Csökkenéssel kezdhetnek a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók hétfőn a szakértők várakozása szerint. A megfigyelők becslése szerint hétfőn a londoni FTSE100 index 33 pontos, a frankfurti DAX30 mutató 50 pontos gyengüléssel indíthat. A tőzsdemutatókra kezdetben elsősorban az a pénteken ismertetett adat lesz befolyással, hogy 1945 óta tavaly csökkent a legnagyobb mértékben a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban, ahol a munkanélküliek aránya 16 éve legmagasabb szintre nőtt decemberben.
A munkanélküliség növekedése komoly befolyással van a keresletre és végeredményben a vállalati eredményekre. Eközben Európában is egymás után látnak napvilágot a kedvezőtlen gazdasági adatok: novemberben a vártnál nagyobb ütemű volt a német ipari termelés visszaesése, a feldolgozóipar termelésének a hanyatlásáról közöltek adatot Nagy-Britanniában, Franciaországban és Spanyolországban. Hétfőn reggel jórészt veszteségen álltak az ázsiai tőzsdék. A térség vezető börzéje, a tokiói zárva volt.
Az amerikai DJIA határidős jegyzése nem túlságosan jelentős, 12 pont, a Nasdaq-é 6 pont gyengülést jelzett. A WTI olajfajta hordónkénti ára 64 cent csökkenéssel 40,19 dolláron állt. Röviddel 7.30 óra előtt a bankközi devizapiacon az euró 1,3409 dollárra gyengült a péntek késő esti 1,3473 dollár után. A dollár 90,14 jenről 90,15 jenre erősödött.
Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök bejelentette: kormánya sürgős rendeletet fogadott el, amelyben 103 ezer eurós határig garanciát vállal valamennyi bankban elhelyezett betétért. Az intézkedés célja tovább növelni az olaszországi betétesek bizalmát, akik eddig is a legnagyobb védelmet élvezték Európában. "Egyetlen olasz bank sem jut csődbe és egyetlen betétes sem kockáztat semmit. Azt akarom mondani az olaszoknak, legyenek nyugodtak" - hangoztatta a kormányfő. Szerdán a magyar kormány is bejelentette, hogy teljes vállal, kedden pedig az uniós pénzügyminiszterek határoztak arról, hogy megemelik a magánbetétek garanciájának minimumát, 20 ezerről 50 ezer euróra.
Veszteséggel zártak a vezető New York-i tőzsdemutatók szerdán. A tőzsdemutatók nagy csökkenéssel kezdték a napot, majd napközben a nyereséges oldalra kerültek és mintegy húsz perccel a kereskedés leállítása előtt ismét jelentősen gyengülni kezdtek. A technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 0,8 százalék (14,55 pont) csökkenéssel 1740,33 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 9258,10 ponton zárt, 2,0 százalék (189,01 pont) gyengüléssel. A DJIA indexe a héten eddig 10 százalékkal süllyedt.
Erősítette a befektetői bizonytalanságot, hogy megkezdődött a harmadik negyedévi vállalati gyorsjelentések időszaka, és az elsőként adatismertető Alcoa alumíniumipari cég a vártnál kisebb profitról számolt be. Az Alcoa bejelentette tovább, hogy a piaci bizonytalanság miatt leállítja nagy tőkebefektetéseit. A kereskedés utolsó mintegy 30 percére az amerikai pénzügyminiszternek az a kijelentése nyomta rá a bélyegét, hogy a pénzügyi válságba került cégek állami felvásárlása csak hetek múlva veszi kezdetét. E kijelentésre az addig nyereséges oldalon álló tőzsdemutatók azonnal gyengülni kezdtek.
Nyereségen álltak a vezető New York-i tőzsdemutatók szerdán, a kereskedés leállítása előtt egy órával. A tőzsdemutatók a nyitás óta eltelt öt és fél óra alatt igen nagy ívet tettek meg. A kezdeti erős gyengülés után a nyereséges oldalra kerültek. Ezután ismét a keddi záró érték alá süllyedtek, majd erősödni kezdtek. Percekkel 21 óra előtt a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 33,50 pont emelkedéssel 1788,38 ponton volt. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 9519,83 ponton állt 72,72 pont erősödéssel.
Közép-európai idő szerint röviddel 21 óra előtt New Yorkban az euró 1,3687 dollárra erősödött a keddi késő esti 1,3598 dollárról. A dollár 100,15 jenre gyengült az előző napi 101,41 jenről. Az euró 251,80 forintot ért az egy nappal korábbi 250,27 forint után (+ 0,61 százalék). A dollár 183,47 forinton volt a keddi 183,89 forintot követően (- 0,23 százalék).
A szlovák jegybank szerdán azt közölte, hogy egyelőre nem kívánja követni a világ vezető központi bankjainak összehangolt kamatcsökkentését. A szlovák központi bank alapkamata jelenleg 4,25 százalék. Ez megfelelt az EKB kamatszintjének, de szerdán az EKB azt 3,75 százalékra csökkentette, aminek azért van jeklentősége, mert Szlovákia január 1-jén vezeti be az eurót. Mielőtt belépne az eurózónába, Szlovákia "a megfelelő pillanatban" az EKB által alkalmazott kamatszintre változtatja az alapkamatát - közölte szerdai közleményében a szlovák jegybank.