Adósságcsapdába esett az ibériai hiúz
További Világ cikkek
Bizalmatlanok a befektetők Portugáliával, szerdán a három hónapos kincstárjegyek hozama a novemberi szint duplájára ugrott, az 5 éves csődkockázati felár novemberben 100 bázispontot nőtt. Az ország problémái nem egyik napról a másikra vettek drámai fordulatot, az eurózóna egyik legszegényebb állama tíz éve nem talál magára.
Erős növekedés, nagy hiány
Portugália az ezredfordulón fenntarthatatlan gazdasági pályán indult el: növekedése 2001-ig meghaladta az EU átlagát, ezt azonban a magánszektor hiteleinek és a folyó fizetési mérleg hiányának növekedése kísérte. 2002 és 2004 között még sikerült a GDP három százaléka alatt tartani az államháztartási hiányt, egy évre rá már 6,1 százalékra ugrott, amit a kormány magasabb adókkal és kiadáscsökkentéssel próbált ellensúlyozni, áll az MTA VKI elemzésében.
Ezek azonban csak átmeneti javulást hozhattak, a korábban olcsónak számító portugál munkaerő nem húzta már tovább az ipart, az unió keleti bővítésével az ország elvesztette a versenyképességét.
Makrogazdasági kilátások (kormány előrejelzései) :
2010
2011
2012
2013
Államháztartási hiány/ GDP %
8,3
6,6
4,6
2,8
Államadósság/GDP,%
86
89,4
90,7
89,8
GDP növ., %
0,7
0,9
1,3
1,7
Munkanélküliségi ráta
9,8
9,8
9,5
9,3
Export növ., %
3,5
4,1
4,5
4,6
Import növ., %
1,7
1,9
1,9
2,0
Exportra épült a gazdaság
A kis, nyitott, exportra épülő gazdaságot arcon csapta a válság. A GDP 2009-ben 2,7 százalékkal esett vissza, az államháztartási hiány a GDP 9,4, az államadósság pedig 77 százalékára ugrott. A válság során csaknem 200 ezer ember veszítette el az állását, a munkanélküliségi ráta 8 százalékról 14-ig szaladt.
Portugália gazdasági kapcsolatai a szomszédos Spanyolországgal a legerősebbek. A válság előtt az ország külkereskedelmének harmadát bonyolította a spanyolokkal, és a pénzügyi szféra is összefonódott: a portugál bankok külföldi követeléseinek 30 százaléka spanyol bankoknál van.
A válsággal azonban a kivitel erősen visszaesett: 2008-ban alig egy százalékkal nőtt, míg az előző évben még 7,6 százalékkal. Ennek hatására az ország más országok felé is nyitni próbált: a portugál befektetések megháromszorozódtak Angolában, Európán kívül az egykori afrikai gyarmat vált az ország legfontosabb partnerévé, állapítja meg az MTA VKI Portugáliáról szóló elemzése.
Válságkezelés portugál módra
A válság begyűrűzése után Jose Sócrates kormányfő beszédeiben kifejtette, a krízist nem a szociális jogok megkurtításával kell kezelni. Az állami bevételek növelésére 2008 szeptemberében bevezették az olajkonszerneket sújtó 25 százalékos adót. Újratőkésítették a bankokat, a betétek garanciáját pedig 25 ezerről 100 ezer euróra emelték.
A reálgazdaság számára már 2008 júliusban kedvező kamatozású 0,75 milliárd eurós hitelcsomagot hoztak létre, amelyet azután újabb 1 milliárdos és egy 1,4 milliárdos csomag követett. Ezeket 7700 kis és középvállalat vette igénybe.
Decemberben újabb programot jelentettek be 2,18 milliárd euró értékben, amit iskolák modernizációjára, az energiarendszer fejlesztésére, a gazdasági tevékenység és az export támogatására, valamint a foglakoztatás támogatása fordítottak. 2009 márciusában a mezőgazdaságban és élelmiszeriperban tevékenykedő vállalatok számára nyitottak egy új hitelkeretet 175 millió euró értékben.
Dominó a sorban
A válságkezelő intézkedések azonban inkább tűzoltásnak, mint tartós megoldásnak bizonyultak, tavaly Portugália GDP-arányos államadóssága már 109 százalék volt, államháztartási hiánya pedig 9,3 százalék, a negyedik legmagasabb az euróövezetben. A tavalyi GDP 2,7 százalékkal csökkent, az idén 0,9 százalékos növekedésére számít az ország központi bankja.
Portugália neve a veszélyeztetett országok között már a görög válság kapcsán felmerült, a Fitch, az S&P és a Moody's 2010 tavaszán leminősítette az országot. A portugál kormány igazságtalannak tartotta a hitelminősítők döntéseit, és nem győzte hangsúlyozni a különbséget Görögország és Portugália között. A portugál pénzügyi és bankrendszerbe vetett bizalom erősödött a nyár folyamán, mind a négy portugál nagy bank jól teljesített az európai stresszteszten.
Megszorítások, tiltakozások
Hogy Portugália megmeneküljön a görög és ír sorstól, a kormány megszorító intézkedéseket jelentett be. 2013-ra a GDP jelenlegi 21,9 százalékáról 21,4 százalékra csökkentené a szociális kiadásokat. Megváltoztatják a munkanélküli segélyek számítását, ösztönözve a mihamarabbi álláskeresést. 90 millió eurós plafont húztak meg a tanácsadói, szakértői tevékenységekre, tanulmányokra.
Csökkentik a személyi jövedelemadó kedvezményeinek mértékét és körét. 2013-ig 45 százalékos adókulcsot hoznak létre a kiemelkedően magas jövedelmekre, a Társadalombiztosítási hozzájárulásokat jobban ellenőrzik. Díjakat vezetnek be az eddig nem fizetős autópályákon. Az állami vállalatok teljes vagy részleges eladásából a portugál kormány 2010 és 2013 között 6 milliárd euró bevételt vár.
A lakosság támogatásának hiányában ráadásul nehéz dolga lesz a kormánynak, ha komoly reformokat szeretne a következő években meghozni. Az országban általános sztrájk kezdődött.
Válságkezelés 2010-ben (forrás: MTA-VKI)
Forgalmi adó | Az áfa 21-ről 23%-ra nő 2011-ben |
Jövedelemadó | 2013-ig egy speciális adókulcsot (45%) hoznak létre a kiemelkedően magas jövedelmekre. Csökkentik a személyi jövedelemadó kedvezményeit. Szigorúbb adók a béren kívüli juttatásokra. Új adó a pénzügyi szektornak |
Infrastruktúra | Két évre elhalasztják a Lisszabon-Porto illetve Porto-Vigo gyorsvasút megépítését, és nem adnak ki új útépítési koncessziókat. Autópályadíjat vezetnek be három útra idén, négyre jövőre |
Bérek | A közalkalmazottak bérét 5 százalékkal csökkentik és befagyasztják |
Nyugdíj | A Portugal Telecom a nyugdíjalapját átutalja az államnak: ez 2,6 milliárd euró bevétel idén. Jövőre befagyasztják a nyugdíjakat, a szociális kiadásokat 25%-kal csökkentik |
Privatizáció | 2010-2013 között 6 milliárd euró bevételt vár az állam privatizációból (pl. energia, védelmi, légiközlekedési, pénzügyi, kommunikációs szektor) |
Mentőövre lehet szükség
Az Európai Bizottság nem bizakodó, előrejelzése szerint Portugália két év múlva is az unió leglassabban növekvő országa lehet, egy százalék alatti GDP-bővüléssel. A Reuters által novemberben megkérdezett 50 szakértő közül 34 számít arra, hogy Lisszabon nem lesz képes megoldani adósságválságát mentőcsomag nélkül. A felmérés arra nem tért ki, hogy a szakértők szerint mikor kérhet mentőcsomagot Portugália, de a piacok figyelme már Portugáliára szegeződik. A portugálok és spanyolok kimentésével azonban lényegében ki is merülne az eurózóna bajba jutott országok kimentésére szánt keret. Ha elfogynak az eszközök, az pedig az eurózóna védtelenségét is jelenti.