Adósságcsapdába esett az ibériai hiúz
További Világ cikkek
Bizalmatlanok a befektetők Portugáliával, szerdán a három hónapos kincstárjegyek hozama a novemberi szint duplájára ugrott, az 5 éves csődkockázati felár novemberben 100 bázispontot nőtt. Az ország problémái nem egyik napról a másikra vettek drámai fordulatot, az eurózóna egyik legszegényebb állama tíz éve nem talál magára.
Erős növekedés, nagy hiány
Portugália az ezredfordulón fenntarthatatlan gazdasági pályán indult el: növekedése 2001-ig meghaladta az EU átlagát, ezt azonban a magánszektor hiteleinek és a folyó fizetési mérleg hiányának növekedése kísérte. 2002 és 2004 között még sikerült a GDP három százaléka alatt tartani az államháztartási hiányt, egy évre rá már 6,1 százalékra ugrott, amit a kormány magasabb adókkal és kiadáscsökkentéssel próbált ellensúlyozni, áll az MTA VKI elemzésében.
Ezek azonban csak átmeneti javulást hozhattak, a korábban olcsónak számító portugál munkaerő nem húzta már tovább az ipart, az unió keleti bővítésével az ország elvesztette a versenyképességét.
Makrogazdasági kilátások (kormány előrejelzései) :
2010
2011
2012
2013
Államháztartási hiány/ GDP %
8,3
6,6
4,6
2,8
Államadósság/GDP,%
86
89,4
90,7
89,8
GDP növ., %
0,7
0,9
1,3
1,7
Munkanélküliségi ráta
9,8
9,8
9,5
9,3
Export növ., %
3,5
4,1
4,5
4,6
Import növ., %
1,7
1,9
1,9
2,0
Exportra épült a gazdaság
A kis, nyitott, exportra épülő gazdaságot arcon csapta a válság. A GDP 2009-ben 2,7 százalékkal esett vissza, az államháztartási hiány a GDP 9,4, az államadósság pedig 77 százalékára ugrott. A válság során csaknem 200 ezer ember veszítette el az állását, a munkanélküliségi ráta 8 százalékról 14-ig szaladt.
Portugália gazdasági kapcsolatai a szomszédos Spanyolországgal a legerősebbek. A válság előtt az ország külkereskedelmének harmadát bonyolította a spanyolokkal, és a pénzügyi szféra is összefonódott: a portugál bankok külföldi követeléseinek 30 százaléka spanyol bankoknál van.
A válsággal azonban a kivitel erősen visszaesett: 2008-ban alig egy százalékkal nőtt, míg az előző évben még 7,6 százalékkal. Ennek hatására az ország más országok felé is nyitni próbált: a portugál befektetések megháromszorozódtak Angolában, Európán kívül az egykori afrikai gyarmat vált az ország legfontosabb partnerévé, állapítja meg az MTA VKI Portugáliáról szóló elemzése.
Válságkezelés portugál módra
A válság begyűrűzése után Jose Sócrates kormányfő beszédeiben kifejtette, a krízist nem a szociális jogok megkurtításával kell kezelni. Az állami bevételek növelésére 2008 szeptemberében bevezették az olajkonszerneket sújtó 25 százalékos adót. Újratőkésítették a bankokat, a betétek garanciáját pedig 25 ezerről 100 ezer euróra emelték.
A reálgazdaság számára már 2008 júliusban kedvező kamatozású 0,75 milliárd eurós hitelcsomagot hoztak létre, amelyet azután újabb 1 milliárdos és egy 1,4 milliárdos csomag követett. Ezeket 7700 kis és középvállalat vette igénybe.
Decemberben újabb programot jelentettek be 2,18 milliárd euró értékben, amit iskolák modernizációjára, az energiarendszer fejlesztésére, a gazdasági tevékenység és az export támogatására, valamint a foglakoztatás támogatása fordítottak. 2009 márciusában a mezőgazdaságban és élelmiszeriperban tevékenykedő vállalatok számára nyitottak egy új hitelkeretet 175 millió euró értékben.
Dominó a sorban
A válságkezelő intézkedések azonban inkább tűzoltásnak, mint tartós megoldásnak bizonyultak, tavaly Portugália GDP-arányos államadóssága már 109 százalék volt, államháztartási hiánya pedig 9,3 százalék, a negyedik legmagasabb az euróövezetben. A tavalyi GDP 2,7 százalékkal csökkent, az idén 0,9 százalékos növekedésére számít az ország központi bankja.
Portugália neve a veszélyeztetett országok között már a görög válság kapcsán felmerült, a Fitch, az S&P és a Moody's 2010 tavaszán leminősítette az országot. A portugál kormány igazságtalannak tartotta a hitelminősítők döntéseit, és nem győzte hangsúlyozni a különbséget Görögország és Portugália között. A portugál pénzügyi és bankrendszerbe vetett bizalom erősödött a nyár folyamán, mind a négy portugál nagy bank jól teljesített az európai stresszteszten.
Megszorítások, tiltakozások
Hogy Portugália megmeneküljön a görög és ír sorstól, a kormány megszorító intézkedéseket jelentett be. 2013-ra a GDP jelenlegi 21,9 százalékáról 21,4 százalékra csökkentené a szociális kiadásokat. Megváltoztatják a munkanélküli segélyek számítását, ösztönözve a mihamarabbi álláskeresést. 90 millió eurós plafont húztak meg a tanácsadói, szakértői tevékenységekre, tanulmányokra.
Csökkentik a személyi jövedelemadó kedvezményeinek mértékét és körét. 2013-ig 45 százalékos adókulcsot hoznak létre a kiemelkedően magas jövedelmekre, a Társadalombiztosítási hozzájárulásokat jobban ellenőrzik. Díjakat vezetnek be az eddig nem fizetős autópályákon. Az állami vállalatok teljes vagy részleges eladásából a portugál kormány 2010 és 2013 között 6 milliárd euró bevételt vár.
A lakosság támogatásának hiányában ráadásul nehéz dolga lesz a kormánynak, ha komoly reformokat szeretne a következő években meghozni. Az országban általános sztrájk kezdődött.
Válságkezelés 2010-ben (forrás: MTA-VKI)
Forgalmi adó | Az áfa 21-ről 23%-ra nő 2011-ben |
Jövedelemadó | 2013-ig egy speciális adókulcsot (45%) hoznak létre a kiemelkedően magas jövedelmekre. Csökkentik a személyi jövedelemadó kedvezményeit. Szigorúbb adók a béren kívüli juttatásokra. Új adó a pénzügyi szektornak |
Infrastruktúra | Két évre elhalasztják a Lisszabon-Porto illetve Porto-Vigo gyorsvasút megépítését, és nem adnak ki új útépítési koncessziókat. Autópályadíjat vezetnek be három útra idén, négyre jövőre |
Bérek | A közalkalmazottak bérét 5 százalékkal csökkentik és befagyasztják |
Nyugdíj | A Portugal Telecom a nyugdíjalapját átutalja az államnak: ez 2,6 milliárd euró bevétel idén. Jövőre befagyasztják a nyugdíjakat, a szociális kiadásokat 25%-kal csökkentik |
Privatizáció | 2010-2013 között 6 milliárd euró bevételt vár az állam privatizációból (pl. energia, védelmi, légiközlekedési, pénzügyi, kommunikációs szektor) |
Mentőövre lehet szükség
Az Európai Bizottság nem bizakodó, előrejelzése szerint Portugália két év múlva is az unió leglassabban növekvő országa lehet, egy százalék alatti GDP-bővüléssel. A Reuters által novemberben megkérdezett 50 szakértő közül 34 számít arra, hogy Lisszabon nem lesz képes megoldani adósságválságát mentőcsomag nélkül. A felmérés arra nem tért ki, hogy a szakértők szerint mikor kérhet mentőcsomagot Portugália, de a piacok figyelme már Portugáliára szegeződik. A portugálok és spanyolok kimentésével azonban lényegében ki is merülne az eurózóna bajba jutott országok kimentésére szánt keret. Ha elfogynak az eszközök, az pedig az eurózóna védtelenségét is jelenti.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Gazdaság
Az ingatlanárak repülőrajtot vettek, ám a lakásépítések padlót fogtak
Kérdés, lendíthetnek-e a helyzeten a lakhatási válság enyhítését célzó állami intézkedések.
41 perce
- Gazdaság
Az MNB alelnöke elárulta, ekkor jöhet az euró Magyarországon
A megugró élelmiszerárakról is beszélt Virág Barnabás.
február 14., 14:24
- Gazdaság
Donald Trump lépése új üzemanyagárakat hozhat
Az orosz–ukrán háború eseményei alaposan megrángathatják az üzemanyagárakat.
február 14., 13:42
- Mindeközben
Tudatosan kerüli a nőket a Házasság első látásra Zolija, elárulta, meddig nem akar ismerkedni
2 órája
- Mindeközben
Détár Enikő Rékasi Károlyról: „Nézzenek emiatt hülyének, de szeretem őt a mai napig”
3 órája
- Gazdaság
Lengyel űripari céggel vágna neki a világűr meghódításának a 4iG
Újra kívánják definiálni az űr- és védelmi ipart.
február 14., 15:32
- Gazdaság
Szijjártó Péter: Tisztán látszik, hogy Magyarország nem vett részt a gazdasági hidegháborúban
A külügyminiszter szerint a nyugati és keleti régiók közti gazdasági egyenlőtlenség is megszűnt.
február 14., 18:01
- Gazdaság
Tovább javítaná a kispénzűek és a középréteg pénzügyi helyzetét Nagy Márton
Erről fog szólni a 2025-ös év.
február 14., 19:23
- Gazdaság
Reagált a foodora a GVH büntetésére, nem értenek egyet a bírsággal
Lépéseket terveznek a reklámkommunikáció fejlesztésére.
február 14., 18:36
- Mindeközben
Csúnyán beégett Tom Holland, nem adták ki neki saját márkájú sörét: „Kicsit ironikus”
tegnap, 22:06
- Címlapon
Böszörményi-Nagy Gergely: Kétlem, hogy a MOME hallgatóinak többsége ne akarná a megújulást
Exkluzív interjút adott az Indexnek az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke a kialakult helyzetről.
2 órája
- Mindeközben
Istenes Bence videóján nevetnek követői, így mentette ki magát egy szorult helyzetből
tegnap, 21:02
- Gazdaság
Szakértők elárulták, meddig húzhatják még a panelházak
Valószínűleg még jó pár generáció élvezheti a szocializmus álomlakásait.
február 14., 15:04
- Gazdaság
Négymilliárd forint talált gazdára az Eurojackpot sorsolásán
Egy játékos sikeresen eltalálta a számokat.
február 14., 21:45
- Gazdaság
Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
Az ötös lottó főnyereménye tovább hízik.
február 15., 21:04
- Gazdaság
Úgy zár be egy kiskaput a kormány, hogy 2025-ben még szélesebbre tárja
A cél a tb-ellátással járó normál bér egész évben.
február 13., 06:16
- Címlapon
Akár 300 ezres bírságot kockáztat, aki nem végzi el a NAV adategyeztetését
A hivatal átláthatóságot vár a döntéstől.
2 órája
- Mindeközben
Guy Pearce durva jelzővel illette Kevin Spacey-t, megérkezett a színész kemény válasza is
tegnap, 20:02
- Címlapon
Donald Trump: Jobb, ha Zelenszkij gyorsan lép, különben nem marad országa
Az amerikai elnök keményen nekiment az ukrán elnöknek, aki szerinte egy diktátor.
tegnap, 17:20
- Címlapon
Kiss Noémi: A mérges keletnémet gondolat
A legtöbb német a mai napig összekeveri Budapestet Bukaresttel, nem tudja, melyik földrészen fekszik Ukrajna vagy Moldova.
12 perce
- Gazdaság
Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
Magyarország jelenlegi gázkészletei mintegy 67 téli napra lennének elegendőek.
február 15., 09:54
- Gazdaság
Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
Ostromhoz gyűjt erőt a magyar valuta.
február 16., 08:20
- Címlapon
J. D. Vance: Zelenszkij megbánja, hogy nyilvánosan kritizálja Donald Trumpot
Az amerikai alelnök sem kímélte az ukrán elnököt.
2 órája
- Gazdaság
Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
Vajon lehet-e újra virágzó sörkultúránk, és hogyan segíthetne ebben az állam?
február 15., 10:44
- Címlapon
Fuldoklik a magyar klubélet, és nem látszik a megoldás
Anyagi segítség nincs, helyette extra kiadásokat várnak el tőlük.
2 órája
- Gazdaság
Kutatás-fejlesztési rekordberuházás érkezik Magyarországra
Korábban még nem volt ekkora állami támogatású beruházás.
február 13., 11:54
- Gazdaság
Donald Trump Moszkvába telefonált, aztán csatába indult a forint
Az elnök „hosszas és rendkívül termékeny” beszélgetést folytatott Vlagyimir Putyinnal.
február 13., 10:43
- Címlapon
Szoboszlai hőssé magasztosult volna, ha nem passzol önzetlenül Núneznek...
Sajnos benne volt a Villa egyenlítő góljában.
3 órája
- Gazdaság
Lesújtott a Gazdasági Versenyhivatal, kiderült, hogy a Lidl megtévesztette a vásárlókat, nagy büntetést fizetnek érte
Reagált a Lidl, már meg is vannak a felelősök.
február 13., 10:59
- Gazdaság
Nagy Márton szerint a főváros szolidaritásból és pénzügyekből is megbukott
De szívesen adnak kölcsön… szakértőket.
február 13., 10:11
- Mindeközben
Kiss Daniella kislánya hatalmasat nőtt, megmutatta a már két hónapos Delanit
tegnap, 18:50
- Gazdaság
Itt van Orbán Viktor 4,7 milliós bástyája
Szakértők szerint kezd visszatérni a hit a gazdaságban.
február 13., 19:28
- Gazdaság
Itt vannak a szabályok, így dolgozhatnak a nyugdíjasok 2025-ben
Kiderült, melyik szférában éri meg leginkább nyugdíjasokat alkalmazni.
február 14., 08:39
- Gazdaság
Matolcsy György elárulta, milyen nagy tervet nem sikerült elérni
Hamarosan érkezik egy rejtélyes könyv is.
február 13., 16:32