Dupla leminősítés Portugáliának

2011.03.16. 07:35
Agresszív mértékben, egyszerre két fokozattal az elsőrendű befektetői sáv aljára minősítette vissza Portugália hosszú futamidejű kormánykötvény-adósságának osztályzatát a Moody's Investors Service, a gyenge növekedési kilátásokra és az "ambiciózus" költségvetési konszolidációs célok teljesítési kockázataira hivatkozva.

A nemzetközi hitelminősítő kedden késő este, a piaci zárások után Londonban közölte, hogy az eddigi "A1"-ről a köztes "A2" fokozat kihagyásával "A3"-ra süllyesztette a hosszú lejáratú portugál szuverénadósság-besorolását, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.

A Moody's az utóbbi napokban egymás után minősítette le az euróövezeti periféria országait; kedd esti közlése szerint Portugália adósosztályzatának most befejeződött felülvizsgálata volt az utolsó ebben a sorban.

A cég a portugál leminősítéshez fűzött londoni indoklásában a nyomott növekedési kilátások és költségvetési konszolidáció végrehajtási kockázata mellett kiemelte, hogy a portugál kormányzati szféra finanszírozási költségei a nehéz piaci viszonyok közepette megemelkedtek, és ha ez tartósan így marad, gyengülni fognak a portugál adósságpálya fenntarthatóságát meghatározó mutatók.

A piaci finanszírozás költsége valószínűleg magas marad mindaddig, amíg az államháztartási hiány nem csökken fenntartható szintre és a növekedési kilátások nem javulnak.

Ha a portugál kormány a piac helyett az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközből (EFSF) kívánna finanszírozáshoz jutni, akkor valószínűleg a jelenlegi tőkepiaci költségeknél olcsóbban jutna likviditáshoz, és ez gátat szabhatna az adósságszolgálati költségek emelkedésének, ám ebben az esetben is kérdéses maradna, hogy a kormány mikor és milyen kondíciókkal tudna ismét hozzáférni a tőkepiaci finanszírozáshoz - áll a Moody's elemzésében.

A cég a hónap első felében Spanyolországot és Görögországot is leminősítette. Görögország adósosztályzatát a Moody's igen agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal a már mélyen spekulatív "B1" szintre süllyesztette, a görög költségvetési konszolidációs program végrehajtási kockázataira hivatkozva. A Moody's új görög osztályzatának kilátása is további leminősítés lehetőségére utaló negatív. A görög szuverén besorolás a Moody's listáján immár négy fokozattal marad el a még befektetési ajánlásúnak tekintett "Baa" sáv alapszintjétől, a "Baa3"-tól.

Magyarország államadósságát a nagy nemzetközi hitelminősítők egyaránt e befektetési ajánlású alapszinten tartják nyilván, vagyis a magyar adóskockázati besorolás jelenleg négy fokozattal jobb a Moody's görög osztályzatánál.

Görögország adósosztályzatai mindhárom nagy hitelminősítőnél - Fitch Ratings, Moody's Investors Service, Standard & Poor's - a befektetésre ajánlott szint alatt, a "bóvli" kategóriában vannak. Görögország az egyetlen euróövezeti tagállam, amelyre a hitelminősítők befektetési szint alatti osztályzatokat tartanak érvényben.

Az egyik vezető londoni piaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision 2010-es kockázati listáján - amely az államadósság-törlesztési leállás kockázata ellen kínált származékos biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) decemberi utolsó árazásai alapján sorolta be az egyes szuverén adósokat - Görögország tavaly a világ legkockázatosabb adós országa lett, megelőzve Venezuelát.