Eurócsúcs: nem lesz bankadó
A bankszektorra kivetett adó mégsem lesz része a második görög mentőcsomagnak - jelentette az euróövezeti csúcsértekezlet előkészítésében közreműködő meg nem nevezett forrásokra hivatkozva a Reuters.
Angela Merkel német kancellár és Nicolas Sarkozy francia elnök szerdai tárgyalásai után bejelentették, hogy megállapodtak egy új görög mentőcsomagról, részleteket azonban nem fedtek fel.
Az idézett forrás szerint Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke is, egyetért az ötlet elvetésével. Trichet váratlanul bekapcsolódott Merkel és Sarkozy szerdai találkozójába.
A Reutersnak a csütörtöki csúcstalálkozó előkészítésében résztvevő más források is megerősítették, hogy elvetették a bankadóról a múlt héten kidolgozott javaslatot.
Mi lett volna a bankadó?
Az ötlet mögött az állt, hogy a görög államkötvények jelentős része európai pénzintézetek kezében van, akiknek egy görög csőd így akár e kötvényekben megtestesülő követeléseik teljes nullázását is jelenthette volna. Az adó a görögök megmentésének költségeinek egy részét hárította volna közvetett módon a pénzügyi szektorra.
Egy alacsony kulcsú, három éven át fizetendő európai bankadó lehetőségét is vizsgálták az eurózóna csütörtöki csúcsértekezletét előkészítő tisztviselők és a pénzintézetek képviselői. A bankok megsarcolásából évente 10 milliárd euró bevételt reméltek, így 2014-ig összejött volna az a 30 milliárd euró, amivel a magánhitelezők hozzájárulásaként a német kormány korábban számolt. Az adó számos hátrányát is kiemelték már az előkészítés során: behajtása nem egyszerű, és egyaránt terhelné a jelentős görög államkötvény-tartozásokat felhalmozó és az ilyenekkel nem rendelkező pénzintézeteket is.