A kínai gazdaság növekedési üteme jövőre 9 százalék alá csökkenhet, amire egy évtizede nem volt példa - mondta a kínai devizafelügyelet vezető elemzője kedden Pekingben.
Huang Kuopo (Huang Guobo) szerint a kínai gazdaság növekedése erős korlátokba ütközik a következő időszakban. A lendületet egyebek között a kínai export iránt világszerte csökkenő kereslet fogja vissza, jövőre így a bruttó hazai termék (GDP) 2001 óta először 9 százaléknál kisebb mértékben növekedhet - mondta a szakértő.
Az európai adósságválság is hátráltatja a fejlődést, az utóbbi hónapokban ismét fellángolt krízis "erodálja a bizalmat és nagy kilengéseket okoz a globális pénzügyi piacokon" - mondta Huang.
Kína a legtöbbet exportáló ország a világon, első számú külkereskedelmi partnere pedig az Európai Unió. Az ázsiai ország gazdaságának lassulására a pekingi vezetéstől független elemzők is számítanak, a Reuters elemzői konszenzusa szerint 2012-ben 8,8 százalékos GDP-növekedés lehet. 2010-ben még 10,3 százalékkal nőtt a kínai GDP, az idén pedig 9,3 százalékos növekedés várható.
Míg a korábbi években többek között a dinamikus kínai növekedés segített a nyugati államoknak kimászni a válságból, mostanában több veszély is leselkedik a fejlődés stabilitására: a tartományi önkormányzatok egyre nagyobb hitelállományt görgetnek maguk előtt, a bankokban magas a rossz hitelek aránya és átláthatatlan az egész bankrendszer. Mindezt tetézi, hogy elemzők szerint az ingatlanpiacon olyan buborék képződött, aminek a kipukkanása akár a 2008-as amerikai hitelválsághoz hasonló következményekkel járhat.