Soros: Kicsúszott a kezünkből az irányítás
A magyar származású milliárdos amerikai befektető a Handelsblatt című német üzleti napilap csütörtöki számában megjelent írásában mindenekelőtt arra figyelmeztetett, hogy a pénzpiacok egyre mélyebb depresszióba döntik a világot, és ennek beláthatatlan politikai következményei lehetnek.
Soros szerint a kormányok elveszítették az irányítást a helyzet alakulása felett, különösen Európában. Ezt az ellenőrzést vissza kell szerezni, mégpedig azonnal - érvelt Soros, aki szerint rendkívül bátor lépésekre van szükség.
Növekedési stratégia kell
Az amerikai milliárdos három ilyen lépésre tett javaslatot. Mindenekelőtt azt indítványozta, hogy az euróövezeti országok kormányai haladéktalanul állapodjanak meg egy új, közös európai pénzügyi hatóság felállításáról.
A közbülső időben - Soros második javaslata szerint - az európai nagybankokat az Európai Központi Bank (EKB) felügyelete alá kell helyezni, amiért azok cserébe egyfajta időben korlátozott garanciát kapnának. Harmadik lépésként pedig az Európai Központi Banknak az adós országok, mint például Olaszország és Spanyolország számára biztosítania kellene adósságaik rendkívül alacsony költségekkel történő ideiglenes refinanszírozásának lehetőségét.
Soros szerint ezek a lépések megnyugtathatnák a pénzpiacokat, Európa pedig időt nyerne egy növekedési stratégia kidolgozására. Egy ilyen stratégia ugyanis nélkülözhetetlen az adósságválság megoldásához - hangsúlyozta Soros György.
A görög csődről
Az amerikai befektető utalt arra, hogy az említett központi európai pénzügyi hatóság felállítása időt vesz igénybe. Az átmeneti időszakban az EKB-nak kell kulcsszerepet betöltenie - hangoztatta Soros, aki nem zárta ki a görög államcsőd lehetőségét.
Ez utóbbinak nézete szerint két lehetséges áldozata lehet, mégpedig a bankok, valamint az olyan országok, mint Olaszország és Spanyolország államkölcsönei. Ezeket a potenciális áldozatokat védeni kell - hangsúlyozta Soros, aki szerint az általa említett intézkedések megvalósítása esetén egy esetleges görög államcsőd sem okozhatna pénzügyi világkatasztrófát.