Az Angliában dolgozó lengyelek fele hazamenne
A legtöbb lengyel feketén dolgozott Nagy-Britanniában, kézbe kapták a fizetésüket, így amikor a válság nyomán egyik pillanatról a másikra elvesztették munkájukat, semmiféle segélyre nem voltak jogosultak.
A legtöbben hazaküldték fizetésüket a családnak, és végül annyi pénzük sem maradt, hogy hazautazzanak. Utóbbiban a britek készségesen segítenek, érdekük ugyanis, hogy a nehéz helyzetben a megmaradt álláslehetőségeket ők tölthessék be, többek között ezért tervezik a bevándorlás korlátozását is.
Nyugat-Londonból kéthetente ingyenes buszjárat indul Lengyelországba, mely rendszeresen tömve van a meggazdagodás álmával érkezett vendégmunkásokkal.
Könnyű lenne persze, kizárólag a válságot okolni a hazavándorlási hullámért, az igazság azonban az, hogy a körülmények mostanra úgy változtak, hogy számos lengyelnek egyébként is racionális döntés a hazaköltözés. A lengyel gazdaság meglehetősen jól teljesít: a munkanélküliségi ráta a 2003-as 19,7 százalékról 6,8 százalékra esett vissza, a bérek pedig szépen emelkednek: az átlagbér jelenleg 660 fontnak megfelelő zlotyra tehető.
Szintén nem szabad elfelejteni, hogy a fonttal szemben a lengyel fizetőeszköz jelentősen erősödött 2004 óta: akkor még több mint 7 zlotyt ért egy font, míg mostanra csak 4,54-et lehet kapni érte. Mindez azt is jelenti, hogy a bevándorlók egyre kevesebb pénzzel tudják segíteni otthonhagyott családjaikat.
Egy kutatás szerint az elmúlt 4 évben 1,3 millió lengyel vándorolt az Egyesült Királyságba és Írországba, több mint felük azonban szívesen hazatérne. Ha már csak a szám töredéke igaz, elég sokáig járhatnak még a tömött buszok.