A leggazdagabbakkal együtt vagyonosodhatunk

2007.07.02. 07:40
Két amerikai befektetési intézmény olyan alapot indított útjára, amely oda fektet be, ahová a leggazdagabbak. A tőkések útját követő portfóliójának 66 százalékát most még amerikai céget teszik ki, de vannak bennük thaiföldi, bermudai, svájci és svéd társaságok is. A legnagyobb részesedést a bankházakból és tőzsdékből vásárolták.

A gazdagok egyre csak gazdagodnak, minden évben népesebb lesz a milliárdosok klubja – ez derül ki a Merrill Lynch (MER) és a Capgemini a világ vagyonosodását vizsgáló jelentéséből, a World Wealth Reportból. Az eszközökben 1 millió dollárnál (ingatlant nem számítva) többet birtoklók száma tavaly 8,3 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szintről, és 9,5 millió főre gyarapodott.

A klub tagjai így összesen 37,2 ezer milliárd dollár felett diszponálnak, ami 11,4 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi szintet – vagyonuk tehát nagyobb mértékben nőtt, mint számuk. A jelentésben az ultragazdagokat is vizsgálták, ők azok, akiknek 30 millió dollárnál nagyobb a vagyonuk. A csoport létszáma 11,3 százalékkal gyarapodott 2006-ban, közel százezer főre.

Irigyelhető feltörekvő piacok

A feltörekvő piacokon feltűnő volt a megugrás, Indiában és Szingapúrban nőtt a legnagyobb ütemben a vagyonosok száma. Szingapúrban 21,2, Indiában 20,5 százalékkal, Oroszországban 15,5, míg Kínában 8,7 százalékkal. Hogy miért érdekes mindez? A jelentés szerint a növekedés fő oka a GDP reálnövekedése és a tőkepiaci boom.

A Merrill Lynch és a Capgemini elemzői szerint a vagyonosok száma az elkövetkezendő években évi átlagban 6,8 százalékkal nő, és 2011-re vagyonuk 51,6 ezer milliárd dollár lesz. Ez pedig azt jelenti, hogy egyre több likvid tőke áramlik majd az alapkezelőkhöz, brókerekhez, a tőzsdékre.

Erre a következtetésre jutott a Claymore Secuities és a Clear Asset Management is, közösen indítva útjára új ETF-jüket a múlt hét szerdáján. A Claymore/Clear Global Exchanges, Brokers & Asset Managers Index célja az, hogy lefölözze mindazt a tőkét, amely a globális pénzpiacokra befolyik.

Követni az elitet

Az Investors Business Daily magazinnak nyilatkozó Andrew Corn – a Clear Asset Management vezérigazgatója – szerint a vagyonosok felső 20 százalékának befektetése teszi ki a világpiacon lévő tőke java részét. Ez a masszív részvétel a tőkepiacokon egyre nagyobb bevételt generál, vagy, ahogy mondani szokás, alvás közben keresik a pénzt. A száz részvénybe fektető alap három területre koncentrál: tőzsdék, brókerházak és eszközkezelők papírjaira – egyik sincs 5 százaléknál nagyobb mértékben súlyozva.

Az alap portfóliója 66 százalékát amerikai cégek teszik ki, 6,54 százalék japán, 6,5 százalék brit, 5,78 német, 3,8 ausztrál 3,7 kanadai, 3,27 százalék pedig hongkongi papírokban van. Ennél kisebb mértékben válogattak szingapúri, svéd, svájci, holland, thai és bermudai társaságok részvényeiből is. Az alapban hat legnagyobb súlyt kapó vállalat részvényei egyenként 5 százalékkal szerepelnek, ezek a Franklin Resources, a Goldman Sachs, a Merrill Lynch, a Morgan Stanley, a Deutsche Börse és a NYSE Euronext.