Patrick McGurn, a RiskMetrics tanácsadója szerint "a szikla belecsapódott a vízbe, hatalmasat csobbant, de a hullámokat a legújabb törvények elsimítják". E hasonlattal arra utalt, hogy a 700 milliárd dolláros mentőcsomag elfogadásakor a tervezet sokkal keményebb intézkedéseket foganatosított volna a megsegített bankokkal szemben, mint a legújabb szabályok.
Az amerikai pénzügyminisztérium most közzétett dokumentuma szerint a megsegített bankok igazgatóságának bérezési tanácsának kell majd évente egyszer a vezető kockázatkezelővel karöltve felülvizsgálnia, hogy a menedzsereket ösztönző rendszer nem sarkallja-e őket túlzott kockázatvállalásra. Csakhogy a minisztérium egyetlen tagot sem cserél le a bankok igazgatóságában és nem is bővíti ki azokat, így ugyanazok dönthetnek majd a kérdésről, akik eddig is osztogatták az elképesztő jutalmakat.
Az egész felügyelet marad azoknak a kezében, akikében eddig is volt" - állítja Robert McCormick, a Glass Lewis felelős vállalatirányítási szakértője, aki arra is felhívja a figyelmet, hogy Angliában a kormányzat a Royal Bank of Scotland igazgatóságába három a Loyds TSB igazgatóságába pedig két emberét is beültette.
Az eredeti tervekkel szemben a kirúgott menedzserek végkielégítését sem törlik el, mindössze annyit tartalmaznak a szabályok, hogy az az illető maximum három éves bónuszokkal együtt értendő fizetése lehet. A gond csak az, hogy eddig is ez volt a vezető bankok gyakorlata, azaz lényegében ezen a téren sem lesz semmilyen változás - állítja McGurn.