A bizottság a szövetségi intézményeket sem kímélte: júniustól ezek is a legmagasabb tarifával számolhatnak. A lépés valószínűleg visszavágás: Kalifornia már régóta támadja a szövetségi illetékeseket, amiért azok képtelenek voltak az állam segítségére sietni a januári szükségállapot idején.
Bush szerint növelni kell az energiatermelést
Januárban Gray Davis kormányzó szükségállapotot hirdetett, miután a pénzügyi gondokkal küszködő energetikai cégek sorozatos áramkimaradást okoztak. Az energiakrízis egy 1996-os határozat miatt alakult ki: az akkor elfogadott törvény a kaliforniai áramszolgáltatónak eladott nagybani áram árát a szabadpiaci viszonyokra bízta, ám a lakosságnak eladott áramra már felső értékhatárt szabott meg. A két legnagyobb áramszolgáltató, a Southern California Edison és a Pacific Gas and Electric így 1996 óta hatalmas adósságokat halmozott fel.
Bush elnököt már akkor hevesen kritizálták a zöldek, amikor azt tanácsolta az államnak, enyhítsen környezetvédelmi előírásain, melyek megtiltják, hogy erőműveik százszázalékos hatékonysággal termeljenek. (Az Egyesült Államok azóta gyakorlatilag felmondta az üvegházgázok kibocsátását szabályozó kiotói egyezményt.)
Iparvédelem vs takarékosság?
A bizottság távolról sem volt egységes a döntés meghozásakor: az emelésről 3-2 arányban szavaztak. A republikánus tagok szerint a döntést felül kell vizsgálni, mert a leginkább a szövetségi, és ipari fogyasztókat érintő emelés miatt akár be is zárhatják a kaliforniai katonai bázisokat, és rengeteg vállalkozás költözhet el az államból. A terv támogatói szerint viszont csak az emelés lehet a megoldás, mert a szolgáltatók adósságával kezdeni kell valamit, és a fogyasztókat is takarékosságra kell szoktatni.