A közvetlen külföldi működőtőke-befektetések (FDI) értéke Kínában 2008 első hét hónapjában 44,5 százalékkal, 60,7 milliárd dollárra nőtt az egy évvel korábbihoz képest - jelentette a pekingi kereskedelmi minisztérium. 2007-ben összesen 74,8 milliárd dollár FDI érkezett az ázsiai országba.
Szakértők szerint a növekedés csak részben tudható be Kína gyors gazdasági növekedésének, az olcsó munkaerőnek, illetve immáron annak is, hogy az egyre erősödő középosztálynak köszönhetően az utóbbi időszakban jelentősen bővült a belső piac. A tőkebeáramlásban emellett szerepet játszhatnak a jüan erősödésére számító spekulatív befektetések is, így összességében az FDI kedvező alakulása hozzájárulhat az infláció növekedéséhez.
A problémával tisztában van a kínai kormány is, ugyanis a múlt héten megszigorította a külföldi befektetésekre vonatkozó szabályokat. A változtatás célja, hogy kiszűrjék a spekulatív tőke elfedésére létrejövő fiktív vállalkozásokat. Az új szabályok betartatása érdekében erősítik az ellenőrzést - amely cégnél például szabálytalan devizaátutalásokat találnak, arra az ügyletben szereplő tőke 30 százalékáig terjedő büntetést szabhatnak ki, sőt a legsúlyosabb esetekben még ezt az arányt is átléphetik a hatóságok.
Az európai vállalatok 2007-ben 1,8 milliárd euróra csökkentették kínai befektetéseiket a 2006-os hatmilliárdról - írja a Financial Times. Eközben az Oroszországba vándorló európai tőke összege 10,6 milliárdról 17,1 milliárd euróra nőtt. Szakértők szerint több vállalat hedgeeli kínai beruházásait kelet-európai befektetéseivel.
A két régió ugyanis a költségek szempontjából egymás alternatívája: az alacsonyabb - bár az utóbbi időben növekvő - kínai béreket ellentételezik a kisebb szállítási költségek. Emellett az európai vállalatok most kezdik felfedezni a többi BRIC-országot (Brazília, Oroszország, India, Kína), elsősorban Indiát, ahova a 2006-os 2,5 milliárd euró után 2007-ben 10,9 milliárd euró európai tőke vándorolt.