További Világ cikkek
Vitáztak a cseh kormánnyal
Az anyagot a Philip Morris azért rendelte meg, mert a cseh kormány azt állította, hogy a dohányzás miatti egészségügyi kiadások lassítják az ország gazdaságának fejlődését - írja a CNN.
Amióta magánszemélyek több milliárd dolláros kártérítési pereket nyertek dohánygyártók ellen, a kormányok előszeretettel operálnak a csehekéhez hasonló érvekkel. A BBC emlékeztet arra, hogy egyes kormányok pert is indítottak ilyen alapon.
A nyereséges költségvetés titka: cigizzenek a bölcsisek is?
Matthew Myers, a Campaign for Tobacco Free Kids elnöke "báránybőrbe bújt farkasnak" nevezte a Philip Morrist, amely Amerikában futó reklámkampányában pozitív képet igyekszik sugározni magáról. "Nem azt próbáltuk sugalmazni, hogy a dohányzás szociális következményei a társadalom javára lennének" - szögezte le Robert Kaplan, az óriáscég kommunikációs igazgatója. A Philip Morris az üggyel kapcsolatban egyébként úgy érvel, hogy itt egy tisztán közgazdasági jellegű, egyetlen konkrét felvetést - nevezetesen, hogy a cseh gazdaságnak tényleg veszteséget okoz-e a dohányzás - vizsgáló elemzésről van szó, amely ráadásul kizárólag az 1999-es évvel foglalkozik. A vállalat ezzel együtt közölte, hogy "mélyen sajnálja", ha úgy tűnne, a jelentés a cigarettázás pozitív gazdasági hatásait propagálná.
Félelmetes logika
Még ha igaz is lenne, hogy a fiatalon meghalt dohányosokon pénzt kereshet egy ország gazdasága, félelmetes lenne erre a logikára alapozni - vélekedett Patti Lynn, az Infact nevű szervezet egyik vezetője. Az aktivisták tartalmilag annyiban támadják a jelentést, hogy az úgy számol: ha nem lehetne többé cigarettát kapni, a fogyasztók az arra szánt pénzből nem vásárolnának más cikkeket.
Minden idők legnagyobb kártérítése
Emlékezetes, hogy egy Los Angeles-i bíróság a múlt hónapban ítélt meg 3 milliárd dollárt egy gyógyíthatatlan rákbetegnek, aki azt állította, hogy a cég nem figyelmeztette megfelelően a cigarettázás veszélyeire.
Ki a cinikusabb: a dohánygyár vagy az adót besöprő kormány?
Elfogulatlanabb elemzők arra emlékeztetnek, hogy azok a kormányok sem próbálták soha betiltatni a cigarettaárusítást, amelyek egyébként azt állítják, hogy a gyógyítás költségei messze meghaladják a dohánytermékekből származó adóbevételeket.