További Világ cikkek
Zdenek Tuma a Hospordarské Noviny című gazdasági lapnak azt mondta, nem kizárható, hogy az elégtelen politikai akarat miatt Csehország euróövezeti belépése akár 2019-ig is elcsúszhat.
2012 is hiteles lenne
A Dresdner Kleinwort - az európai felzárkózó térség gazdasági fejleményeit napi rendszerességgel elemző legnagyobb citybeli befektetési házak egyike - erről kiadott pénteki kommentárjában kiemeli: Csehország esetében akár a hivatalos nyilatkozatokban korábban elhangzott 2012 is hiteles csatlakozási céldátum lenne, de úgy tűnik, hogy a cseh politikai pártok egyik oldalon sem sietnek az euró mielőbbi bevezetésével.
A maastrichti államháztartási deficitelőírást a cseh kormány már 2006-ban teljesítette, és a legutóbbi adatok arra utalnak, hogy a 2007-re sokak által várt hiánynövekedés sem következett be. A deficit várhatóan 2008-ban is éppen a 3 százalékos GDP-arányos maastrichti küszöb alatt marad, és az adósság- és kamatelőírások teljesítése sem jelenthet problémát a londoni Dresdner-elemzők szerint. A ház felidézi, hogy a cseh jegybank további reformokat tart szükségesnek az egészségügyi és a nyugdíjrendszerben, valamint a munkapiacon az eurócsatlakozás előtt. A Dresdner-elemzés szerint ez "jól megalapozott" vélemény, és általánosságban sem tenne jót a túl gyors euróbevezetés olyan országokban, amelyekben jelentős konvergencia-elmaradás van.
Túl késő
Ha azonban a cseh kormány valóban 2019-et jelölné ki az euróövezeti csatlakozás céldátumaként, az jókora sokkot okozna a befektetők körében, ugyanis ez az időpont messze későbbi a várakozásoknál, áll az elemzésben.
A Dresdner szerint Magyarország 2014-ben, Lengyelország 2016-ban csatlakozhat az euróövezethez. Csehország euróövezeti belépését a nagy hitelminősítők sem várják ebben az évtizedben, de 2019-es valószínű dátum egyetlen előrejelzésben sem szerepelt eddig.
A Standard & Poor's tavaly ősszel a már magasan elsőrendű "A" szintre emelte az addigi "A mínusz"-ról a szuverén hosszú futamú cseh devizaadósság kockázati besorolását, a közfinanszírozási reformban elért haladásra hivatkozva. A világ legnagyobb hitelminősítőjének akkori elemzése szerint is legkorábban a jövő évtized elején lehet számítani a cseh euróövezeti csatlakozásra, de a ház 2012-ben már elképzelhetőnek tartja Csehország felvételét.
Magyarország csak 2014-ben
A Goldman Sachs befektetési csoport egy korábbi, a kelet-európai EU-tagállamok euróövezeti kilátásairól kiadott londoni jelentésében ugyanakkor azt írta: az euróövezeti jegybank valószínűleg sokkal szigorúbban fogja érvényesíteni a maastrichti feltételrendszert az új EU-tagországok esetében, mint az alapító tagok felvétele idején. Általános londoni hitelminősítői és elemzői várakozás szerint a térségből csak Szlovákiának van esélye arra, hogy még ebben az évtizedben az euróövezet tagja legyen; a konszenzus szerint Szlovákia valószínűleg egy év múlva csatlakozhat.
A Fitch Ratings európai hitelminősítő nemrégiben Londonban kiadott térségi elemzése szerint azonban továbbra is fennáll az a kockázat, hogy Szlovákia sem tudja teljesíteni az inflációs kritériumot, különösen akkor, ha az uniós hatóságok "keményen" értelmezik a dezinflációs teljesítmény fenntarthatóságát. A Fitch szerint a térség egészének csatlakozási kilátása szempontjából meghatározó lesz, hogy az EU-hatóságok miképp bánnak Szlovákiával. A hitelminősítő úgy tartja azonban, hogy Szlovákia felvétele után - bármikor legyen is az - mindenképpen lesz egy hároméves szünet a következő csatlakozásokig.
Magyarország euróövezeti csatlakozásának lehetséges legkorábbi időpontját a londoni hitelminősítők és befektetési elemzők egyöntetűen 2014-re teszik.