További Világ cikkek
A bolgár kormány úgy döntött, részt vesz a Déli Áramlat gázvezeték építésében, a vezeték a Fekete-tengert kötné össze Dél-Európával – tudósít a BBC Online. Ezt Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök jelentette be, miután vendégül látta Szófiában Vlagyimir Putyint. Az orosz elnököt Dmitrij Medvegyev, a Gazprom elnöke is elkísérte. A megállapodást a két ország között a napokban írják alá.
A Déli Áramlat nagyjából tízmilliárd euróból épülne és Oroszországot kötné össze Olaszországgal. Ez azért érdekes, mert miközben több európai ország sürgeti, hogy új, közös gázvezetékkel (leginkább a Nabuccóval) oldják meg Európa gázellátását, több uniós ország – a olaszok mellett még Németország és Franciaország is – különmegállapodást kötött Oroszországgal saját ellátásáról.
A Déli Áramlat 900 kilométer hosszú lenne, és a Fekete-tenger alatt lévő gázt vinné el Dél-Európába. Tervezéskor felmerültek olyan lehetőségek is, hogy nem Bulgárián keresztül vezetnék el, úgy tűnik a bolgár kormányt meggyőzte Putyin. Bulgáriát egyébként a Nabucco-projettől is megkeresték hasonló ajánlattal, hogy az országon keresztül építnék meg a gázvezetéket (a bolgár energiaipari cég, a Bulgargaz benne is van a Nabucco konzorciumban).
Egy vezető EU tisztségviselő azt nyilatkozta, hogy a Déli Áramlat nem veszélyezteti a másik hasonlóan nagyszabású projektet, a Nabucco-programot – írja a BBC Online. Már hosszú éve folynak a viták és tárgyalások a Nabuco gázvezetékről, mely Közel-Keletről és Közép-Ázsiából szállítaná a gázt Európába, így csökkentve a függést Oroszországtól. Az ennek megépítését szorgalmazó konzorciumot most az osztrák OMV, a magyar Mol, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz és a török Botas alkotja. Először a kilencvenes évek elején merült fel egy ilyen gázvezeték megépítése, Magyarország már akkor jelezte érdeklődését a projekt iránt.
Maga a Nabuco-terv öt éve született, de még mindig nagyon messze van a megvalósítástól. A legújabb fejlemény, hogy egy hete bejelentették, egy brit céget, a Penspent bízták meg gázvezeték műszaki tervezésének koordinálásával. A tervezés elkezdődött, év végére fogják befejezni. Ez az első gyakorlati lépés a projekt megvalósítása érdekében.
Magyarország ugyanakkor a Déli Áramlattal kapcsolatban sem zárkózott el az együttműködéstől Oroszországgal még tavaly júliusban. Akkor Vlagyimir Putyin és Gyurcsány Ferenc moszkvai találkozója után nyilatkozta azt az orosz elnök, hogy "jól alakulnak az energiaipari kapcsolatok".
A BBC Online-nak nyilatkozó EU-tisztségviselő szerint a legrosszabb forgatókönyv szerint két vezeték haladna keresztül Bulgárián. A két terv nem üti egymást, a Nabucco-projekt megvalósítása halad a maga útján. Moszkvai energetikai szakemberek szerint azonban a mostani megllapodás megakadályozhatja a Nabucco-programot.