További Világ cikkek
Megfosztották trónjától Nepál uralkodóját, így a volt király kiesett a világ leggazdagabb uralkodóit felsoroló listájáról. A nepáli kormány az idén úgy döntött, hogy feloszlatja a 240 éves monarchiát, a királynak távoznia kellett, a palotáját múzeummá alakították át.
Nem mindenki járt így, a világ leggazdagabb uralkodóit felsoroló Forbes-listán szereplő tizenöt uralkodó vagyona egy év alatt 95 milliárd dollárról 131 milliárdra nőtt – derül ki a Forbes magazin összeállításából.
A világ leggazdagabb uralkodója a thaiföldi király, Bhumibol Adulyadej 35 milliárd dollárral. Vagyonának kezelője ingatlanokat, részvénycsomagokat kezel. Rajta kívül csak egy ázsiai uralkodónak sikerült a Forbes-listára felkerülni, brunei szultánjának 20 milliárd dollárja van. Ő egyébként az egyik azon két uralkodóból, akinek csökkent a vagyona az elmúlt egy évben. A másik a marokkói király. VI. Mohammednek most 1,5 milliárd dollárja van, tavalyi kétmilliárdos vagyonának csökkenését annak köszönheti, hogy az ország gazdasága két százalékkal lassabban bővült.
Nincsenek ilyen problémáik a közel-keleti országok uralkodóinak, akiknek az olaj miatt hatalmasat nő a vagyona. Ugyanakkor Thaiföld királya messze megelőzi a második helyezettet, Khalifa bin Zayed Al Nahyant az Egyesült Arab Emirátusokból. A sejk családja természetesen olajbefektetéseiből szerezte 23 milliárd dollárját. Vagyona jókorát nőtt az elmúlt években, ha csak ingatlanbefektetéseket nézzük azt láthatjuk, hogy két év alatt megduplázódott azok értéke.
Szaúd-Arábia uralkodója a harmadik leggazdagabb 21 milliárd dolláros vagyonával. Abdullah királyt a brunei szultán követi, őt a dubaji sejk, Mohammed bin Rashid 18 milliárd dollárral. A sejk már több lábon áll, nem csak olajba fekteti pénzét, hanem részesedése van a Sonyban és a HSBC-ben is, ezen kívül ingatlanokba is befektetett.
A Forbes-lista hatodik helyén egy ugrás van, a lichtensteini hercegnek már csak ötmilliárd dolláros a vagyona, ez jóval kevesebb, mint az ötödik helyen álló dubaji sejknek. Hans-Adam herceg vagyonának nagyobbik része az LGT bankból származik, mely családja tulajdonában van már hetven éve. A másik európai herceg, a monacói Albert a nyolcadik leggazdagabb 1,4 milliárd dollárral. Családja már hétszáz éve áll Monaco élén, ő 2005-ben örökölte a trónt. Vagyona ingatlanban, kaszinókban, régi autókban, bélyegekben áll.
Nagy-Britannia királynője, II. Erzsébet a tizenkettedik leggazdagabb, vagyona nem éri el az egymilliárd dollárt, 650 milliója van. Személyes vagyon különböző földbirtokokból, műalkotásokból és bélyegekből áll, ez utóbbit egyébként nagyapja gyűjtötte. A koronaékszerek és a Buckingham palota nem számít bele vagyonába, hiszen az állam tulajdona. A holland királynő, Beatrix 300 millió dollárjával a tizennegyedik lett a listán, míg a tizenötödik helyen Szváziföld uralkodója áll kétszázmillió dollárral. Mswatti király 18 évesen örökölte a trónt, vagyona befektetésekből és ingatlanokból áll.
A Forbes megjegyzi, hogy a fent említett összegek becsültek, ráadásul gyakran nem egyedül az uralkodóé, hanem a családé, esetleg egy vagyonkezelő társaságé. Ez az oka annak, hogy uralkodók nem szerepelnek a világ leggazdagabbjainak listáján, hiába kerülhetnének be oda a vagyonuk nagysága alapján.