Nem a vállalatok nyereségessége és tőzsdei szereplése határozza meg a vezérigazgatók keresetét - állapítja meg az Associated Press elemzése, amelyben a Standard & Poor's-500 tőzsdeindex kosarában szereplő 410 társaság vezetőinek jövedelmét vizsgálták. Béreik és juttatásaik összegének középértéke közel 8,4 millió dollárral nőtt 2007-ben, ami látványosan több az egy évvel korábbi 280 ezres bővülésnél.
Miközben a vezérigazgatók bére átlag 3,5 százalékkal bővült, a romló gazdasági klímában a munkavállalókat a korábbinál jobban fenyegette az elbocsátás lehetősége. A kisbefektetők sincsenek jobb helyzetben, számos társaság kistulajdonosai részvényeik elértéktelenedését tapasztalták.
A legtöbb fizetést kapó tíz vállalatvezető összesen több mint 500 millió dollárt vitt haza 2007-ben, miközben öten közülük olyan cég élén álltak, amelynek profitja jelentősen esett. Nincs ugyan az első tízben a General Motors Corp. (GM), a világ legnagyobb autógyártójának első embere, Rick Wagoner, ám esete jó példája annak, hogy a vezérigazgatók anyagilag nem tudnak rosszul járni.
A GM tavaly 39 milliárd dolláros rekordveszteséget számolt el és részvényeinek árfolyama 19 százalékkal zuhant, ám Wagoner éves javadalmazása 64 százalékkal, 15,7 millió dollárra nőtt. Jellemző példa még a Los Angeles-i KB Home lakásépítő cég esete is. Miközben a lakáspiac összeomlott, a cég közel 930 millió dollár veszteséget szenvedett el és részvényeinek árfolyama 60 százalékkal zuhant, Jeffrey Mezger vezérigazgató 24,4 millió dolláros jövedelemre tett szert.