Menedzserek KGB-s múlttal

2008.01.10. 08:24
Az orosz politikai élet mellett a gazdaságban is egyre komolyabb pozíciókat szereznek a volt szovjet titkosszolgálat tisztjei. A KGB-veteránok nemcsak olyan orosz cégeknél vannak kulcspozícióban, mint a Gazprom vagy a legnagyobb tévétársaság, a ChannelOne, hanem amerikai alapkezelőknél vagy olajtársaságoknál is.

Nemcsak az orosz politikai életben, hanem a gazdaságban is egyre több kulcspozíciót szereznek meg volt titkosszolgálati tisztek – összegzi a bécsi Die Presse. Az egykori szovjet KGB, illetve annak utóda, az orosz FSB azért számít ilyen kitűnő „MBA-iskolának”, mert korábban Vlagyimir Putyin államfő is magas posztokat töltött be ebben a két szervezetben (a kilencvenes években az FSB első embere volt). Így a Kreml ura mint megbízható végrehajtókra támaszkodhat egykori tiszttársaira.

A Gazpromot KGB-veteránok irányítják, és az ország legnagyobb tévécsatornája, a ChannelOne élén is Putyin közeli szövetségese, Alekszej Gromov ül. A Rosoboronexpert hadiipari vállalatot az a Szergej Csemezov vezeti, aki a szovjet időkben Putyinnal együtt Kelet-Németországban volt KGB-ügynök.

Egy másik egykori titkosszolga, Oleg Svarcman a FinansGroup alapkezelő színeiben az amerikai pénzügyi szektorban tevékenykedik. A nyugati vállalatok is egyre kevésbé tudják vagy akarják elkerülni a volt kémek által irányított cégekkel való együttműködést. Az ExxonMobil az Igor Secsin exügynök vezette Rosznyefty olajipari céggel alakított ki együttműködést, a Renault pedig Csemezovval együtt tulajdonosa az Avtovaznak. Ugyancsak Csemezovtól vásárolja a 737-esekhez szükséges titániumot a Boeing.

Egy névtelenséget kérő exkém az Economistnak adott interjúban nemrég kifejtette: a KGB-sek egy vállalat irányítását is csak a közvetlen nyomásgyakorlás révén tudják elképzelni, a nyugati menedzsmentmódszerekről nem sok fogalmuk van. Jellemző, hogy Svarcman egyszer úgy nyilatkozott, hogy a titkosszolgálati múlt Oroszországban segít az üzleti életben, mert „a partnerek tudják, honnan jövünk”.

Putyin elnök a Guardian szerint nemcsak hívein keresztül, hanem már tulajdonosként is jelentős befolyást szerzett az orosz gazdasági életben. A Gazprom részvényeinek 4,5, a Szurgutnyeftyegaz olajtársaság 37 és a Gunvor svájci olajkereskedő cég legalább 75 százalékát birtokolja – állítja Sztanyiszlav Belkovszkij politológus.

Ezt azonban nem könnyű bizonyítani, mivel a tulajdonosok listáján egy volt KGB-s, Gennagyij Timcsenko képviseli az orosz elnököt. Putyin vagyonának értékét a brit lap 40 milliárd dollárra teszi; ha ez igaz, akkor ő Európa leggazdagabb embere is. Egyes hírek szerint az államfői székből való közelgő távozása után a Gazprom felügyelőbizottságának élére ülne Vlagyimir Putyin.