A jelenlegi kormány, illetve Rusko utódja, Jirko Malchárek arra hivatkozik, hogy az akkori ígéret mögött nem volt kormányhatározat, és a tavaly októberben hozott új, külföldiekre vonatkozó befektetésösztönzési keretprogram szerint nem is lennének jogosultak az említett beszállítók a támogatásra. Ilyen dotáció csak a 10 százalék feletti munkanélküliségi rátájú országrészben jár, a dél-szlovákiai körzet azonban nem tartozik ebbe bele.
Malchárek szerint elődjének nem volt joga ilyen ígéretet tenni. Ezért hatalommal való visszaélés alapos gyanúja miatt feljelentést tett, míg a Kia részéről amiatt háborognak, hogy a kormány múlt heti döntése - nem fizetik ki a beszállítói támogatást az októberben lefektetett irányvonalakra hivatkozva - nem lehet visszamenőleges hatályú.
Visszaesés a tőkebefektetésekben
Az új befektetésösztönzési keretprogram mellett az állami támogatások körüli problémák is magyarázhatják, hogy a legfrissebb adatok szerint tavaly csupán 692 millió eurónyi külföldi befektetést érkezett Szlovákiába. Ez mintegy 60 százalékkal alacsonyabb a 2004-es adatnál.
Ez rövid időn belül a második olyan eset, amely kedvezőtlenül hat Szlovákia külföldi megítélésére. Tavaly az állami támogatás mértékével kapcsolatos huzavona miatt a Hankook dél-koreai gumiabroncs-gyártó választotta Szlovákia helyett hazánkat a beruházás helyszínéül. A Kia esetében maga a beruházás áthelyezése más országba nem reális - hiszen február-március körül elkezdődik a tesztüzem -, a beszállítóké azonban esetleg elképzelhető.