Minden félelmet túlszárnyaló bukásról adott hírt az Egyesült Államok harmadik legnagyobb kötvénypiaci társasága. Az Egyesült Államok öt legnagyobb kötvénypiaci cége közül immár a harmadik is minden eddiginél nagyobb mértékű veszteségről adott számot csütörtöki bejelentésében. A Morgan Stanley és a Bear Stearns után a Merrill Lynch is azt volt kénytelen közölni befektetőivel, hogy működésének történetében eddig nem látott mértékű veszteségek érték a tavalyi év utolsó félévében.
A legnagyobb amerikai brókercég, a Goldman Sachs - szektortársaival ellentétben - a tavalyi év egészére rekord értékű 11,6 milliárd nettó profitról számolt be. A piaci második, a Morgan Stanley a subprime-válság miatti veszteségei ellenére is 3,2 milliárd dolláros profittal zárta az évet, ám a Merrillnek ennél sokkal rosszabb lapok jutottak. A Merrill Lynch egész évi vesztesége 7,78 milliárd dollár lett, a negyedik negyedévre vonatkozóan - 15 milliárd dollár suprime-hátterű kötvénykereskedelméből származó veszteség leírása után - 9,83 milliárd dollár, azaz részvényenként 12 dolláros nettó veszteségről adott számot.
A társaság 2006 utolsó negyedévében még 2,35 milliárd dollár, azaz részvényenként 2,4 dolláros nyereséget jelentett. A rossz hírek méltán okoztam megdöbbenést a befektetőkben, hiszen az elemzők "mindössze" 4,8 dolláros részvényenkénti veszteséget vártak a cégtől, amely utolsó negyedévi teljesítménye hatására 1989 óta először zárt veszteséges évet.
A társaság a másodlagos jelzáloghitelek egyesült államokbeli piacának összeomlását követően radikális lépéseket tett, hogy veszteségeit mérsékelni tudja, ám a vezér menesztése és az új - a Goldman Sachstól elcsábított - CEO, John Thain által kezdeményezett átalakítások sem tudták megmenteni a céget, melynek piaci értéke a majdnem a felére csökkent 2007-ben. A Merrill részvényeinek jegyzése a New York-i elektronikus kereskedés során újabb 3 dollárral csökkent az 55,1 dolláros szerdai záróárhoz képest. Egy évvel ezelőtt a társaság részvényei 96,8 dolláron zárt New Yorkban.