Fehéroroszország megcsapolja a Barátság olajvezetéket az orosz állami vezetéküzemeltető Transneft szerint. Fehéroroszország szombattól több mint 79 ezer tonnát vett ki jogellenesen a Barátság (Druzsba) vezetékből, amelyen kizárólag az európai (köztük a magyar) fogyasztóknak szánt orosz olaj áramlik - hangoztatta a Transneft vezérigazgatója hétfőn. Csak az elmúlt 24 órában 900 tonnát vettek el a Druzsbából - toldotta meg Szemjon Vajnstok.
Mindamellett a fehérorosz külügyminisztérium tagadta Minszk vétkességét a fennakadásokban. "A Druzsba fehéroroszországi szakaszának bejáratánál nem a fehérorosz fél hibájából csökkent a nyomás" - közölte a tárca szóvivője az Interfax szerint.
Állami utasításra?
Előzőleg a Homeltransneft fehérorosz vezetéküzemeltető egy illetékese azt mondta az orosz hírügynökségnek, hogy a Belneftekhim állami olajvegyipari vállalat utasítására függesztették fel az olajpumpálást a Druzsbán Lengyelország és Németország, illetve Ukrajna irányába.
Magyarország Ukrajnán át, a Druzsbának a fehéroroszországi Mazirnál délre forduló ágán kapja az orosz olajat Szlovákiával és Csehországgal együtt. A Mol szinte a teljes olajimportját a Druzsbán keresztül bonyolítja, évi nyolcmillió tonnát vásárolva Magyarország és 5,5 milliót Szlovákia számára - jegyezték meg moszkvai megfigyelők.
Az ütemezésnek megfelelően
A Mol hétfőn elismerte, hogy vasárnap este volt egy kis fennakadás az orosz szállításokban, de jelezte: az olaj most az ütemezésnek megfelelően érkezik a Druzsbán. Magyarország 90 napos készlettel rendelkezik kőolajból és olajtermékekből - mutattak rá megfigyelők, hozzátéve: a Mol importjából hatmillió tonnát végső soron átterelhetne a készenlétben lévő Adria-vezetékre.
A Mol hangsúlyozta, hogy az orosz szállításokat hosszú távú szerződések garantálják, és a vasárnapi apró kiesést az orosz partnercégek még ezen a héten pótolhatják.
A Mol 2005 elején ötéves szerződést kötött az orosz piacvezető LUKoillal évi ötmillió tonna olaj szállítására. Ez a szerződés tehát a Mol vásárlásainak nem egészen 40 százalékát fedezi és három év múlva lejár. A Mol szóvivője azt mondta, hogy más orosz cégekkel is vannak hosszú távú szerződéseik, s ezek együttesen lefedik a vásárlásaik zömét.