Magyarország és Románia együtt az eurólista végén

2007.04.16. 16:09
A 2004 óta csatlakozott 12 tagállam közül Málta és Ciprus követheti legkorábban a már eurózónatag Szlovéniát. A két szigetországban már jövõre a közös európai valutával fizethetnek a lakosok, vélik a Reuters által megkérdezett elemzõk. Immár nem egyedül vagyunk a lista másik végén, igaz, nem saját jogon. Románia esetében egy évvel hátrébb csúszott a bevezetés várt idõpontja, így a szakértõk mindkét országnál 2014-es euróbevezetést várnak.

A szûkebb kelet-közép-európai régióban nem történt változás a novemberi felmérés óta. A piac továbbra is bízik a szlovákok 2009-es euróövezeti csatlakozásában, míg a lengyelek és a csehek egyaránt 2012-ben követhetik õket.

A litván csatlakozási kudarc, valamint a balti térség egyre nyilvánvalóbb túlfûtöttsége miatt mindhárom országban késõbbre tolódtak a bevezetési idõpontra vonatkozó várakozások. Litvánia és Észtország esetében 1-1 évvel csúszott a prognózis, a legnyilvánvalóbb túlpörgési problémákkal küszködõ Lettország esetében viszont most már három évvel késõbbre, 2012-re várják a bevezetést a Reuters által megkérdezettek.

Bulgária továbbra is a 2012-es euróbevezetésben bízhat jó eséllyel, míg Románia az elõrejelzések konszenzusa szerint 2014-ben reménykedhet. Ugyanakkor látható, nem minden elemzõ van meggyõzõdve arról, hogy a reálgazdasági lemaradás elõbb-utóbb nem üt vissza a konvergenciakritériumok teljesítésében. A 2007-ben csatlakozott két új EU-tag esetében 2017-es prognózisok is elõfordulnak.

A csatlakozási nehézségeket továbbra is a magas infláció, a költségvetési hiány és a reformok iránti csökkenõ lelkesedés okozza. Érdekesség, hogy csupán a négy visegrádi ország esetében hangsúlyosabb probléma a költségvetés kontroll alatt tartása. A többieknél az infláció kordában tartását gondolják jelentõsebb problémának a szakértõk.