Túl laza a szlovén költségvetési politika, ami a gazdasági fellendülés megtöréséhez vezethet, véli Bini Smaghi, az EKB igazgatóságának tagja. Aki elhamarkodottnak találja a szlovén euróbevezetést, és ez a többi, a közös fizetőeszközt bevezetni kívánó országot a gazdasági reformok szükségességére figyelmeztetheti. Ennek elmaradása esetén a csatlakozást követően gazdasági és politikai problémákkal egyaránt számolni kell.
A szlovén eurózóna-tagsággal kapcsolatos kijelentés a közeljövőben csatlakozni szándékozó országoknak is fontos üzenet. A Danske Bank elemzője nem lenne meglepve, ha az EKB-s kijelentés után a régió devizái gyengülnének, karöltve a hozamok emelkedésével.
Ez már a második alakalom, hogy az EU az új tagállamok euróbevezetésével kapcsolatban aggodalmát fejezi ki, és az eurózóna-csatlakozás időpontjának elhalasztását javasolja. Ez különösen azokat az országokat érinti, amelyek már beléptek az ERM2-be (Szlovákia és a baltiak). A baltiaknál a magas infláció a következő évtizedre odázhatja az euró bevezetését, de a 2009-es szlovák csatlakozással kapcsolatban is egyre több a kérdőjel (fenntartható-e az alacsony szintre süllyedt infláció?).
Szlovákia ügyében jövő tavasszal születik döntés, de az EKB szakembere szerint egyre kisebb a valószínűsége, hogy a gazdaság minden feltételnek megfeleljen.
Bini Smaghi megjegyezte, a négyszázalékos alapkamat megfelelő lehet egy olyan gazdasági térség számára, amelyet kétszázalékos növekedési és inflációs ráta jellemez, de nem lehet jó megoldás azokra a gazdaságokra nézve, ahol a növekedés eléri vagy meghaladja a hat százalékot.
Az EU új tagállamai közül a legtöbb egy százalék alatti, négy ország (Bulgária ás a baltiak) pedig negatív reálkamatlábbal rendelkezik. Az EKB igazgatóságának tagja az előbbi okok miatt valamennyi újonnan csatlakozott országban a monetáris kondíciók szigorítását tartja szükségesnek.
Bini Smaghi nyilatkozatára egyelőre nem reagáltak érdemben a piacok, de elképzelhető, hogy a hír negatívan fogja érinteni az érintett országok hitelpapír- és devizapiacait.