"Kiterjed a konfliktus"
"Pontosat még nem lehet tudni a merényletek hátteréről, de mindenesetre a történtek azt a negatív üzenetet hordozzák, hogy a közel-keleti konfliktus kiterjedni látszik." - mondta.
Bónis Miklós, az Inter-Európa Bank elemzője elmondta: "A szeptember 11-i terrortámadás óta a részvénypiacok érzékenyen reagálnak a terrorcselekményekre. Az isztambuli robbantások után a külföldi piacokon érzékelhető általános bizonytalanság a Budapesti Értéktőzsdén is érezteti hatását." "A magyar piac szempontjából egy másik, bár kevésbé lényeges momentum ugyanakkor, hogy egyes portfólió menedzsereknél a török és a magyar piac még mindig egy befektetői kategóriába esik." - tette hozzá.
Zuhannak az európai indexek is
Nagyerejű robbanások rázták meg csütörtök délelőtt Isztambult, öt nappal azután, hogy a nagyváros két zsinagógája közelében elkövetett pokolgépes merénylet 24 ember életét oltotta ki. A harmadik robbanást követően az isztambuli tőzsdén felfüggesztették a kereskedést. Az intézkedés bejelentésekor a tőzsde irányadó mutatója 7,3 százalékos veszteségen állt, a robbantások előtt 1,5 százalékos nyereségen.
Azonnal a veszteséges oldalra csúsztak csütörtökön a vezető európai tőzsdemutatók a robbantások hírére. Mintegy fél órával az isztambuli robbantások után - közép-európai idő szerint 10.50-kor - a londoni FTSE100 indexe 0,8 százalékos, a frankfurti DAX30 1,5 százalékos, a párizsi CAC40 1,3 százalékos veszteségen volt, az isztambuli robbantások előtt a nyereséges oldalon voltak. Ugyanekkor Londonban a HSBC árfolyama 1 százalékos csökkenéssel 862,50 pennyn állt.
Meghatározatlan időre felfüggesztették a kereskedést az isztambuli aranytőzsdén is. Az arany ára a robbantások után azonnal emelkedni kezdett, Szingapúrban mintegy három dollárral unciánként 396,75 dollárra ugrott, szerdán New Yorkban 394,75 dolláron zárt.