További Világ cikkek
Az éveken keresztül tartó szárnyalásnak vége - írja a Marketwatch, és akármilyen nehezen emészti is meg a befektetők, az amerikai piacok a 2007-es hullámvasutat követően (egy-két csúcsdöntés azért még belefért), most tényleg délnek veszik az irányt. Ez pedig azt jelenti, a befektetőknek félre kell tenniük kincstári optimizmusukat és markáns változtatásokat kell eszközölniük stratégáikban.
A Marketwatch Gary Shilling, a Forbes egyik vezető közgazdászának iránymutatásaira támaszkodva tizenhárom pontban foglalta össze, mit is kell tennünk, ha a lehető legkevesebb sérüléssel szeretnénk átvészelni az előttünk álló nehéz időket. Összefoglalva elég egyszerű: adj el mindent, kivéve az amerikai állampapírokat és a dollárt. Azokat venni kell.
Mindent eladni
Shiling az elsők között figyelmeztetett a jelzáloghitelezés problémáira , és ezen a véleményén nem meglepő módon januári hírlevelében sem változtatott: mindent, ami a lakáspiachoz kicsit is kötődik, el kell adni. Nem maradhatnak ki a szórásból a lakásépítő társaságok és a kapcsolódó iparágak részvényei, kötvényei, a subprime jelzáloghitelekre épülő értékpapírok és a diszkrecionális fogyasztási javakat előállító társaságok sem.
Az elmúlt évek a könnyű pénzhez jutásról, az "olcsó likviditásról" szóltak, de ennek is vége, a hitelválság hosszú időre felszippantotta a likviditást a piacokról, annak ellenére, hogy a jegybankok kétségbeesetten próbálják ezt visszaállítani. A fókuszban inkább a fizetőképességgel kapcsolatos aggodalmak állnak, így a szakember szerint el kell adni a feltörekvő piaci kötvényeket és az alacsony hitelbesorolással bíró bóvli- vagy szebbik nevén magas hozamú kötvényeket. (A feltörekvő piacokhoz tartozik a Kelet-Közép Európa mint régió, így Magyarország is.)
Az "olcsó pénz" érájában több piac is irreális magasságokban szárnyalt, ahogy a befektetők újabb és újabb befektetési célpontok után kutattak a szinte el nem fogyó pénzük számára. Ilyen például a nyersanyagpiac, amit Shiling szintén eladásra javall. Hasonló a gondolatmenet a feltörekvő piaci részvényekkel kapcsolatban (a kínai részvények átlagos P/E (ár/várható nyereség) rátája 50 fölé emelkedett - figyelmeztet a guru), kiegészítve azzal a széles körben ismert jelenséggel, hogy negatív környezetben a piacok sokkal inkább együtt mozognak, és Amerika a legstabilabbnak tűnő feltörekvő piacokat is magával ránthatja.
Dollárt és állampapírokat kell venni
Shiling gyorsan rövidre zárja az amerikai részvénypiaci kérdést is: el kell adni. A szakember nem halmozza el a befektetőket tippekkel: amerikai államkötvényeket kell venni és persze dollárt. Mindkettőt a "menekülés a minőségbe" jelenség erősítheti, a válság tovaterjedésével ugyanis a most relatíve igen borúsnak tűnő amerikai helyzet már nem is lesz annyira lehangoló, és a nemzetközi tőke a vérzivataros időszakokban menedékként szolgáló amerikai állampapírokat keresik majd elsősorban.
A dollár brutális gyengülése is a végéhez közeledik Shiling szerint, miután ez a biztonságkeresés hamarosan komoly keresletet támaszt majd az amerikai fizetőeszközzel szemben. Természetesen a piac szereplői is erre számítanak - teszi hozzá a közgazdász -, így ezen várakozások beépülése az árfolyamba hamarosan fordulatot hozhat a hányatatott sorsú zöldhasú piacán.
Pirosban a világ
Az amerikai piacok tegnapi esése, illetve a távol-keleti börzék hanyatlása egyaránt negatív hangulatot hozott a főbb nyugat-európai és régiós piacokra is. Utóbbiak közül a cseh 3,2 százalékkal, az orosz 3,6 százalékkal, a lengyel pedig 4,15-kal került lejjebb. A hazai parketten az átlagost meghaladó, közel 19 milliárdos forgalmat bonyolítottak le a befektetők a délelőtt során, mely mellett a BUX 3,2 százalékkal 23 744 pontig hanyatlott, ahol utoljára tavaly áprilisban járt a mutató.
A befektetői hangulatra hatással lehet a délután megjelenő amerikai fogyasztói árindex illetve az ipari termelési index. Ugyanakkor egyelőre nem túl rózsásak a kilátások, hiszen a tengeretúli börzék nyitását előrejelző főbb határidős indexek jelentős mínuszban állnak. A Dow futures 134 pontos, a Nasdaq100 futures 34, az S&P500 futures 14 pontos csökkenést mutat.
A várakozásoknak megfelelően a legnagyobb mértékű csökkenést az OTP részvényei szenvedték el, a mai délelőtt során a hazai bankpapírok 5 százalékkal 7725 forintig süllyedtek kimagasló, 13,4 milliárd forintos forgalom mellett. A szektortárs FHB piacát szintén az eladók uralják, melynek következtében a cég részvényei szintén 5 százalékos mínuszt mutatnak jelenleg. A pénzügyi szektor megítélése világszerte továbbra is rendkívül negatív, és ez ma jelentősen megmutatkozik itthon is.
A forintnak sem megy
A forint is folyamatosan gyengül, az elmúlt két napban egy százalékot esett az árfolyama. Tizenegy óra körül pedig 255,5 fölé kúszott fel a forint/euró árfolyam. Egyértelműen a nemzetközi tőkepiaci hatások okozzák a mostani devizapiaci bizonytalanságot, ami nem csak nálunk, hanem a teljes feltörekvő régióban megfigyelhető - nyilatkozta a Portfolio.hu-nak Tóth Illés, a Budapest Economics szakértője.
A hangulat romlását elsősorban a tengerentúli hírek alapozták meg. Eddig a pesszimista piaci hangulat azért nem nyomta rá a bélyegét a feltörekvő régió devizapiacaira (az Ázsia felől érkező stabil likviditáson túl), mert a dollár gyengülés és az amerikai kamatvágási várakozások gyorsulása pozitívan csapódott le a kamatkülönbözet miatt, ma viszont a recessziós félelmek szétütötték a piacokat.