További Világ cikkek
A Canal Grande által kettéhasított város, ahol összesen hatvanezer lakos él, de évente közel tízmillió turista fordul meg, 117 szigetre épült, ezeket csatornák és hidak, térkép alapján is csak nehézkesen kifürkészhető labirintusa köt össze. Kocsit egyet sem látni, nincs is hol közlekedniük, a motorcsónakokhoz képest vánszorgó vaporettókra – így hívják a helyi tömegközlekedést – szigorú sebességkorlátozás vonatkozik.
A közlekedéshez hasonlóan az ingatlanvásárlás is nehézkes és lassú a városban. Az egyszemélyes helyi ingatlanirodákban általában még csak angolul sem beszélnek. A nyelvi akadályokon túl az elmúlt években az is komoly nehézséget jelent a külföldi vásárlók számára, hogy olyan ingatlanost találjanak, aki nem a helyi vevőket favorizálja.
Egyszerűbb, de nem könnyebb vásárolni
A vásárlás azonban mostanra egyszerűbbé vált, a befektetési célú ingatlanszerzést a növekvő árak és a magas bérleti hozam mellett még vonzóbbá teszi a gyakorlatilag adómentes bérbeadás, továbbá az, hogy az ingatlanértékesítések adminisztrációs költsége alacsony, az áfával csökkentett vételi árnak mindössze 4 százaléka.
Annak ellenére, hogy a piac szabadabbá vált, nem lett egyszerűbb ingatlanhoz jutni Velencében, elsősorban az árak miatt. Azok, akik a legkitartóbb keresnek, 275 ezer angol fontért – ez nagyjából 93 millió forintnak felel meg – a frekventált területeken is csak egy egyszobás apartmanhoz juthatnak. Az ilyen lakásokat később heti 800 fontért (270-275 ezer forintért) lehet kiadni, körülbelül az év felében.
Heti félmillió forintos bevétel
Ennél jóval többet, 1700 fontot (félmillió forintot) lehet elkérni hetente egy kétszobás lakáért. Legalábbis akkor, ha az a turisták által leglátogatottabb helyek közelében van. A fesztiválok és a februári farsang idején azonban a bérleti díjak még ennél is magasabbra szökhetnek.
Az igencsak magasnak ígérkező bérleti hozamok mellett az árnövekedés is vonzerőt jelenthet, főként most, amikor az európai piacok többsége, kivéve néhány kelet-európai országot, lassul. Bár a velencei ingatlanügynökök eltérően ítélik meg, hogy a következő egy évben milyen mértékben nőnek az árak, abban egyetértenek, hogy Velencére 2008-ban is jelentős áremelkedés vár. Egyes szakértők tíz százalék felettire becsülik a várható növekedés mértékét, addig mások ennél jóval mérsékeltebb, 5-8 százalékos emelkedésre számítanak.
Az olasz ingatlanpiacot várhatóan az amerikai jelzáloghitelezési piacról indult válság is csak mérsékelten sújtja a konzervatív hitelezési politikának köszönhetően, mondják a szakértők.
Ötmillió egy négyzetméterért
A legfrekventáltabb területeken fekvő ingatlanok esetében a négyzetméterárak azonban már így is szemkápráztatóan magasak, a legforgalmasabb turista célpontot adó területen, amely a Szent Márk tér és a Rialto-híd között terül el, az ingatlanok négyzetméterára megközelíti a 14 ezer fontot (4,7 millió forintot).
Ennél csekélyebb összegért, négyzetméterenként 6800-8200 fontért (2,3-2,8 millió forintért) vásárolhatunk a Szent Márk tér közelében fekvő Dorsoduróban. Az ennél kijjebb merészkedők a gyorsan fejlődő Castello városrészben például már egy budapesti luxusfejlesztés árain, körülbelül 3500 fontért (1,2 millió forintért) is kaphatnak lakást.
Új nincs, csak felújított
Új fejlesztések csak ritkák adódnak, a használt lakások tekintetében pedig szakértők szerint érdemesebb teljesen vagy részben felújított lakásokat vásárolni egy helyi ügyvéd segítségével, aki tisztában van a Velencében érvényes, az általános olasz jogrendtől eltérő szabályokkal.
A helyi ingatlanszakértők szerint az árak mellett sokakat elriaszt a süllyedés réme, az építészek szerint azonban a problémát nem ez, hanem a tengerszint emelkedése okozza. Bár 2011-re elkészül az zsilip, amely elzárja majd Velencét az Adriától, az ingatlanügynökök azt ajánlják, hogy az érdeklődők az ingatlan megvásárlása előtt mindenképpen ellenőrizzék, hogy az a környéken mért legmagasabb vízszint felett helyezkedik-e el.