Női öngyilkos merénylőket rendszeresít a Hamasz
További Külföld cikkek
- Szíria új vezetője szerint négy évbe is beletelhet, mire megrendezik a választásokat
- A brexit óta először vesz részt a brit kormányfő egy uniós csúcson
- Kína új büntetőtáborokat épít, hogy Hszi Csin-ping folytathassa a tisztogatást
- Joe Biden már bánja, hogy visszalépett az elnökválasztásról
- Újabb repülőbaleset: landoláskor gyulladt ki egy gép Kanadában
Átverte az katonákat
Az izraeli rádió jelentése szerint a robbanás annál a hatósági épületnél történt, ahol izraeli katonák ellenőrzik a Gázai övezetből kilépő, illetve oda belépő személyforgalmat. A robbanás során heten sebesültek meg, közöttük négy palesztin.
A merénylet helyszínén fotó: EPA |
Az épületet sántítva megközelítő fiatalasszony az ott felállított fémérzékelő kapu előtt arra figyelmeztette a katonákat, hogy a törött lábába fémlemez van beépítve, majd a kapun átlépve, a személyi motozásra várva hozta működésbe a pokolgépet.
A detonáció időpontjában az erezi átkelő tele volt Izraelbe belépni szándékozó palesztin munkásokkal. Az átkelőt a merénylet után lezárták.
Minden muzulmánnak - férfiaknak és nőknek - kötelessége
A robbantást a Hamász és a - Jasszer Arafat palesztin elnök Fatah mozgalmához kötődő - al-Aksza Mártírjainak Brigádjai vállalták magukra telefonon, közölve, hogy az akció válasz volt egy december 25-én Gázában végrehajtott izraeli légitámadásra, amelyben megölték egy másik szervezet, az Iszlám Dzsihád katonai szárnyának vezetőjét, Muklit Hamidot.
Ahmed Jaszin sejk, a Hamász alapítója az idei első palesztin öngyilkos merénylet kapcsán kifejtette: a tény, hogy most először nő vett részt egy Hamász-akcióban, minőségi változást jelent a szervezet fegyveres szárnya, az Ezeddin el-Kasszám Brigádok tevékenységében.
Mint mondta, a szent háború valamennyi muzulmánnak - férfiaknak és nőknek - egyaránt kötelessége. A feszültség fokozódása mindaddig folytatódik, amíg az ellenség el nem hagyja földünket - tette hozzá.
A palesztin kormányfő nem ítélte el
Nabil Abu Rodeina, Jasszer Arafat palesztin vezető első számú tanácsadója Izraelre hárította a felelősséget a történtekért a megszállás miatt. Felszólította a nemzetközi közössége és az ENSZ Biztonsági Tanácsát, "vessen véget az izraeli agressziónak", kényszerítse Izraelt a biztonsági kerítés építésének leállítására és a palesztin városokból való kivonulásra.
Ahmed Korei palesztin kormányfő tartózkodott a merénylet elítélésétől, mondván, hogy a folytatódó izraeli támadások és a palesztinokat sújtó korlátozások vezetnek mindkét oldalon a feszültség fokozódásához. A kormányfő kölcsönös tűzszünetre szólított fel.
Avi Pazner, az izraeli kormány szóvivője úgy foglalt állást, hogy az erezi merénylet "rendkívül káros" a palesztinok számára és megnehezíti az életüket, mivel bonyolultabbá teszi Izraelbe való belépésüket.
A mostani minden más merényletnél jobban kikezdi az Izrael és a palesztinok közötti bizalmat, miközben oda sújtott le, ahol a legnagyobb bajt okozta a palesztinoknak - tette hozzá a szóvivő.
Háromezren haltak meg 2000. óta
A szerdai merénylettel 3704-re emelkedett a halálos áldozatok száma a palesztin felkelés, az intifáda 2000 szeptemberi kirobbanása óta, közöttük 2772 volt palesztin és 865 izraeli.