Gyurcsányi reformokat hirdetett Bush
További Külföld cikkek
-
A dán miniszterelnök felszólította az Egyesült Államokat, hogy nem annektálhatja Grönlandot
- Egy iskolára mért csapást az izraeli hadsereg a Gázai övezetben
- Nincs vége a száj- és körömfájásnak: fertőtlenítőpontokat állítottak fel a szerb–magyar határon
- Betiltották Oroszországban Elton John AIDS Alapítványát
- A Pentagon átfésüli az amerikai védelmi miniszter Signal-üzeneteit
Nem kíván változtatni eddigi külpolitikáján George W. Bush, derült ki az elnök szerdai évértékelő beszédéből. Irak katasztrofális helyzetét tekintve nem volt váratlan, hogy szónoklatának a külpolitikára vonatkozó, az évek óta ismételgetett frézisokból felépített részét beszéde végére hagyta.

Még egy kis biztatást kér
"Ha azelőtt távozunk, hogy Bagdadban rendet teremtettünk volna, a terroristák kezébe taszítanánk az iraki kormányt" - magyarázta döntését a csapaterősítés küldéséről. Egyben újfent megismételte, hogy a cél Irak átadása az irakiaknak.
Bush megítélése történelmi mélypontra süllyedt az évértékelő beszéd előtt közzétett közvélemény-kutatások szerint, leginkább az iraki háború általános elutasítottsága miatt. Ezért Bush érezhetően nem is ezt a kérdést helyezte beszéde központjába. Sokkal inkább koncentrált belpolitikai kérdésekre, és lendületes programot hirdetett.
Ugyan az amerikai gazdaság – a magyarral ellentétben – valóban dübörög, alacsony az infláció, csökken a munkanélküliség, teremtődnek a munkahelyek és nőnek a fizetések, Bush mégis költségvetési szigort ajánlott – megdobogtatva ezzel a klasszikus republikánus értékeket – kis állam, alacsony adók – vallók szívét.
"azt a célt tűztük ki, hogy 2009-ig megfelezzük a deficitet - ezt már 2006-ra teljesítettük. A következő hetekben olyan költségvetést terjesztek be, amivel öt éven belül teljesen felszámolhatjuk a hiányt" - ígérte, hozzátéve, hogy ehhez tervei szerint nem kell majd adót emelni. Bush visszatérése a klasszikus republikanizmushoz biztos ünnepelt lépés lesz, hiszen eddigi elnöksége során, főleg a katonai kiadásokkal, ő maga növelte az állami kiadásokat.
Bush egyben harcot hirdetett a lobbiérdekek ellen is. "Csak 2005-ben 18 milliárd dollárt költöttünk speciális érdekcsoportok kérésére. Ezeknek a felpántlikázott pénzeknek a sorsa ráadásul nem is a törvényhozásban dől el, hanem a bizottságokban. A kiadások gyakran nem is szerepelnek az asztalomra kerülő törvénytervezetek szövegében" - mondta, majd javasolta, hogy a jövőben a felpántlikázott pénzekről is a törvényhozás szavazzon.
Bush prioritásként jelölte meg az egészségbiztosítás rendbetételét. A járulékbefizetést adókedvezménnyel serkentené, egyben szövetségi támogatást adna azoknak az államoknak, amik a teljes lakosságra kiterjedő egészségbiztosítási modellt dolgoznak ki.
Az elnök emellett megismételte, sőt, megerősítette tavalyi évértékelőbeszédében már felvázolt terveit az amerikai energiafüggőség csökkentésére. Az új cél, hogy a következő tíz évben 20 százalékkal csökkenjen az Egyesült Államok benzinfogyasztása – ezzel háromnegyedével lehetne csökkenteni a Közel-Keletről exportált olaj mennyiségét –, egyben 2017-ig 140 milliárd liter alternatív üzemanyag felhalmozását – ez az eddigi tervezet ötszöröse – javasolta. Ha ez teljesülne, "drámaian csökkenne, de nem szűnne meg az energiafüggőség". Ezért Bush az alternatív energiaforrások kutatását és az energiaforrások diverzifikálását is javasolta.