Bush támogatói is kaphattak az iraki olajból
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
Nem adtak el olajat, a jogokat ruházták át
A párizsi Libération és a Le Monde cikkeiben leírt szisztéma szerint a kedvezményezettek minden rendű és rangú politikusok, üzletemberek, kétoldalú baráti társaságok, pártok voltak; pontos névsorukat a bagdadi al-Mada hét végi számában közölte. Ők az akkori olajpiaci ár körülbelül 0,1 százalékáért, hordónként 0,025-0,030 dollárért adták tovább a több millió hordót kitevő szállítmányok hasznosításának jogát az Arab Emirátusokban e célra létrehozott közvetítő kereskedőcégeknek.
Ha nyilvánosságra került adatok megfelelnek a valóságnak, a 4,7 millió hordónyi olaj eladásával megbízott Magyar Érdek Pártja körülbelül 140 000 dollárt, vagyis mai árfolyamon harmincmillió forinthoz juthatott. Lapinformációk szerint Király B. Izabella és pártja 170 millió forintot keresett az üzleten.
A legális olajpiacra gurultak a hordók
Az ügylet a SOMO iraki olajforgalmazó szervezeten keresztül zajlott. A szerződésben feltüntetett személyek és szervezetek úgynevezett "olajszelvényeket" kaptak. Ezeket adták el az öbölbeli közvetítőknek, akik gondoskodtak a "fekete arany" szállításáról és továbbadásáról. A formailag szabályos ügyletek jótékonyan elfedték a piacra került iraki olaj valódi eredetét. Azt az akkor éppen érvényes piaci áron értékesítették, részben nyugati cégeknek.
Sima ügy - az ENSZ nem tudott róla
Szaddám kedvezményezettjei számára az ügylet gyors és komplikációmentes volt, az iraki rezsim pedig az ENSZ-keretben megszabott ellenérték többszöröséhez jutott hozzá. A haszon megszabott hányadát az ENSZ erre a célra létesített számlájára fizették be a BNP-Parisbas egy New York-i bankfiókjában, a többletbevételt pedig Jordániába, Ománba és Libanonba utalták át egy iraki bank számlájára.
Az oroszok kaptak a legtöbbet
A közvetítő cégektől származó nyersolajszállítmányokból amerikai, köztük a Bush-adminisztrációhoz szorosan kötődő texasi olajfeldolgozó vállalatok is vásároltak. A kereskedelmi lánc működtetésében oroszországi cégek vállalták az oroszlánrészt - írja a Le Monde. Az ügyletek ellenértékéül szabott élelmiszer- és gyógyszerszállítmányok viszonteladásából származó hasznon mintegy húsz nagy ország, a többi között Kína, Oroszország és Franciaország osztozott - jegyzi meg a Le Monde.
Offshore-cég, Svájc, dollármilliárdos profit
Az olajért élelmiszert program keretében hivatalosan exportált 1,5 millió hordó olaj eladása mellett a Szaddám-rezsim - egy amerikai vizsgálat számításai szerint - további 325-480 ezer hordó olajat csempészett ki az országból. Ez a mennyiség jordániai, szíriai, törökországi olajvezetékeken át jutott el a megfelelő kikötőkbe, majd a felhasználókhoz.
Ezek a tranzakciók 1997-2002 között mintegy 4,3 milliárd dollár illegális jövedelemhez juttatták a Szaddám-klánt. Az iraki olajkereskedelem illetékes intézményét, a SOMO-t a diktátor unokaöccse, Szaddám Zebin irányította. A többletbevételt bekaszírozó iraki bankokból a pénz offshore cégekhez jutott, ezeket egy genfi székhelyű intézmény fogta össze. Utóbbit a bagdadi rezsim pénzügyi irányítója, Szaddám féltestvére, az amerikaiak által tavaly tavasszal elfogott Barzán al-Tikríti tartotta kézben.