Tagadják a kémkedést az amerikaiak
További Külföld cikkek
- Ausztráliában betiltják a közösségi média használatát a 16 éven aluliak számára
- Forrong Georgia, a rendőrök összecsaptak a tüntetőkkel
- Magyar középiskolák bezárására készülnek Szlovákiában
- Évtizedekig nem beszéltek, mostantól már kereskednek – így békült ki két ázsiai óriás
- Észak-Koreára kilátást nyújtó kávézót nyitott a Starbucks
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia moszkvai nagykövetsége pénteken határozottan cáfolta Nyikolaj Patrusev orosz biztonsági főnök állításait, amelyek szerint amerikai és brit bázisú független nemzetközi szervezetek titkosszolgálati megbízásokat teljesítenének Oroszországban.
Ötmillió dollárról tud
A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) feje csütörtökön dumaképviselők előtt kipellengérezte az amerikai Békehadtestet (Peace Corps, oroszul Korpusz Mira) és a brit Merlint, mint olyan kormányoktól független szervezeteket, amelyeket a titkosszolgálatok arra használnak fel, hogy humanitárius és szociális programok leple alatt érvényesítsék érdekeiket Oroszországban.
Emellett Patrusev a fehéroroszországi ellenzék szponzorálásával vádolt meg egy másik amerikai szervezetet, a Nemzetközi Köztársasági Intézetet (International Republican Institute - IRI).
Nyikolaj Patrusev szerint egy amerikai székhelyű független nemzetközi szervezet forradalmat szít Fehéroroszországban, és ennek érdekében az idén ötmillió dollárral finanszírozza a minszki ellenzéket.
A Békehadtestet is kémkedéssel vádolták
Az amerikai kormány határozottan visszautasítja az FSZB vezetőjének vádjait, amelyek szerint amerikai nem kormányzati szervezeteket Oroszország elleni kémkedésre használnának fel jótékonysági tevékenység leple alatt - reagált a moszkvai amerikai nagykövetség pénteki közleményében, teljesen alaptalannak minősítve azokat az állításokat, amelyek szerint a Békehadtest hírszerző tevékenységben működött volna közre.
A Békehadtest 2003-ban vonult ki Oroszországból kémkedési vádak közepette. A program befejeztével az orosz kormány köszönetet mondott a szervezet által nyújtott segítségért - mutatott rá az amerikai diplomáciai képviselet, amely az IRI-t nem nevezte meg közleményében.
A moszkvai brit nagykövetség ugyancsak egyértelműen cáfolta, hogy a Merlin vagy bármely más nagy-britanniai bázisú szervezet Oroszország érdekei ellen dolgozna a brit kormány megbízásából. A Merlin jelenleg Nyizsnyij Novgorodban segíti a tuberkulózis elleni küzdelmet, s az orosz hatóságok áldásosnak tartják tevékenységét - hangsúlyozta a képviselet közleményében.
Szlovákia bekérette az orosz nagykövetet
Az ügyben bekérették a szlovák külügyminisztériumba pénteken Oroszország pozsonyi nagykövetségének ügyvivőjét, hogy magyarázatot kérjenek az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) vezetőjének kijelentésére.
Pozsony azért érintett az ügyben, mert az FSZB-főnök csütörtökön azt állította, hogy a Nemzetközi Köztársasági Intézet (IRI) áprilisban Pozsonyban tanácskozást szervezett a posztszovjet Független Államok Közössége (FÁK) területén tevékenykedő munkatársai számára, és 2005-re ötmillió dolláros támogatást szavazott meg a fehéroroszországi ellenzék támogatására.
Pozsonyban ezt pénteken több civil szervezet cáfolta, és a szlovák titkosszolgálat (SIS) szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a SIS-nek nincs információja arról, amit Patrusev állított. Vladimír Simko hangsúlyozta, hogy Pozsony Washingtonnal és Moszkvával is "kedvező kapcsolatokat" ápol.
A vád már többször elhangzott orosz diplomaták, politikusok szájából a posztszovjet térségben az utóbbi években lezajlott civil szervezetek által nagyban támogatott békés forradalmakkal kapcsolatban. Ezek a szervezetek amerikai támogatásból működnek, igen aktív ezen a területen a Soros Alapítvány is.