Az amerikaiak majd' fele felelősségre vonná Busht
Az ARG intézet Washingtonban ismertetett felmérése szerint a megkérdezettek 45 százaléka támogatná elnökük alkotmányos vád alá helyezését ("impeachment"), 46 százalékuk viszont ellenzi. Cheney esetében 54 százalékos a támogatók és 40 százalékos az ellenzők aránya.
A Bush elnök politikáját bíráló publicisták a közelmúltban az elnök ilyetén elmozdítása ellen érveltek, mondván hogy ha az államfőt felmentenék hivatalából, az alkotmány értelmében Cheney kerülne a helyébe, aki az iraki offenzíva megindításában fontos szerepet játszott.
A washingtoni Fehér Ház nem kommentálta a felmérést, ami azonban újabb rossz hír Bush elnöknek, akinek népszerűségi mutatója június közepén történelmi mélypontra süllyedt: a megkérdezetteknek mindössze 26 százaléka támogatta.
Az ARG július 3. és 5. között ezer amerikait kérdezett meg, a felmérést +/- 3 százalékos pontosságú.
Hazaárulás, korrupció, más bűncselekmények és vétségek
Az amerikai alkotmány "hazaárulás, korrupció, más bűncselekmények és vétségek" esetére irányozza elő az elnök vagy az alelnök alkotmányos vád alá helyezését.
Az eljárást a törvényhozás alsóházának, a képviselőháznak egyszerű szavazattöbbséggel kell jóváhagynia, a felsőháznak, a szenátusnak viszont kétharmados többséggel kell megerősítenie.
Eddig két amerikai elnök nézett szembe a képviselőház által megszavazott vádemelési eljárással: Bill Clinton a múlt század 90-es éveinek a végén és Andrew Johnson még 1868-ban, a szenátus azonban egyik esetben sem erősítette meg felelősségre vonásukat.
Egy harmadik elnök, a Watergate-botrányba belebukott Richard Nixon 1974-ben még időben lemondott, hogy a képviselőház ne indíthassa meg az eljárást.