Ellentétes a nemzetközi joggal Izrael biztonsági kerítése
További Külföld cikkek
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
- Szlovákia megfenyegette Ukrajnát, megtorolják, ha nem jön gáz
"Az izraeli megszálló hatalom által emelt fal építése a megszállt, palesztin területeken - beleértve Jeruzsálemet és környékét - , valamint az azzal kapcsolatos intézkedések ellentétesek a nemzetközi joggal" a taláros testület állásfoglalása szerint. A bíróság hivatalosan délután ismerteti tanácsadó jellegű véleményét.
Az ítélet nem bír kötelező erővel
Forrás: BBC |
Hivatkozási alapja ezzel együtt van a bíróságnak, mivel az ENSZ-közgyűlés a múlt év októberében az összes nagy európai ország támogatásával amerikai és izraeli ellenkezés dacára elfogadott határozatában "a nemzetközi joggal ellentétesnek" minősítette a fal építését.
Izrael azért tarthat attól, hogy az NB elítélő ítélete komoly hatással lesz az ENSZ-tagállamokra, egyeseket arra ösztönöz majd, hogy a közgyűlésben ellene irányuló szankciók érdekében lobbizzanak.
Izrael szerint már most kevesebb a merénylet
Ariel Saron kormánya ennek ellenére a jövő év végéig fel akarja húzni a mintegy 700 kilométer hosszú védművet, amit a palesztinok az apartheid falának neveznek, és aminek legalább negyede már készen áll. A megépített szakasz 95 százalékban egy térfigyelő videokamerákkal felszerelt biztonsági kerítés, amelyet mindkét oldalról szögesdróttal védenek. A lakott területeken és a forgalmas útkereszteződéseknél az orvlövészektől oltalmazó betonfalat raknak.
Az építési munkálatok kezdete óta izraeli kormányadatok szerint jelentősen visszaesett a robbantások száma. "A kerítés hatékonyabb, mint eredetileg gondoltuk" - mondta az izraeli hadsereg egyik parancsnoka. "Izraeliek életét menti meg" - jelentette ki nemrégiben Saul Mofaz védelmi miniszter.
Az izraeli legfelsőbb bíróság is elítélte
A nemzetközi bírálat azonban nem csitul amiatt, hogy nem az Izrael és az 1967-ben elfoglalt Ciszjordánia közötti "zöld határon" fut, hanem mélyen benyúlik a palesztin területekre - Saron így akarja megvédeni a zsidó telepeseket.
A kerítés falvakat szel ketté és nemcsak szomszédaiktól vagy rokonaiktól vágja el a palesztinok tízezreit, de eltorlaszolja a szántóföldekre, a kórházakba, az iskolákba és a munkahelyekre vezető utakat is. A sors fintora, hogy a kerítést palesztin munkások építik.
Az ENSZ számítása szerint több mint 270 ezer palesztint zárnak kis enklávékba. Szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a kerítés újabb csapást mér a négy éve tartó felkelés (intifáda) miatt már amúgy is romokban heverő palesztin gazdaságra.
Kerítésügyben már az izraeli legfelsőbb bíróság is hozott - igaz, csak elvi jelentőségű - ítéletet, amely szerint a hadseregnek a palesztin fél javára módosítania kell a kerítés nyomvonalát.
Valószínűtlen, hogy egy ilyen döntés eltántorítja Izraelt irányvonalától. Saron a kerítés építésétől teszi ugyanis függővé az izraeli katonák 2005-re tervezett kivonását a Gázai övezetből. "A védmű nélkül nem lesz semmi a nemzetközi közösség által üdvözölt részleges csapatkivonásból" - jelentette ki.
A palesztinok örülnek
Győzelemnek nevezte a Palesztin Hatóság pénteken a hágai Nemzetközi Bíróság Izraelt elmarasztaló állásfoglalását, és felszólította a nemzetek közösségét, hogy vezessen be büntetőintézkedéseket a zsidó állam ellen. Ahmed Korei palesztin miniszterelnök kijelentette, "ez a bíróság megmondta a világnak, Izraelnek és az Egyesült Államoknak, hogy törvényellenes ennek a falnak az építése, mert más földjén, egy megszállt területen építik" - hangoztatta Korei a gyűlölet, az annektálás és a terjeszkedés falának nevezve az építményt.
Jasszer Arafat palesztin elnök és legfőbb tanácsadója, Nabíl Abu Rudeina közölte, a palesztin fél újabb lépéseket tesz az ügyben: az ENSZ-közgyűléshez, illetve a Biztonsági Tanácshoz fordul, és kezdeményezi újabb, Izraelt elszigetelő és megbüntető határozatok elfogadását.