További Külföld cikkek
Egy kis romantika
Az iraki mozisok a rezsim bukása után a korábban tiltott szexfilmekre jelentkező tömegigényt azért tudják maradéktalanul kielégíteni, mivel egyelőre semmiféle szabályozás nincs arra nézvést, mikor, milyen típusú filmeket lehet levetíteni.
A városi mozik minden este megtelnek a romantikus jelzővel ellátott filmekre érkező férfiakkal, az amerikai színésznők plakátjait - akik az irakiak számára szokatlanul lengén öltözöttnek számítanak - pedig kisebb csoportok állják körül városszerte.
Tiltás után szabadon
Szaddám Huszein regnálása idején tiltott volt a szex- és pornófilm Irakban, ezért az ilyen filmeket csak a legnagyobb titokban terjesztették. Akit azon kaptak, hogy szexfilmet néz vagy terjeszt, több hónapos börtönbüntetésre számíthatott.
Piac Bagdadban fotó: EPA |
A rendszer gyors összeomlása után a viharos gyorsasággal liberalizálódó országban egyik napról a másikra jelentek meg a mozik programjában a pornófilmek, amelyekre mintegy ezer iraki dinárért (110 forint) lehet jegyet váltani.
A mozinak néző kell
Bár nincs ínyére a dolog mozitulajdonosoknak sem, ha meg akarnak élni, nincs más választásuk, ezeket a filmeket kell műsorra tűzniük, amíg ugyanis a korábban megszokott amerikai és arab filmeket vetítették, csak félig teltek meg a nézőterek.
"Teljesen elkeseredtünk amiatt, hogy ilyen képeket kell bemutatnunk, mivel ez a mozi mindig jó filmeket vetített. Ha viszont nem ezt tesszük, nem tudjuk fizetni a rezsit, a béreket" - panaszkodik az egyik mozitulajdonos, aki többekkel együtt arra vár, hogy az új iraki kormány intézkedjen a korhatáros filmekről.
Az iszlám is tiltja
Megoldatlan problémát jelent továbbá, hogy a kérdés az iraki társadalmat erősen megosztja. Az iszlám vallásúak elítélik és tiltott dolognak tartják a pornót. Így történhetett meg például, hogy a síiták déli központjában, Bászrában be kellett zárni a mozikat, miután egy férfi fenyegetőzni kezdett, hogy a mozi előtt gyújtja föl magát, ha nem szedik le a műsorról a pornófilmeket. A mozik két hét elteltéve újra kinyitottak, és visszatértek a háború előtti kínálathoz.
"Egy ilyen hatalmas váltás, mint amilyen velünk történt, olyan mint egy árvíz. Először a szemetet és a hordalékot hozza el, de majd megérkezik a tiszta víz is. Szaddám idején a tiltásé volt a főszerep, nekünk viszont a meggyőzést kell választanunk" - mondja egy Bagdadban élő szunnita pap, akitől pár méterre az Az igazi nemi erőszak című filmet vetítik éppen teltházzal.