Havonta kétmillió dollárt fölözött le Arafat
A legsikeresebb pénzügyi reform
Arafat ügyleteire állítólag amerikai könyvelők derítettek fény, miután a palesztinok külföldi pénzelőinek nyomására Arafat 2002-ben kénytelen volt befektetéseit, cégeit a Palesztin Befektetési Alapnak átadni.
Az ügyletet amerikai szakemberek mellett a palesztin pénzügyminiszter, Szalam Fajjad felügyelte. Az elnöki korrupciónak véget vető lépést követően a Palesztin Hatóság költségvetése havi tízmillió dollárral gazdagodott, és olcsóbbá vált az üzemanyag a palesztinok számára is, állítja a Time a Fajjad által vezetett vizsgálatokhoz közelálló személyekre hivatkozva.
Az összeget az arab világ számos bankján, luxemburgi és Kajmán-szigeteki pénzintézeteken keresztül mosták tisztára. Összesen mintegy 800 millió dollárhoz jutott így a palesztin közigazgatás.
"Ez volt az arab világ legsikeresebb pénzügyi reformja" - állította Jim Prince, a Los Angeles-i Demokrácia Tanács elnöke, aki a könyvelést amerikai részről irányította.
'Legatyásodott' Arafat
A kilencvenes évek közepén Arafat pénzügyi birodalmának értéke körülbelül hárommilliárd dollárra rúgott, de csütörtöki halálakor már csak egymilliárdos vagyona lehetett az izraeli hírszerzés becslése szerint.
A Time cikke azt állítja, hogy a palesztin elnök felesége, Szúha Arafat nem sokkal azelőtt szerzett tudomást a 2002-es - számára hátrányos - tranzakcióról, hogy kijelentette, a palesztin vezetés "élve akarja eltemetni férjét", és a Franciaországba utazó palesztin delegációt nem engedte haldokló férje ágyához.
Múlt hét pénteken a Corriere della Sera nevű olasz napilap azt írta, Arafat özvegye évi 22 millió dollárra (4,2 milliárd forint) számíthat a palesztin hatóságoktól. Feltevések szerint a palesztin vezetés ezzel a gesztussal akarta elkerülni a vagyoni vitát a dacos asszonnyal.
Az asszony apanázsáról szóló híreket palesztin tisztviselők azóta cáfolták kijelentve, hogy Szúhának mindössze franciaországi lakbérét fogják kifizetni, "de semmi többet".