További Külföld cikkek
- Itt a paktum az ukrajnai háborúról és a migrációról, amelyet Dömötör Csaba szerint a tiszások megpróbáltak elsunnyogni
- Elhárult az utolsó akadály, megszavazták az Európai Bizottságot
- Ursula von der Leyen: Oroszország bármire képes, hogy megállítsa az országok európai integrációját
- A DK EP-képviselői nemmel szavaznak az új Európai Bizottságra
- Vizsgálhatják a TikTok romániai elnökválasztásban játszott szerepét
Ukrajna második leggazdagabb embere Viktor Pincsuk, Leonyid Kucsma leköszönő elnök veje hétfőn az ellenzéki Kanal 5 televízióban felszólította az ország üzleti köreit, hogy ne támogassák Ukrajna keleti megyéiben Viktor Janukovics kormányfő támogatására szervezett tüntetéseket.
Ahmatov az autonómia mellett
Az ukrán oligarchák, orosz társaikhoz hasonlóan a kilencvenes évek nagy magánosításai során szerezték vagyonukat, főként az ország leginkább iparosodott keleti területein, ami az ellenzék által csalással vádolt Viktor Janukovics hátországának számít. Viktor Pincsuk vagyona hárommilliárd dollár körül van.
Ukrajna leggazdagabb és egyben legbefolyásosabb embere, Rinat Ahmatov ugyanakkor továbbra is Janukovicsot, és a keleti régiók napokban felmerült elszakadásának tervét támogatja.
Elemzők szerint az oligarcha azért lobbizik a keleti régiók autonómiáért, mert így biztosíthatja acélkohászatból, szénbányászatból, sörfőzdéből, telefontársaságból és médiacégekből álló cégbirodalmának egységét.
Donyeck, Luhanszk és Harkov régió vezetői hétvégén tartottak tanácskozást, amin felmerült, az ellenzéki Viktor Juscsenko hatalomra kerülése esetén népszavazást írnának ki az autonómiáról.
A nehézipar urai semlegesek maradnának
Nem minden befolyásos üzletember támogatja ugyanakkor a keleti régiók autonómiáját. Vitalij Szatszki, a Zaporizssztal orosz érdekeltségű acélgyár elnöke a politikai válság gyors megoldását sürgette a hétvégén, és elutasította az elszakadási törekvéseket.
Hasonlóan nyilatkozott Volodimir Bojko képviselő, aki egyben a mariupoli acélművek elnöke, aki az ország egységének fenntartását nevezte a legfontosabb célnak. A keleti területek egyik legnagyobb cégbirodalma, a Dunaferrt is megvásárló Donbasszi Ipari Unió az Interfax hírügynökségnek semlegességének fenntartását hangsúlyozta.
Juscsenkóék szerint bűnözők
Ukrajna legbefolyásosabb gazdasági vezetői elemzők szerint a "narancsszínű forradalom" kitörése óta azért nem foglalnak határozottan állást egyik oldalon sem, mert továbbra is kétséges az elnökválasztást követő válság kimenetele. Bár korábban egyértelműen Viktor Janukovicsot támogatták, az utóbbi hét történései bebizonyították, az ellenzéknek akár sokkal nagyobb lehet a támogatottsága, mint korábban képzelték, írja elemzésében a Kyiv Post.
Juscsenko elnökválasztási kampányának fő ígéretei közé tartozott a korrupció felszámolása és a "bűnöző" oligarchák bíróság elé állítása. Ez pedig visszarettentette a gazdaság legbefolyásosabb szereplőit az ellenzék bármiféle támogatásától.