Nagykoalíció vagy jobboldali kormány?

2009.02.19. 16:52 Módosítva: 2009.02.19. 17:06
A jobboldali Likudot vezető Benjámin Netanjahut javasolta csütörtökön miniszterelnöknek a február 10-i izraeli választások eredményének fényében királycsinálónak tartott Avigdor Lieberman ultranacionalista Jiszráél Béténu pártja. Azt is hozzátette ugyanakkor, hogy nagykoalícióban gondolkodik a centrista Kadima részvételével.

Benjámin Netanjahut, a jobboldali Likud vezetőjét támogatja Avigdor Lieberman ultranacionalista Jiszráél Béténu pártja az új izraeli kormánykoalíció megalakításában, jelentette csütörtökön az izraeli katonai rádió. "Benjámin Netanjahut javasoljuk kormányfőnek, de csak egy nagykoalíciós kormány élére" - hangsúlyozta a Likudnak szánt üzenetében a politikus.

Hozzátette, hogy azt szeretné, ha a Likud, a centrista Kadima és a Jiszráél Béténu alakítana közösen kormányt, amelyhez további kisebb pártok is csatlakozhatnak. A Kadimát vezető Cipi Livninek azt üzente, hogy egy esetleges nagykoalíció esetén mondjon le a korábban felvetett rotáció ötletéről, miszerint a ciklus alatt mindkét pártvezető betöltené két-két évig a miniszterelnökséget.

Korrupt királycsináló?

Korrupció gyanújába keveredett Avigdor Lieberman, a szélsőjobboldali Jiszráél Béténu (Izrael az Otthonunk) párt vezetője, a rendőrség a következő hetekben kihallgatja a politikust. Csütörtökön megjelent hírek szerint Liebermant korrupcióval, csalással és pénzmosással gyanúsítják. Állítólag jelentős pénzösszegeket kapott külföldről fiktív vállalatokon és különböző bankszámlákon keresztül választási kampánya finanszírozására. (MTI)

„Szerintünk három lehetőség áll előttünk. Egy nagykoalíció, ez a célunk. Egy szűk többség, ami bénultságot jelentene, de nem zárjuk ki, hogy részt vegyünk benne. A harmadik pedig az új választások kiírása, aminek semmi értelme nem lenne" - mondta Lieberman az államfőnek. Azt egyelőre nem közölte, hogy mik a pontos tervei arra az esetre, ha a Kadima-Likud együttműködés lehetetlennek bizonyul, írja a Haarec.

Még nem dőlt el semmi

A Likud üdvözölte Lieberman bejelentését, a párt vezetői pedig elmondták, hogy a Jiszráél Béténu vezetőjének feltételétől függetlenül is szélesebb koalícióban gondolkodtak. A párt közleményében jelezte, hogy Netanjahu megpróbálja majd meggyőzni a hivatalosan már ellenzéki szerepre készülő Munkapártot, hogy csatlakozzon kormánykoalíciójához. Emellett egy Netanjahu-Livni megbeszélést is kilátásba helyeztek.

A választást szűk előnnyel egyébként megnyerő Kadima miniszterelnök-jelöltje, Cipni Livni Liberman bejelentése után jelezte, hogy nem lépnek be egy olyan kormányba, amelyik nem szolgálja a békefolyamat érdekeit. „Ellenzékbe kell vonulnunk, mivel a csatlakozás a Likudhoz megroppantaná a Kadimát" - vélte Meír Sitrít belügyminiszter is.

A Likudnak a Kadima nélkül, a Jiszráél Béténu és a kisebb jobboldali pártok támogatásával is összesen 65 mandátuma lenne. Ugyanakkor arra is van esély, hogy végül néhány kisebb párt segítségével végül Lieberman nélkül alakul Kadima-Likud nagykoalíció.

Hétfőn kiderül

Simon Peresz államfő csütörtök este fejezi be konzultációit a parlamenti pártokkal, és péntek reggel várhatóan még egyszer magához kéreti Netanjahut és Livnit, hogy közösen próbáljanak megoldást találni. Végül vasárnap vagy hétfőn jelenti be, kit bíz meg kormányalakítással. A kijelölt miniszterelnöknek Peresz döntése után 28 napja van a kormányalakításra, amit szükség esetén 14 nappal meg lehet hosszabbítani.

A Kadima szerdán arról próbálta meggyőzni a centrista párthoz húzó elnököt, hogy először nekik adjon lehetőséget a kormánykoalíció létrehozására. A centrista pártnak ugyanakkor a jobboldali ellenfelek nélkül nincs lehetősége kormányalakításra, főleg azt követően, hogy a jelenleg kormányzó Munkapárt már bejelentette, hogy ellenzéki szerepre készül és egyik esélyes miniszterelnök-jelöltet sem támogatja. A Likud ennek megfelelően végig azzal érvelt, hogy Netanjahu sokkal kedvezőbb helyzetben van.

Daniel Kurtzer, az Egyesült Államok korábbi izraeli nagykövete kedden arról beszélt a The Jerusalem Postnak, hogy amerikai szempontból kedvezőtlen kombináció lenne az amerikai egy Benjamin Netanjahu által vezetett izraeli kormány, amelyikben Avigdor Lieberman is szerepet kap. Szerinte lehetetlen ugyan nem, de mindenképpen nagyon nehéz lenne a békefolyamatok előremozdítása ebben a felállásban. Az Obama kormányzat elemzők szerint legszívesebben egy Likud-Kadima nagykoalícióból felálló kormányt látna az ország élén, a vékony többségű jobboldali kormány ugyanis semmiképpen nem kedvezne a béketárgyalásoknak.

A szélsőjobboldali Lieberman egyébként éppen csütörtökön a legfőbb amerikai zsidó szervezetek küldöttjeivel találkozva arról beszélt, hogy nem tartja a legfontosabb megoldandó kérdésnek az izraeli-palesztin konfliktust. A Jiszráél Béténu vezetője szerint tévedés ezt a konfliktust a megszálláshoz vagy telepek építéséhez kötni, mivel Izraelnek már 1967. júniusa (Gáza és Ciszjordánia izraeli megszállása) előtt is szembe kellett néznie a palesztin terrorizmussal.

A február 10-én megtartott választásokon a 120 parlamenti helyből a centrista Kadima 28, a jobboldali Likud pedig 27 képviselői helyet szerzett. A szélsőjobboldali Jiszráél Béténu (Izrael a Hazánk) 15 mandátummal a harmadik legerősebb csoport lett a 18. Knesszetben, míg a negyedik helyen 13 mandátummal a baloldali Munkapárt végzett.