Büntetőeljárás indulhat a BAE Systems ellen
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Az SFO rövid, kétmondatos hivatalos londoni közleménye szerint az indítvány előzménye az a vizsgálat, amelyet a testület a legnagyobb európai hadiipari vállalat "afrikai és kelet-európai üzleti tevékenysége" ügyében folytatott.
Szakértői vélemények szerint ha az ügy bírósági szakaszba jut, és a BAE-t elmarasztalják, akár egymilliárd font - több mint 300 milliárd forint - bírságot is kiszabhatnak a cégre, ami példátlan vállalati büntetés lenne a brit igazságszolgáltatás történetében.
Ezúttal bennünket nem vizsgáltak
Az SFO illetékese az MTI kérdésére nem akarta részletezni, hogy a BAE Systems üzleti tevékenységének vizsgálata mely kelet-európai országokra terjedt ki. Korábbi értesülések szerint a hatóság a térségből a csehországi és romániai BAE-ügyleteket vette vizsgálat alá.
Tavaly októberben ugyanakkor a brit rendőrség egy időre őrizetbe vette Londonban a BAE kijárójának tekintett Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák grófot. A Financial Times annak idején olyan értesülést közölt, hogy Mensdorff-Pouilly őrizetbe vétele előtt házkutatásokat tartottak Magyarországon is.
A brit hatóságok azt vizsgálták, hogy Mensdorff-Pouilly vállalata felhasználta-e a BAE Systems pénzét "hatalmi pozícióban lévő személyek" megvesztegetésére fegyverkereskedelmi tranzakciók ügyében. Londonban azóta nem hallani arról, hogy a BAE lobbistája ellen Nagy-Britanniában végül kezdődött-e hivatalos eljárás.
Húszmilliárd fontos üzlet
A hosszú évek óta zajló SFO-vizsgálat elsődleges célja eredetileg a BAE korrupciógyanús szaúd-arábiai ügyleteinek felderítése volt. A hatóság azt próbálta feltárni, hogy a BAE a nyolcvanas években milyen körülmények között nyerte el a brit hadiipar eddigi legnagyobb megrendelését. Ez egy húszmilliárd font értékűre becsült, egyebek mellett Tornado, Hawk és újabban Eurofighter Typhoon harci repülőgépekre szóló összetett, ma is élő szaúdi szállítási és szolgáltatási szerződésláncolat.
A brit sajtó korabeli értesülései szerint a BAE Systems - korábbi nevén British Aerospace - 1989 és 2002 között összesen 60 millió fontot költött a rijádi udvar befolyásos tagjainak megajándékozására az üzlet megtartása érdekében.
Ezt a vizsgálatot azonban 2006 decemberében, komoly nemzetközi visszhangot keltve, a brit kormány leállíttatta. Tony Blair akkori miniszterelnök "nemzetbiztonsági okokkal" indokolta az intézkedést, részletek ismertetése nélkül. A brit sajtó azonban akkoriban úgy értesült, hogy a szaúdiak a terrorellenes együttműködés megszakításával fenyegették meg Londont a vizsgálat folytatása esetére.