Óda Vlagyimir Vlagyimirovics Putyinhoz
További Külföld cikkek
- Gyanús jármű miatt lezárták London több belvárosi utcáját, mindenkit evakuáltak
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
- Az izraeli hadsereg megtalálta és kimentette két túsz holttestét a Gázai övezetből
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
A kortárs orosz irodalom nagyjaival együtt ünnepelte szerdán 57. születésnapját Oroszország erős embere, Vlagyimir Putyin, miközben a kormányfő bölcsességét külön méltatta ez alkalomból az orosz ortodox egyház - Kirill pátriárka személyes üzenetével -, bírálói viszont személyi kultuszának kezdődő kialakulására figyelmeztettek.
Az utóbbiak szerint ezt támasztja alá, hogy a Nyezaviszimaja Gazeta című napilapban - amely a Kremlben kegyvesztetté vált és időközben külföldre szökött Borisz Berezovszkij sajtómágnás szócsöve volt - szerdán "Óda Vlagyimir Vlagyimirovics Putyinhoz" címmel költemény jelent meg, amelynek stílusa egyértelműen a Joszif Sztálin szovjet diktátort dicsőítő irodalmi alkotásokra emlékeztet. Jevgenyij Leszin szerzeményében "még 120 évet" kívánt Putyinnak, akit szeretetéről biztosított. Az ódaszerző szerint Putyint az egész ország szereti - és az elnök is (vagyis Dmitrij Medvegyev), továbbá a világmindenség, ráadásul "észveszejtően".
Nem is születésnapi ünnepség
A moszkvai Puskin múzeumban szerdán megtartott találkozót egyes hírügynökségi jelentések szerint több orosz irodalmár bojkottálta, noha a kormányfő szóvivője, Dmitrij Peszkov azt hangoztatta, hogy a rendezvénynek nincs köze Putyin születésnapjához, az a kormányfő és az orosz értelmiség közötti rendszeres találkozók sorába illeszkedik.
Dmitrij Bikov orosz író a brit hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy "nem tudja elképzelni magát a felköszöntő vagy az ajándék- és virágküldönc szerepében". A Szonyecska című kisregényével ismertté vált Ljudmila Ulickaja szintén nem ment el a találkozóra.
Putyin és a vezető orosz irodalmárok "születésnapi" találkozóján az orosz média jelentései szerint valóban az alkotó értelmiség problémáiról esett szó.
Az orosz kormányfő egyebek között annak a véleményének adott hangot a könyvek iránti érdeklődés erőteljes megcsappanása kapcsán - szavai szerint az oroszok 40 százaléka egyetlen egy könyvet sem olvasott el tavaly, a könyvkiadás csak Moszkvára és Szentpétervárra koncentrálódik -, hogy az internet nem fogja tudni helyettesíteni az irodalmat.
Hodorkovszkij kegyelmet kaphat, ha kér
Alekszandr Arhangelszkij író Mihail Hodorkovszkijról, az egykori olajipari nagyvállalat, a Yukos (Jukosz) főrészvényeséről kérdezte Putyint. Dmitrij Peszkov, Putyin sajtótitkára később újságírók kérdésére elmondta: a kormányfő úgy nyilatkozott, van lehetőség arra, hogy megkegyelmezzenek Hodorkovszkijnak, de Hodorkovszkijnak kell kegyelemért folyamodnia, s be kell ismernie bűnösségét. Hodorkovszkijról és az ügy többi szereplőjéről szólva azonban hozzátette: nem szabad elfelejteni, hogy részük volt emberek megölésében, s ezt bíróság bizonyította be.
Hodorkovszkijt lopás és pénzmosás vádjával nyolc évre ítélték 2005-ben, s jelenleg hasonló vádakkal újabb per folyik ellene Moszkvában. Ha a bíróság bűnösnek találja, újabb hosszú, akár 15 éves börtönbüntetést szabhatnak ki rá.