Obama harmincezres erősítést küld Afganisztánba
További Külföld cikkek
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
- FBI: Bombatámadással fenyegették meg Donald Trump kabinetjelöltjeit
- Véget ért Marine Le Pen tárgyalása, de csak márciusban derül ki, indulhat-e a következő elnökválasztáson
A Fehér Ház hivatalosan is bejelentette, Barack Obama amerikai elnök harmincezer katonát küld Afganisztánba. A CNN szerint három éven belül szeretné befejezni a háborút, és visszarendelné a katonák többségét.
A CNN szerint egy névtelenséget kérő vezető kormányzati tisztviselő elmondta: az első tengerészgyalogos egységek már karácsonyra megérkeznének Afganisztánba, és az új erők telepítése jövő nyárig befejeződne.
Obama - akárcsak elődje, George Bush a 2007-ben végrehajtott 20 ezer fős iraki csapaterősítéssel - arra törekszik, hogy a megnövelt létszámú katonai erővel visszaszorítsa a kormányellenes felkelőket. A cél a nagyobb települések védelme az ország nyugtalan déli és keleti térségében.
Robert Gibbs elnöki szóvivő még hétfőn közölte, hogy az elnök döntött Afganisztán-stratégiájáról, miután vasárnap éjszaka még egy utolsó, soron kívüli nemzetbiztonsági tanácskozást tartott a Fehér Házban.
Az elnök telefonon tájékoztatta döntéséről mások mellett Nicolas Sarkozy francia elnököt, Gordon Brown brit miniszterelnököt és Dmitrij Medvegyev orosz elnököt. Obama kedd este a West Point katonai akadémián, országos televíziós beszédben jelentette be, hogyan döntött.
Amikor a 30 ezer fős afganisztáni amerikai csapaterősítést helyi idő szerint kedd este (közép-európai idő szerint szerda hajnalban) hivatalosan is bejelentette, Obama azt mondta, az amerikai támogatásért cserébe a korrupt vezetők felelősségre vonását várja az afgán kormánytól. "Vonják felelősségre azokat, akik nem hatékonyak, vagy korruptak" - mondta.. Hozzátette: Washington támogatja azokat a minisztereket és helyi vezetőket, akik fellépnek a korrupció ellen.
Arról is beszélt, hogy az Egyesült Államoknak ügyelnie kell az afgán-pakisztáni határra. Véleménye szerint a szélsőségesség Pakisztán és az Egyesült Államok közös ellensége. Az Egyesült Államok afganisztáni stratégiájának a szomszédos Pakisztánnal kapcsolatos stratégiát is magában kell foglalnia - hangsúlyozta Barack Obama amerikai elnök a New York-i West Point katonai akadémián elmondott országos televíziós beszédében.
Meggyőződését fejezte ki azzal kapcsolatban is, hogy a szövetségesek részt vesznek majd az afganisztáni csapaterősítésben. "Közösen kell cselekednünk, hogy sikeresen befejezzük ezt a háborút. Nemcsak a NATO hitele, de szövetségeseink és a világ biztonsága a tét" - mondta az elnök.
A NATO legalább ötezer új katonára számít
A NATO legkevesebb 5000 újabb katonára számít a szövetségesektől az afganisztáni csapaterősítéshez - közölte az atlanti szövetség főtitkára szerda hajnalban, röviddel azután, hogy Obama bejelentette: 30 ezer fővel növelik az afganisztáni amerikai erők létszámát.
"Negyvenhárom ország van jelen Afganisztánban NATO-parancsnokság alatt, és bízom benne, hogy más szövetségesek és partnerek is növelni fogják a részvételüket" - mondta Anders Fogh Rasmussen a televízióban felolvasta közleményében.
"Legkevesebb 5000, de talán néhány ezerrel több katonára számítok a szövetségünk országai részéről" - mondta Rasmussen.
Franciaország először nemet, aztán majdnemet mondott
Nicolas Sarkozy francia elnök a bejelentés után azt mondta, maradéktalanul támogatja amerikai kollégáját, de országa elkötelezett az afgánok mellett. "Ez bátor, eltökélt és világos beszéd, amely új lendületet ad a nemzetközi szerepvállalásnak és új távlatokat nyit" - vélte Sarkozy az Elysée-palota közleménye szerint. "Franciaország szövetségeseivel együtt határozottan elkötelezett marad az afgán nép mellett, ameddig csak szükséges" - mondta Sarkozy, aki nem tett említést az Aganisztánban állomásozó mintegy 4000 katonát és rendőrt számláló francia kontingens erősítéséről.
Államtitkára azonban világosan kimondta, Franciaország nem küld több katonát Afganisztánba. Pierre Lellouche Európai-ügyi francia államtitkár, a köztársasági elnök korábbi afganisztáni különmegbízottjától a France 3 közszolgálati televízió kérdezte meg, hogy vajon Franciaország teljesíteni fogja-e az Egyesült Államok azon kérését, hogy 1500 fővel növelje afganisztáni kontingense létszámát, az államtitkár azt válaszolta: "Önök is ismerik a köztársasági elnök válaszát, az pedig nem".
Pár órával később aztán Bernard Kouchner francia külügyminiszter a France Info rádiónak azt mondta, elképzelhető, hogy kiigazítják az Afganisztánban állomásozó francia kontingens létszámá.
Semmi nem írja elő, hogy ne lehetne felülvizsgálni a francia kontingens létszámát - fogalmazott a külügyminiszter, utalva arra, hogy Párizs esetleg "civileket, csendőröket és műszaki szakembereket" küldhetne az ázsiai országba. Hozzátette: azokban az afgán térségekben, ahol jelenleg francia katonák szolgálnak, "nincs szükség csapaterősítésre".
A Le Monde című napilap hétfőn meg nem nevezett diplomáciai forrásokra azt írta, hogy az amerikai elnök kérését Hillary Clinton külügyminiszter múlt csütörtökön telefonon tolmácsolta francia kollegájának, Bernand Kouchnernak.
A lap szerint Washington összesen 10 ezer további katonát kért szövetségeseitől, köztük kétezret Németországtól, 1500-at Olaszországtól, 1500-at Franciaországtól és ezret Nagy-Britanniától.
A németek csak jövőre döntenek
Németország csak 2010-ben dönt az esetleges afganisztáni csapaterősítésről, közölte Berlinben Angela Merkel kancellár.
Esti nyilatkozatában Merkel azokra az értesülésekre reagált, amelyek szerint az új afganisztáni stratégiát bejelentő Barack Obama már előzetesen arra szólította fel európai szövetségeseit, hogy küldjenek több katonát az ázsiai országba.
A német kancellár azt hangsúlyozta, hogy országa legkorábban jövő év elején - az Afganisztánnal foglalkozó január végi ENSZ-konferencia után - dönt a német kontingens létszámának esetleges növeléséről.