Kínának világuralomra kéne törnie

2010.03.02. 12:04
Mivel Kína globális törekvései aggályokat keltenek az Egyesült Államokban, a kínai hadsereget a világ legerősebb hadseregévé kéne fejleszteni, írja újonnan megjelent könyvében Liu Mingfu ezredes, az elit Nemzetvédelmi Egyetem professzora. Bár véleménye nem hivatalos kormányálláspont, jól jelzi az ébredő kínai nacionalizmus erejét és a nyomást, amit a nacionalisták a hatalomra gyakorolnak.

Kínának fel kéne adnia globális törekvéseit eddig jellemző mértékletességét és át kéne vennie a vezető szerepet, írja újonnan megjelent könyvében a kínai néphadsereg ezredese, Liu Mingfu. Véleménye szerint Kína felemelkedése amúgy is pánikot kelt az Egyesült Államokban, ez pedig akkor is háborúhoz vezethet, ha Kína amúgy "békés felemelkedésre" törekszik,írja a Reuters.

Kína célja a 21. században az, hogy a világ vezető hatalma legyen, írja "A Kína-álom" című könyvében Liu, aki Nemzetvédelmi Egyetem professzora is.

Liu könyve szókimondásával kiemelkedik a Kínát amúgy az utóbbi időben jellemző nacionalista felhevülésből. A felemelkedés alapvető feltételének tartja a hadsereg gyors fejlesztését, melynek végső célja az, hogy erősebb legyen az amerikainál. Kína hatalmas összegeket, hivatalosan évi 50 milliárd dollárt, a szakértők szerint bújtatottan - például űrkutatási fejlesztésnek álcázva - ennek legalább kétszeresét költi a hadsereg fejlesztésére. Igaz, képességeiben még így is korlátozott, regionális haderőnek tekinthető csupán, szemben az amerikaiak globális csapásmérő erejével.

Ugyanakkor az elmúlt évek fejlesztéseivel már az amerikai elemzők szerint is elérték, hogy egy Tajvannal kirobbanó konfliktus során megakadályozzák az amerikai beavatkozást. Az Egyesült Államok hivatalosan garantálja Tajvan védelmét, de az elmúlt évek flotta- és rakétafejlesztéseivel Kína elérte, hogy mire az amerikai csapásmérő erők felsorakoznának, a konfliktust már le is zárhatják.

Liu könyve ugyan nem tekinthető hivatalos kínai kormányzati álláspontnak, de mindenképpen jelzi azt a nacionalista nyomást, ami az utóbbi években a kommunista párt vezetésére nehezedik. A hatalom amúgy is kiszolgálja a nacionalista ösztönöket - ennek példája volt a két évvel ezelőtti japánellenes zavargások szankcionálásának elmaradása is. A pekingi olimpia is jól szolgálta a nacionalizmus ügyét.