Floridát fenyegeti az olajfolt
További Külföld cikkek
- Elraboltak egy csecsemőt egy bécsi kórház szülészeti osztályáról
- Pattanásig feszült a hangulat a Külügyi Tanács brüsszeli ülése előtt
- Szijjártó Péter szerint szégyenletes, abszurd és elfogadhatatlan ez a döntés
- Oroszország azzal támadja az Egyesült Királyságot, hogy Ukrajna oldalán belépett a háborúba
- Vlagyimir Putyin belebukhat, ha meghozza ezt a súlyos döntést
A szennyeződés által leginkább sújtott Louisiana után - ahol már több mint kétszáz kilométeres partszakaszt borított be az olaj - a folt megjelent Mississippi és Alabama határánál.
Mintegy három kilométer hosszú és kilencven centiméter széles, karamell színű ragacsos folt borítja a Petit Bois sziget partját. A szennyeződés a felszín alatt jutott el a partig és a megfigyelő hajók már csak ott vették észre. A szigeten nem laknak emberek, de sirályok, barna pelikánok és aligátorok otthona, mondta el Haley Barbour, Mississippi kormányzója.
Alabamában vörösesbarna folt jelent meg a Mobile-öböl bejáratánál egy szigeten, ahol három hete kátránydarabokat találtak.
Veszélyben a fehér homok
A szennyeződés a hétvégére elérheti Florida fehér homokú strandjait; olajfolt tűnt fel alig tizennégy kilométerre a híres pensacolai üdülőparadicsomtól. A térségben felszíni gátakkal igyekeznek védekezni, de helyi források szerint elkerülhetetlennek látszik, hogy a szennyeződés elérje a partot.
Az olajkatasztrófáért felelősnek tartott BP cég szerdán folytatta a legújabb, kockázatos kísérletet a szivárgás kezelésére. A mélytengeri robotok előző este elkezdték levágni a tengerfenéken a kitörésgátló berendezésről a sérült felszállócsövet, hogy annak helyére egy fordított tölcsér alakú "sapkát" illesszenek. A művelet nyomán nagyobb sebességgel kezdett ömleni az olaj. A terv az, hogy a szivárgó olaj nagy részét egy új csövön keresztül a felszínre, egy tartályhajóhoz vezetik.
Szerda délelőtti közlés szerint a cső levágásának folyamatát le kellett állítani, mivel egy fűrész beragadt a csőbe. A vágást a tervek szerint szerda délután folytatják.
A BP helyzete szilárd
Amerikai szakértők szerint a kártérítési perek több évtizedig is elhúzódhatnak majd, ahogy az 1989-es Exxon Valdez-tragédia után történt. Phil Flynn chicagói piackutató szerint még korai megmondani, hogy a BP helyzete megrendülhet-e, annak ellenére, hogy a világ egyik leggazdagabb vállalatáról van szó.
A brit olajcég - amelynek eddig csaknem egymilliárd dollárjába került a katasztrófa, napi 40 millió dollárt fordít kárelhárításra - tavalyi bevételei 240 milliárd dollárra rúgtak, ebből a tiszta profit 16,5 milliárd dollár volt. Matti Teittinen bostoni piacelemző szerint a BP helyzete meglehetősen szilárd, az sem veszélyeztetné, ha ötmilliárd dollárt kellene kárelhárításra költenie.