Iráni hajó tart a Gázai övezetbe

2010.06.14. 15:25 Módosítva: 2010.06.14. 16:28
Irán vasárnap elindított egy hajót a Gázai övezetbe, péntekig egy újabb segélyszállítmány kel útra. Izrael feltehetően provokációnak tekinti majd a lépést, Teherán viszont azt állítja, erkölcsi segítséget akar adni a Hamásznak. Az még nem egyértelmű, hogy a szállítmányok kapnak-e katonai kíséretet.

Vasárnap útnak indult Iránból egy hajó a Gázai övezet felé, ami a hétfői hivatalos bejelentés szerint segélyt szállít a palesztinoknak. A rakományban élelmiszer, építkezési anyagok és játékok vannak. Péntekig egy másik hajó is elhagyja Iránt hasonló szállítmánnyal, hangzott el az állami rádióban.

A lépést Izrael várhatóan provokációnak tekinti, hiszen a Gázai övezet blokádjának célja éppen az, hogy megakadályozzák, hogy Teherán fegyverrel lássa el a területet uraló iszlamista Hamászt, írja a Reuters. Teherán ugyanakkor azt állítja, hogy erkölcsi támogatást kíván nyújtani a Hamásznak.

Lazulhat a blokád

Remélhetőleg napokon belül lazítani fogja Izrael a Gázai övezetet sújtó blokádot, vélekedett hétfőn Tony Blair volt brit miniszterelnök, a nemzetközi közösség közel-keleti megbízottja. Blair, aki az Egyesült Államok, Oroszország, az EU és az ENSZ alkotta kvartett megbízásából igyekszik enyhíteni az izraeli-palesztin viszályt, Luxembourgban, az EU-országok külügyminisztereinek tanácskozása közben nyilatkozott újságíróknak. Azt mondta, napokon belül kötelezettségvállalásra és konkrét lépésekre számít Izrael részéről a Gázai övezettel szemben három éve érvényesített blokád szigorának enyhítésében.

Blair szerint Izrael elvben már egyetért azzal, hogy fegyverek és hadfelszerelés kivételével mindenfajta árucikk számára meg lehetne nyitni a forgalmat. Lényegében az árucikklista ellenkező előjelűvé tételéről lenne szó: eddig arról volt lista, milyen cikkeket szabad bevinni, ezután pedig azt vennék jegyzékbe, milyeneket nem. Uniós diplomaták szerint egy vagy két szárazföldi átkelő megnyitásáról lenne szó, nemzetközi ellenőrzés mellett.

Az EU-országok külügyminiszterei Luxembourgban közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben követelték Izraeltől a Gázai övezet azonnali, tartós és feltétel nélküli megnyitását, a humanitárius segélyszállítmányok, a kereskedelmi árucikkek és személyek szabad áramlásának biztosítását mindkét irányban. Követelték egyúttal a flottilla elleni izraeli kommandós akció haladéktalan, teljes és pártatlan kivizsgálását. (MTI)

„Amíg a Gázai övezet blokád alatt marad, Irán rendszeresen küld majd hajókon segélyszállítmányokat” -  közölte egy iráni tisztségviselő.

Egyiptom közben megnyitotta a Gázai övezet déli részén található rafahi határátkelőt, hogy megkönnyítse a palesztinoknak szánt segélyek célba jutását a szárazföldön.

Az izraeli hadsereg két héttel ezelőtt megpróbált feltartóztatni egy török felségjel alatt hajózó segélyszállítmányt, a hajó azonban a felszólítás ellenére nem állt meg. Mikor az izraeli kommandósok a fedélzetre érkeztek, verekedés, majd tűzharc tört ki, a hajó kilenc utasa életét vesztette.

Izrael vasárnap bejelentette, hogy saját vizsgálóbizottságot állít fel a katonai akció kivizsgálására, a testület munkájába két magas rangú külföldi megfigyelőt is meghívnak. Izrael korábban visszautasította az ENSZ követelését, hogy nemzetközi vizsgálóbizottság tárja fel a történteket. Az Egyesült Államok üdvözölte a kezdeményezést, Törökország viszont sérelmezi, hogy nem vesz részt a vizsgálatban.

Egy iráni lap szerint az újabb, Iránból indítandó segélyszállítmány hírére 100 ezer ember jelentkezett önkéntesnek, hogy elkísérjék a Gázai övezetbe tartó rakományt. Korábbi hírek szerint az iráni forradalmi gárda katonai kíséretet is hajlandó nyújtani a hajónak, ezt azonban az egyik vezető hétfőn az IRNA iráni hírügynökségnek cáfolta.

Bármilyen katonai mozgósítás iráni és izraeli oldalról azt a veszélyt hordozza, hogy a két ország konfrontálódik, miután Izrael, illetve a nyugati nagyhatalmak hosszú ideje azt gyanítják, hogy Irán nukleáris programjának a célja atomfegyver gyártása. Irán ugyanakkor kitart álláspontja mellett, hogy nukleáris programja békés célú.