Újra házasodhatnak a melegek Kaliforniában
Alkotmányellenesnek minősítette és érvénytelenítette egy amerikai szövetségi bíró a melegházasságok kaliforniai betiltását. Vaughn Walker szövetségi bíró helyi idő szerint szerdán kihirdetett ítéletében elrendelte a tilalom azonnali feloldását, így a homoszexuális és leszbikus párok továbbra is házasságot köthetnek Kalifornia államban, amíg az ügy bejárja a fellebbviteli fórumokat, szinte biztosan a szövetségi legfelsőbb bíróság elé kerül majd.
Ez az első eset, hogy amerikai szövetségi bíróságon támadták meg valamely szövetségi államnak az azonos neműek házasságát tiltó jogszabályát.
Kaliforniában a választópolgárok 2008 novemberében népszavazáson hagyták jóvá az állam alkotmányának Proposition 8 néven ismert módosítását, amely férfi és nő kapcsolataként határozza meg a házasság intézményét, megtiltva ezzel a melegházasságokat. Vaughn Walker bíró azonban úgy vélte, a tiltás sérti például az egyenlő bánásmódnak a szövetségi alkotmányban garantált jogát, és nincs ésszerű alapja annak, hogy éppen a homoszexuális és leszbikus pároktól tagadják meg a házasságkötés jogát.
A bíró döntése jelentős fordulat a kérdést övező társadalmi vitában, amely mélyen megosztja az amerikai közvéleményt és a politikai osztályt.
Melegjogi aktivisták és liberálisok az egyenlő jogokért vívott harcként állítják be a tiltás ellen vívott jogi küzdelmüket. A tiltás hívei, köztük sok vallásos, konzervatív érzelmű ember viszont úgy véli, a melegházasságok engedélyezése a hagyományos családmodellt fenyegeti.
A szerdai ítélethirdetés előtt mindkét fél képviselői jelezték, hogy készek fellebbezni a döntés ellen.
Az Egyesült Államokban 39 szövetségi állam törvényben egyértelműen tiltja a melegházasságokat, közülük harminc ezt az alkotmányába is beemelte. Öt szövetségi állam és Columbia szövetségi körzet viszont törvényesnek ismeri el a melegházasságokat.