Soha nem látott tüntetések Egyiptomban

2011.02.03. 18:33

Fontosabb részletek
  • Egyiptomban január 25-én kezdődtek tüntetések az elnök ellen. Február 1-én egymillióan vonultak az utcára Kairóban, Hoszni Mubarak aznap bejelentette, hogy szeptemberben távozik
  • A válság során több mint háromszázan meghaltak, a sérültek száma több ezer.
  • Hoszni Mubarak február 11-én elhagyta Kairót, és azonnali hatállyal lemondott.
  • A Tahrír téren örömünnep kezdődött.

új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Tízen haltak meg a csütörtöki összecsapásokban a Tahrír téren, egy orvos azt mondta, hogy másfél órája két férfit fejet ért lőtt sebbel hoztak be hozzá. (Reuters)

  • Szulejmán azt is bejelentette, hogy az elnökválasztást augusztusban vagy szeptemberben tartják meg, korábban a szeptembert emlegették lehetséges időpontként. Ennél korábban megtartott választás szerint alkotmányos vákumot okozna. A szavazás előtt bizonyos alkotmányos reformokra van szükség, mondta,  ehhez hetven napra lesz szükség. A teljes alkotmányt majd az elnökválasztás után változtathatják meg. Az államfő azonnali lemondásának követelése ebben a helyzetben "felhívás a káoszra" - utalt a péntekre tervezett ellenzéki mozgósításra.

  • Újabb hitelminősítő rontotta csütörtökön Egyiptom adóskockázati osztályzatait a zavargások folytatódására hivatkozva. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - követve a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's példáját - az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontja Egyiptom hosszú futamidejű devizaadósságának besorolását, a helyi valutában fennálló hosszú lejáratú államadósság besorolása pedig "BBB mínusz"-ról "BB plusz"-ra változik. Mindkét osztályzat negatív figyelőlistán marad, ami közeli újabb leminősítés jelentős esélyére utal. (MTI)

  • Omar Szulejmán elmondta, hogy tárgyalást kezdeményezett az ellenzéki pártokkal. A Muzulmán Testvériség szerinte nem utasította el a párbeszédet, de még hezitálnak. Megbeszélték, hogy tíz napon belül lezárják a tárgyalásokat.

    Szerinte külföldi elemek is szerepet játszhattak a Tahrír téri összecsapások kirobbantásában. A háttérben megpróbáltak bizonytalanságot kelteni és legyőzni az egyiptomi népet, azonban szerinte a január 25-i mozgalom nem pusztításról szól, mondta.

    A Tahrír téren történtek szerinte összeesküvés eredménye, állítása szerint tudják, ki felel az összecsapásokért, és felelősségre is fogják vonni érte. Arra fogja kérni a biztonsági erőket, hogy vegyék őket őrizetbe, a hadsereg új feladata, hogy megvédje az állampolgárokat a bűnözőktől, átvették a rendőrség feladatait. Azt is elmondta, hogy szabadon engedik azokat a letartóztatott fiatal kormányellenes tüntetőket, akik nem vettek részt az erőszakos cselekményekben.

    Az alelnök bejelentette, hogy Hoszni Mubarak elnök fia nem fog indulni a következő elnökválasztáson, megnyugtatva azokat, akik attól tartottak, hogy az államfő a családon belül át akarja örökíteni a diktatórikus hatalmat.

  • Mubarak-pártiak egy csoportja köveket dobál az Október 6-a hídon, kisebb összetűzésekről számoltak be a hídról a tudósítók. (al-Dzsazíra)

  • Több százan tüntettek az egyiptomi nagykövetségnél Beirutban, majd összecsaptak a libanoni rendőrséggel, amikor megpróbáltak áttörni az épület körüli biztonsági kordonon. A hadsereget is kivezényelték, a tüntetők a katonákkal is összecsaptak, de sérültekről nem érkeztek hírek. (al-Dzsazíra)

  • Omar Szulejmán alelnök az állami tévének nyilatkozik, azt mondta, hogy a Muzulmán Testvériséget is meghívták a tárgyalásokra az új kormánnyal. A legnagyobb ellenzéki, iszlámista mozgalmat eddig szándékosan mellőzték. (BBC)

  • Alábbhagyott a skandálás a téren, egy helikopter folyamatosan alacsonyan köröz, írja egy helyszínen tartózkodó újságíró a Twitteren.

  • A Hamász több száz híve vonult Gáza utcáira egyiptomi zászlókkal, Mubarak-ellenes jelszavakat skandálva. A Hamászt az egyiptomi Muzulmán Testvériség egyik szövetségesének tartják (BBC)

  • A biztonsági erők elvették a BBC felszerelését a térhez közeli hotelben, úgy tűnik, megpróbálják megakadályozni az adásukat.

  • A harcok áthelyeződése az Abdel Monem térre a kormányellenes tüntetők stratégiai előretörését jelezheti, véli a BBC egyik tudósítója.

  • Szemtanúk szerint agyonvertek egy külföldit a Tahrír téren, az elnök elleni tüntetések központjában. Az áldozat kilétét egyelőre nem tudták kideríteni. (MTI)

  • Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint tizenhárman meghaltak, 1200-an megsebesültek az éjszakai összecsapásokban. (al-DzsazírA)

  • A Demotix blogújságíró hálózat vezetője, Turi Munthe beszámolója szerint a tüntetők hovatartozásuktól függetlenül ellenségesek a sajtóval. "Az al-Arabíja négy munkatársát is megverték, mert az al-Arabíját Mubarak-párti adónak tartják" - írta. (Guardian)

  • A Hiszám Mubarak Jogi Központ elleni rajtaütés során elhurcolták az Amnesty International emberi jogi szervezet egyiptomi képviselőjét is. A szervezet Barack Obamától kéri, hogy járjon közbe munkatársuk azonnali szabadon bocsátása érdekében. (Guardian)

  • A BBC helyszíni tudósítója korábban úgy vélte, hogy a mubarakisták voltak az Október 6. hídnál leadott lövések célpontjai, de az események egy brit szemtanúja szerint a Ramses Hilton tetejéről lőtt egy mesterlövész, hétszer vagy nyolcszor. A hotelba nem sokkal korábban mubarakisták törtek be. A szemtanú úgy tudja, hogy ketten haltak meg. "Egyre több Mubarak-párti tüntető érkezik" - mondta a Guardiannak Simon Hardy, a brit szemtanú.

  • "Több tanutól hallottuk, hogy Leila Fadel, kairói irodavezetőnk, és Linda Davidson, a fotósunk is aközött a 12 újságíró között volt, akiket reggel letartóztatott az egyiptomi belügyminisztérium" - írja a wall Street Journal. Értesüléseik szerint újságíróik jól vannak, de letartóztatásban. "Az egyiptomi és az amerikai illetékeseknél is tiltakoztunk, és tájékoztattuk az amerikai külügyminisztériumot" - írja a lap.

  • A BBC helyszíni tudósítója szerint egy ember meghalt, hárman életveszélyes sérüléseket szenvedtek az Október 6. híd nemzeti múzeum melletti felhajtójánál zajló tűzharcban. Még mindig nem tisztázott, hogy kik lőnek.

  • A BBC arab nyelvű csatornája szerint komoly tűzharc van kialakulóban az Október 6. híd nemzeti múzeum melletti felhajtója környékén.

  • A Guardian jelentése szerint éles lőszerrel lövik az Október 6. híd felüljárójáról kövekkel és Molotov-koktéllal dobáló mubarakistákat. Mint írja, nem tudni, ki lő a kormánypárti tüntetőkre. Korábbi jelentése szerint a hadsereg adott le figylemeztető lövéseket, amikor a mubarakisták visszafoglalták a felüljárót. A tudósító szerint egy embert biztosan eltaláltak a golyók.

  • Az al-Arabíja jelentése szerint Algériában felfüggesztették a 19 éve érvényben lévő szükségállapotot. Algériában február 12-re hirdetett tiltakozásokat az ellenzék, a kormánypárt 21 képviselője a tiltakozások elé menve kezdeményezte a szükségállapot feloldását. Ez lett volna a tüntetők egyik fő követelése.

  • Az al-Arabíja jelentése szerint mubarakisták rohanták le a kairói szállodákat, újságírók után kutatnak. (BBC)

  • Az egyiptomi állami tévé jelentése szerint Omár Szulejmán alelnök hamarosan nyilatkozatot intéz a néphez, írja a twitteren Szultán al-Kaszemi.

  • Az al-Jazeera arab nyelvű adása szerint mubarakisták törtek be az Október 6. híd melletti Ramses Hiltonba, a nemzetközi sajtó szálláshelyére, ahol újságírókat keresnek.

  • Az egyik ellenzéki párt, a Kefaja egyik vezetője, George Isak szerint pénteken nagy tüntetések lesznek Kairóban, mert hétvégére vidékről is a fővárosba utaznak az emberek. (BBC Arabic)

  • Az egészségügyi minisztérium legfrissebb összesítése szerint a Tahrír téri összecsapásokban nyolcan vesztették életüket és 890-en sérültek meg. Kilenc sérült állapota kritikus. (BBC Arabic)

  • Egyre több jelentés érkezik a Hiszám Mubarak Jogi Központ nevű emberi jogi szervezet irodái elleni rendőrrohamról. "Tizenkét embert hurcoltak el, egy civil kisbuszba tuszkolták őket. A közelben a katonai rendőrség egyik autója várakozott" - írta Ahdaf Szueif írónő. A letartóztatottakat megverték, az utcán bámészkodóknak azt mondták, hogy a letartóztatottak a Hamász és az iráni titkosszolgálat emberei. Szuef sógora, Ahmed Szeif a jogi központ munkatársa. (Guardian)

  • Az al-Jazeera egyik producerének jelentése szerint három újságíróját titkosrendőrök tartóztatták le. Egy bloger üzenete szerint megszakadt a kapcsolat Bert Sundström svéd tévériporterrel is, akit a Mariott száló közelében rabolhattak el. (Guardian)

  • "Végig kell vinni az alkotmányos reformot, hogy garantálhassuk a demokratikus folyamatokat" - jelentette ki az al-Arabíjának nyilatkozva Omár Szulejmán alelnök.