Több mint ezren gyűltek össze Kairó központjában Mubarak távozását követelve. A tüntetők kezet ráznak a katonákkal a Tahrír téren egy hangfelvétel szerint. (Guardian)
A helyszíni jelentések szerint jelentős előnybe kerültek a tüntetők azzal, hogy a hadsereg lezárta a Tahrír tér két széles bejáratát, az Október 6. híd felölit és a Kaszr al-Nile híd felölit. A térre így már csak kis utcákon lehetne bejutni, ezeket pedig már könnyen meg tudják védeni. A BBC tudósítója szerint a mubarakistáknak a hadsereg blokádját nincs esélyük áttörni, azaz a leghosszabb frontszakaszokat már nem kell védenie az ellenzékieknek.
Szerdán több kör-sms terjedt az országban, amit látszólag a Vodafone hálózatát használva terjesztettek. Az sms-ekben a hadseregre hivatkozva hívták harcba az embereket a Tahrír téri tüntetők ellen. A Vodafone szóvivője azt mondta, tudtak az üzenetekről, de azt nem árulta el, hogy mikor szereztek tudomást róluk, vagy hogy kik küldték. Későbbre ígért nyilatkozatot. A Vodafone-t már azért is bírálták, mert a hatalom kérésére a hétvégén kikapcsolta hálózatát.
Az al-Jazeera jelentése szerint "jelentős" demonstráció kezdődött Manszurában, a tiltakozók Mubarak távozását követelik.
Bár a hadsereg lezárta a Tahrír tér két fő bejáratát, a csata folytatódik. Az al-Jazeera jelentése szerint az harcok központja most a térre vezető mellékutcákra tevődött át, ahol a jelentések szerint már a szerdaira jellemző intenzitású összecsapások zajlanak. Mindkét oldal köveket dobál, amiből mindkét oldalon bőséges az utánpótlás.
Az al-Jazeera helyszíni tudósítása szerint a hadsereg alakulatai élőláncot vontak a Tahrír tér köré, hogy távol tartsák a Mubarak-párti tüntetőket.
A BBC élő képén látható, ahogy a hadsereg elkezdte szétválasztani a tüntetőket. Nem csak az Október 6. híd, hanem a térre vezető másik híd, a Kaszr al-Nile felhajtóját is lezárták. A felvételeken látszott, hogy néhány tüntetőt őrizetbe is vettek - nem tudni, hogy kormánypártiakat, vagy ellenzékieket.
Az AP jelentése szerint az egyiptomi hadsereg négy tankja megtisztította az Október 6. híd felüljáróját a nemzeti múzeum épülete mellett. A mubarakisták a felhajtóról támadták kövekkel az ellenzékiek barikádját. Az ellenzékiek az éjszaka szorították vissza a Mubarak-pártiakat a Tahrír tér bejáratától.
Egy egyiptomi blogger jelentése szerint letartóztatták a holland NOS televízió operatőrét, Eric Feytét, akivel megszakadt a kapcsolat. Több újságíró pedig azt írja, hogy a Mubarak-pártiak újságírókra, illetve külföldiekre vadásznak, többeket megvertek.
Egyre több twitterüzenet érkezik arról, hogy a mubarakisták az újságírók zaklatásába kezdtek. (BBC)
A BBC helyszíni tudósítója egy csoport Mubarak-párti tüntetőt látott, akik egy társukat próbálták kimenteni az ellenzéki tüntetők közül. Az ellenzékiek folyamatosan ütlegelték a mubarakistát. Az al-Jazeera élőképén a békés tér látható, az összecsapást nem mutatták.
"Mubarak elnök bejelentése, hogy kitölti elnöki idejét, de nem indul az újraválasztásáért - nem vagyok biztos benne, hogy ez kielégíti a nép követelését. Ha igény van a változásra, annak most kell megtörténnie" - jelentette ki Ban Kimun, az ENSZ főtitkára. (Guardian)
Az al-Rai című egyiptomi napilap értesülései szerint az Iránnal szövetséges Hezbollah 22 terroristája szökött meg a hétvégén az egyiptomi börtönökből. A terroristákat azért ítélték el, mert terrortámadásokat terveztek a Szuezi-csatornán áthaladó hajók, illetve turisztikai létesítmények ellen. (al-Jazeera)
Az egyiptomi pénzügyminiszter szerint a hetedik napja zárva tartó egyiptomi tőzsde nagyobb veszteségeket szenvedett el, mint a hitelválság kirobbanásakor. (al-Jazeera)
A hétvégi káoszban a libanoni Hezbollah terrorszervezet egyik Egyiptomban bebörtönzött tagja, Szami Csehab is megszökött. A Hezbollah korábban megerősítette, hogy Csehab a gázai övezetbe csempészett fegyvereket. (Reuters)
A legfejlettebb országokat tömörítő OECD becslése szerint az ötnapos internetzárlat 90 millió dollár (~17,5 milliárd forint) kárt okozott az egyiptomi gazdaságnak. (BBC)
Közös nyilatkozatot adtak ki Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Spanyolország vezetői. A nyilatkozatban "a hatalom gyors és rendezett átadását" követelik egy széles alapokon nyugvó kormánynak. " hatalomátadásnak most kell elkezdődnie" - írják. Az üzenetben szó szerint nem szólítják távozásra Mubarakot, de a tartalma egyértelmű. "Az egyiptomi népnek joga van a békés gyülekezéshez és a biztonsági erők védelméhez. Az újságírók elleni támadások teljességgel elfogadhatatlanok" - áll még a közleményben. (Guardian)
A Reutersnek nyilatkozó ellenzéki tüntetők azt állítják, hogy eddig százhúsz mubarakista tüntetőnél találtak rendőrségi igazolványt vagy pártkönyvet. A legtöbbjüket akkor fogták el, amikor megpróbálták lerohanni a Tahrír téri tüntetőket.
Bár Omár Szulejmán alelnök tárgyalásokat kezdett az ellenzéki pártokkal, az egyesült ellenzék vezéralakja, Mohamed el-Baradei továbbra is Mubarak távozását szabta a tárgyalások feltételéül, és elutasította a párbeszédet.
Az al-Jazeera tudósítása szerint Ahmed Safik miniszterelnök bocsánatot kért a szerdán történtekért, hibáról beszélt. A Reuters tudósításában ez nem szerepel, de az igen, hogy Safik ígéretet tett az erőszakos megmozdulás szervezőinek felkutatására és azonosítására.
Az al-Jazeera egyik tudósítója megtudta a téren állomásozó katonáktól, hogy parancsot kaptak a tér lezárására és az ellenséges tüntetőcsoportok szétválasztására. A parancs szerint több embert már nem engedhetnek be a térre.
Az al-Jazeera helyszíni tudósítói szerint a hadsereg szétválasztotta a mubarakistákat és az ellenzékieket. Gyalogsági egységeket vezényeltek a Tahrír térre, akik felsorakoztak az ütközőzónában, a nemzeti múzeum és a tér közötti részen. A két csoport között nyolcvan méter széles ütközőzónát alakítottak ki.
Az új egyiptomi kormány tagadja, hogy szerepe lett volna az erőszakos Mubarak-párti tüntetők mozgósításában. Azt ígérték, hogy kivizsgálják, ki áll az erőszak mögött. "A kormányt vádolni a mobilizációval képzelgés. Ez ellentétes lenne célunkkal, a nyugalom helyreállításával. Minket is megleptek a történtek" - nyilatkozta Magdi Radi kormányszóvivő. (al-Jazeera)
A Guardian egyik tudósítója szerint megint repülnek a kövek a Tahrír téren. Jelentése szerint egyértelműen a mubarakisták támadtak, váratlanul berontottak az egyiptomi múzeum és a tér közötti senkiföldjére. A hadsereg nem avatkozott közbe. Kövek repkednek mindkét oldalról, miközben a senkiföldje közepén egy civilruhás ember mindkét felet nyugalomra inti.
A BBC alexandriai tudósítója reggel egy városszéli bevásárlóközpontban járt, amit az éjszaka teljesen kifosztottak. Az épületet most a hadsereg védi. Az éjszaka a civil védelmi brigádok többeket megvertek. A városban több épületet a hadsereg véd, rendőrből csak közlekedésit látni az utcákon.
A BBC tudósítója szerint a Tahrír téren elszántak az ellenzéki tüntetők, a szerdai összecsapások ellenére ki akarnak tartani. Most védvonalaikat erősítik. Az ellenzékiek az éjszaka megvédték a teret és barikádokat emeltek a mubarakisták távoltartására.
Az al-Jazeera értesülései szerint Omár Szulejmán, Mubarak a hétvégén kinevezett alelnöke tárgyalt "a politikai pártokkal és a nemzeti erőkkel".