A Guardian elemzője, Ian Black szerint négy lehetséges forgatókönyve van az eseményeknek. Az első szerint Mubarak lemond, a hatalmat Omár Szulejmán alelnök veszi át és elkezdődik az alkotmányos reform. A második szerint a kormány megpróbálja kiülni a tiltakozásokat, amik idővel elhalnak. A harmadik szerint akár ma vérfürdőbe torkollnak az események, ez viszont konfrontációhoz vezethet a nyugati szövetségesekkel. A negyedik forgatókönyv szerint holtpontra jutnak az események, és jelenlegi formájukban folytatódnak a tiltakozások.
„Mubarak már történelem, le kell mondania" - mondta Lars Loekke Rasmussen dán kormányfő Koppenhágában. (BBC)
A különböző hírforrások szerint már 2000-6000 tüntető gyűlt össze az elnöki palotánál, és folyamatosan érkeznek az emberek. Az al-Arabíja közben arról számolt be, hogy Mubarak állítólag Sarm es-Sejkbe ment egy kis kikapcsolódásra. (Guardian)
Az al-Arabíja meg nem erősített források alapján azt írja, Mubarak elhagyta Kairót. A BBC arab kiadása is erről ír, ezek az információk azonban egyelőre bizonytalanok.
„Le Mubarakkal, le Szulejmánnal, ők amerikai ügynökök" - kiabálják az elnöki palotánál tüntetők. Lehet, hogy az előbb említett provokátorok keveredtek a tömegbe, de az sem kizárt, hogy a tüntetések kezdete óta szinte először fordult a demonstrálók dühe az Egyesült Államok felé. (BBC)
A tüntetők átvizsgálják a Tahrír térre érkezőket, nehogy Mubarak-párti provokátorok kerülhessenek a tömegben, azonban többen is attól tartanak, hogy az elnöki palotánál mégis átcsúszhatnak. (BBC)
Kairó és Alexandria mellett Szuezben, Iszmailíában, Tanában és Mahalában is több ezren tüntetnek az utcákon Mubarak távozását követelve. (al-Dzsazíra)
Jó a hangulat a Tahrír téren, sokan zenélnek, dobolás és sípolás hallatszik, jelentette a BBC tudósítója.
Egyre több a rendőr a repülőtérnél és a Mubarak villájához vezető úton, írja a BBC egyik olvasója Sarm es-Sejkből. Egy másik olvasó szerint Manszúrában orvosok szerveznek menetet a város központjába, hogy demonstrálják, még a társadalmi elit tagjainak is elegük van Mubarakból.
„Egy órát sem aludtam az utóbbi három napban" - írja a Twitteren Váel Gonim, a a Google közel-keleti és észak-afrikai marketingigazgatója, aki fő szervezője volt a tüntetéssorozatot elindító internetes kampánynak.
Egyre dühösebbek a tüntetők az elnöki palotánál a hadseregre, jelentette az al-Dzsazíra tudósítója. Egy ezredes megpróbálta arra kérni a tömeget, hogy engedjék meg Mubaraknak a méltóságteljes távozást, azonban a tüntetők beléfojtották a szót és kifütyülték.
Állítólag a kairói repülőtéren a reptéri rendőrség is csatlakozott az országos sztrájkhoz, írják a Twitteren. A Mubarak-ellenes tüntetők mellett több tízezren függesztették fel a munkát kedd óta magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követelve.
A tüntetők több állami intézményt is elfoglaltak Szuezben, jelentette az al-Arabíja. Szuez a tüntetések kezdetét leszámítva sokkal nyugodtabb volt, mint Kairó és Alexandria, azonban a héten már több ezer munkás sztrájkolt a városban.
A kairói iraki nagykövetség élelmiszert, pénzügyi segítséget és ingyen repülőjáratot biztosít azoknak az irakiaknak, akik Egyiptomban tartózkodnak, és félnek a tüntetések miatt - írja a Washington Post. Eddig kétezer irakinak segítettek hazarepülni.
A hatalmon lévő Demokrata Párt honlapján a következő felirat áll: Mubarak és a rezsim bukásáig zárva.
"Hú, tele vannak Alexandria utcái" - írják a Twitteren. Az al-Dzsazíra tudósítója is arról számolt be, hogy nagyon sokan tüntetnek Egyiptom második legnagyobb városában is.
Befejeződött az ima a Tahrír téren, az emberek megint Mubarak-ellenes szlogeneket skandálnak és zászlókat lengetnek. Az al-Dzsazíra tudósítója szerint teljesen megtelt a tér.
"Nincsenek túl sokan az elnöki palotánál, remélem, az ima után többen jönnek" - írta egy szemtanú a Twitteren.
Sahira Amin, aki korábban az állami tévé vezető szerkesztője volt, azt mondta a BBC-nek, hogy körülbelül 1000 ember gyűlt most össze a tévé székházánál. "Senkit nem engednek ki a tévéből, és senkit nem engednek be" "...Egyelőre nincs jele, hogy a tüntetők meg akarnák ostromolni az épületet. Nagyon-nagyon mérgesek, de egyelőre visszafogják magukat"
A hadsereg által ígért szabad választás újdonság lenne Egyiptomban. Hoszni Mubarak három választást nyert meg 1981 óta, de ebből csak egyszer volt riválisa. (BBC)
A hadsereg közleményében garantálta a tiszta választásokat, és közölték, a szükségállapotot felfüggesztik, amint a "jelenlegi helyzet" véget ér - Mubarak elleni puccsról azonban nem volt szó a közleményben. A hadsereg támogatja a demokratikus átmenetet, a tüntetőket arra kéri, hogy menjenek haza, és megígéri, hogy a "becsületes" tüntetőket pedig nem fogják megbüntetni.
Alexandriában több ezer tüntető gyűlt össze, az al-Dzsazíra tudósítója szerint a tömeg a déli ima után tovább fog nőni. Közben a Tahrír téren azt skandálják, hogy a hadsereg és az emberek összefogtak.
Felfüggesztették a BBC adását Iránban. Peter Horrocks, a BBC hírigazgatója elfogadhatatlannak tartja, hogy az irániak nem juthatnak hozzá külföldi hírekhez. Horrocks ugyanakkor elképzelhetetlennek nevezte, hogy engedjenek az iráni zsarolásnak, és felfüggesszék egyiptomi közvetítésüket.
Egy volt izraeli miniszter, aki régi barátja az egyiptomi elnöknek, azt nyilatkozta az AP hírügynökségnek, hogy Mubarak keresi az utat, hogy méltósággal távozhasson. Binyamin Ben-Eliezer néhány órával a csütörtök késő esti beszéde előtt tárgyalt Mubakkal. Az izraeli politikus szerint Mubarak annyit mondott neki, hogy tudja, hogy eljött a vég, de mindenképp méltsógággal akar távozni.
Az egyiptomi állami televízió arról számolt be, hogy az elmúlt éjszaka óta nem lehet bejutni az épületbe, és kijönni sem lehet onnan. (al-Dzsazíra)
A Tahrír téri tüntetőkhöz csatlakozott egy katonai tisztségviselő, további tizenöt kollégája szintén megjelent a helyszínen. Ezt egy demonstráló úgy értékelte, hogy elkezdődött a hadsereg szolidaritási akciója, írja az al-Dzsazíra.
A MENA állami hírügynökség megerősítette, hogy az egyiptomi hadvezetés fontos tanácskozást tartott, és hamarosan közleményt adnak ki.
"Minden sarkon a szabadság hangja szólít, átírjuk a történelmet, csatlakozz hozzánk, és az álmaink valóra válnak", nagyjából erről szól a szolidaritás dala, amelyhez klip is készült.
Az al-Arabíja hírtelevízió közölte, hogy az egyiptomi hadsereg legfelső tanácsa hamarosan "fontos közleményt" ad ki. Részletekkel nem szolgált a tévéállomás. (MTI)
Egy aktivista az al-Dzsazírának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a Tahrír téri demonstráció békés. Ha bármilyen erőszakos cselekmény történik, arról a hatalom tehet, nem a tüntetők, tette hozzá.
A tüntetők több kulcsfontosságú pontot elfoglaltak. Néhány ezren átmentek az elnöki negyedbe, ellenőrzés alatt tartják a parlament bejáratát, de a Mubarak szócsövének tartott állami rádió és a televízió épületét is körülvették. (al-Dzsazíra)