Amerikai diplomáciai források megerősítették, hogy folyamatos tárgyalásban vannak az egyiptomi vezetéssel. A téma Mubarak azonnali leváltása, a tervek szerint az elnököt egy háromtagú alkotmánytanács váltaná. Mohamed el-Baradei állítólag már a hét elején felvetette a háromtagú tanács lehetőségét az amerikaiaknak, eszerint a három ember közül egyet a hadsereg, kettőt a civilek delegálnának. (BBC)
Mohamed el-Baradei szerint a Tahrír téri támadás "egy bűnöző rezsim bűncselekménye". Az ellenzéki vezető a BBC arab nyelvű adásának nyilatkozott.
Az egyiptomi belügyminisztérium az állami tévé adásában tagadta, hogy civil ruhás rendőrök támadtak volna a Tahrír téren tüntető ellenzékiekre. A térről érkező beszámolók szerint több kormánypárti tüntetőnél találtak rendőrigazolványt. (BBC)
A BBC izraeli hivatalos forrásoktól úgy értesült, hogy az egyiptomi hatóságok letartóztattak három izraeli újságírót. Az a vád ellenük, hogy turistavízummal érkeztek az országba, ennek ellenére dolgoztak. Az izraeli külügyminisztérium felvette a kapcsolatot az egyiptomi hatóságokkal a letartóztatottak szabadon bocsátása érdekében.
Az al-Jazeera tudósítói szerint az elmúlt egy óra összecsapásaiban legalább százan sérültek meg a Tahrír téren. A kormánypárti tüntetők között sok a civil ruhás rendőr, írják. Az arab hírtelevízió szerint a kormánypárti tüntetők kezdeményezték az összecsapást.
A Maan hírügynökség angol szerkesztője, George Hale azt írta a Twitteren, hogy a kormánypárti tüntetők megtámadták és megverték Anderson Coopert, a CNN egyik sztárját. Hale szerint Coopert "tízszer fejbeverték, őt és csapatát körbevették".
Nem érdekli semmilyen vezető tisztség semmilyen új kormányban, jelentette ki Mohamed el-Baradei a BBC-nek. "Azért vagyok itt, hogy egyiptomiként elérjem, hogy Egyiptom elnyomó, autoriter rezsimből demokrácia legyen. Ez a prioritásom. Persze ha a nép azt akarja, hogy tegyek meg minden tőlem telhetőt, nem hagyom cserben" - mondta.
A BBC értesülései szerint Barack Obama kedden félórás tárgyalást folytatott telefonon Hoszni Mubarakkal, de láthatóan eredménytelenül. Obama azonnali változásokat sürgetett, de Mubarak nem volt hajlandó lemondani.
A BBC több forrásból úgy értesült, hogy az egyiptomi kormánypárt, a Nemzeti Demokrata Párt vezetősége keddi ülésén döntött úgy, hogy szerdára Mubarak-párti tüntetéseket szervez.
Az egyiptomi ellenzék vezéralakja, Mohamed el-Baradei aggodalmát fejezte ki a Tahrír téren történtek miatt. Szerinte a kormánypárti tüntetők erőszakos felvonulása a kormány elrettentő taktikájának a része, így akarják elzavarni az utcákról a rezsim bukását követelő tüntetőket. "Vérfürdőtől" tart, a kormánypárti tüntetőket "huligáncsapatnak" nevezte. (BBC)
Az al-Jazeera jelentése szerint több kormánypárti rendbontónál találtak rendőrigazolványt az ellenzéki tüntetők.
Ahdaf Szueif egyiptomi írónő emailben fordult a világ nyilvánosságához. Mint írja, "Mubarak hulligánjai nagy erőkkel jelentek meg az utcán. Azért nevezem őket huligánnak, mert viselkedésük radikálisan eltér attól, amit az elmúlt napok tüntetésein tapasztaltunk. Buszokkal és teherautókkal érkeznek, botokkal és más fegyverekkel felszerelkezve, üvöltözve és dudálva. Nagy, gyári zászlókat lengetnek. A hadsereg visszahúzódott a Tahrír tér közepére, ahelyett, hogy lezárta volna a bejáratokat. Már nem ellenőrzik a térre érkezőket, és nem keresnek náluk fegyvereket. Pár perce Mubarak támogatói megtámadták a médiaközpontunkat, ahonnan képeket és videókat töltünk fel a térről. Miközben írok, botokkal és kövekkel támadnak minket."
A Guardian tudósítója szerint az ellenzéki tüntetők elkaptak egy kormánypártit, de nem bántották, hanem elkísérték egy katonai ellenőrzőponthoz, ahol átadták a hadseregnek.
A Reuters tudósítója megerősítette, hogy a Tahrír térre betörő lovasok kormánypárti tüntetők voltak. Jelentése szerint botokkal és ostorral támadtak az ellenzéki tüntetőkre.
Bár kedden és szerdán a hadsereg többször is azt üzente, hogy megvédi a népet, egyáltalán nem avatkoztak közbe a Tahrír téren kialakult összecsapásba. A BBC helyszíni tudósítója szerint "rossz a hangulat".
A brit kormány ugyan úgy döntött, hogy két chartergépet küld az Egyiptomban rekedt brit állampolgárokért, de egy kormánytisztviselő közlése szerint a menekülőknek 300 fontért (95 ezer forintért) jegyet kell váltaniuk.
A Guardian tudósítójának jelentése szerint menekülnek a Tahrír térről az ellenzéki tüntetők. Egyikük egy gyereket magához szorítva rohant, a mellkasán vérfolt látszott. "Hazugok és zsidók" - kiabálják a kormánypártiak a téren dolgozó újságíróknak.
Lovakkal rontottak rá a Tahrír téren tüntető ellenzékiekre a kormánypártiak. A téren tevék is felbukkantak.
Az Origó helyszínen tartózkodó tudósítójának jelentése szerint a kormánypárti tüntetőket szervezetten, autókkal szállítják a térre. A Guardian tudósítója is jól szervezetnek nevezte a kormánypárti tüntetőket, akik láthatóan harcra készen, felfegyverkezve érkeztek a térre. A Tahrír téri ellenzéki tüntetők barikádokkal próbálták útjukat állni, de a kormánypártiak átjutottak ezeken. Az összecsapásokban már többen megsérültek.
Botokkal, kardokkal felfegyverkezett férfiak üldögélnek a hurghadai házak előtt esténként arra készülve, ha esetleg meg kéne védeniük a házakba behúzódott nőket, gyerekeket, mondta az Indexnek egy, az üdülőhelyen tartózkodó magyar turista, Matusinka Szilvia. A szállodák előtt a rendőrség áll őrt, sötétedés után külföldit már nemigen lehet az utcán látni. Az internet néhány órával ezelőtt állt helyre, de telefonálni nehézkes, mert sok helyen nem lehet már telefonkártyát kapni, ahol pedig mégis árulnak, ott drágábban adják. Az élelmiszerek közül elsősorban a kenyér vált hiánycikké. A belföldi buszok rendesen járnak, de a belföldi repülőjáratokkal már probléma van, hol indulnak, hol nem, mondta. Ő nem szervezett út keretében, hanem magánúton utazott Hurghadába, valószínűleg jövő hét elején tud hazajönni Magyarországra.
A Guardian tudósítója szerint a kormánypárti tüntetők felfegyverkezve érkeztek a térre. "Láttam egy fickót, aki egy botra erősített késsel hadonászott. Egészen nyilvánvaló, hogy ezek az emberek készültek az erőszakos összecsapásokra" - írja.
A Guardian helyszíni tudósítója szerint a hadsereg látványosan passzív a Tahrír téren, ahol éppen összecsapnak a kormánypárti és az ellenzéki tüntetők. "Csak ülnek a tankjaikon és nézelődnek. Nem tudom nem úgy érezni, hogy ez az egész gondosan meg lett szervezve" - jelentette.
Az al-Jazeera élőképén látható, hogy több ezer kormánypárti és ellenzéki tüntető csap össze a Tahrír téren. Kövekkel dobálják egymást. A hadsereg passzív, a két csoportot senki sem választja el egymástól.
Az al-Jazeera tudósítója szerint tízezer Mubarak-párti tüntető gyűlt össze Kairó központjában.
Barack Obama és Nicolas Sarkozy után David Cameron brit miniszterelnök is az azonnali változások fontosságát hangsúlyozta. Ehhez képest az egyiptomi kormány legutóbb két hónap múlvára ígérte az alkotmány megreformálását.
A Tahrír téren tüntető ellenzékiek szerint a kormánypárti tüntetők szervezett, felfegyverzett hulligánok, akiket a rezsim mozgósított. Azzal vádolják a kormányt, hogy szándékosan engedték nekik, hogy Kairón átvonulva rátámadhassanak a téren tartózkodókra. A kormánypártiak viszont azt állítják, hogy az ellenzéki tüntetők vannak felfegyverkezve. Mindkét oldal erőszaktól tart, de előre a másikat vádolja. (al-Jazeera)
Több ezer kormánypárti tüntető próbál behatolni az ellenzéki tüntetések központi helyszínére, a kairói Tahrír térre. A BBC jelentése szerint a kormánypártiak elkezdték lebontani a barikádokat, amit az ellenzékiek emeltek a tér négy bejáratánál. Ökölharc robbant ki.
Botokkal támadtak egymásra a Mubarak-párti és az ellenzéki tüntetők a Tahrír téren, jelentette az AP. A hírügynökség szerint páran megsérültek, a fejük vérzik.