Ali Abdullah Szaleh jemeni elnök az állami tévében azt mondta, békésen adná át a hatalmat a következő elnökválasztáson. Ennek részleteiről azonban szinte semmit sem árult el. A tüntetők oldalára átálló katonákkal szemben ugyanakkor békülékeny hangot ütött meg, amnesztiát ígért mindannyiuknak. "Amnesztiát jelentek be azoknak, akik bolodságokat tettek hétfő előtt vagy azután. Úgy tekintjük ezt, mint bolondságot, és mint reakciót a múlt pénteken történtekre" - mondta Szaleh elnök. Múlt pénteken egy szanaái tüntetések a tömegbe lőttek a biztonsági erők , 52-en meghaltak. A jemeni események hátteréről bővebben itt lehet olvasni.
Egyre komolyabb összecsapásokról érkeznek hírek Líbiából is. Egy bengázi lakos, Mohamed el-Berkavi szerint "mészárlás" zajlik a városban. Az al-Jazeerának telefonon nyilatkozó mérnök az Egyesült Államok és az Arab Liga segítségét kérte. A Sabab Líbia csoport szerint a városba folyamatosan érkeznek az ellenzéki ellenőrzés alá került közeli városokból a felfegyverzett tüntetők.
A Szalmaníja kórház egyik orvosa szerint 25 sérültet vettek fel a pénteki összecsapások után, két tüntető szenvedett súlyos sérüléseket. Szemtanúk szerint húsz rendőrautó tart a Gyöngy tér felé, ahol még mindig lövöldöznek. (Guardian)
Kezd kirajzolódni a kép, hogy pontosan mi is történt pénteken, közvetlenül sötétedés után Bahrein fővárosában. A Guardian helyszíni embere szerint az elmúlt napok zavargásai során meghalt egyik tüntető vidéki temetéséről érkezett egy száz fős csoport, ami megpróbált eljutni a Gyöngy térre. Az ellenzék az elmúlt napokban ott tartotta tüntetéseit, pénteken azonban kormánypárti demonstrálók szállták meg, akiket a katonaság alakulatai védtek. A hadsereg ekkor kezdett lőni. Éles lőszerrel csak a levegőbe lőttek, de teljes sorozatokat adtak le nehézgépfegyverekkel. A tüntetőkre gumilövedékkel lőttek. "Nem tűrnek ellentmondást és nem engedik, hogy a tüntetők visszafoglalják a teret" - írta.
Az egyik londoni emigráns líbiai ellenzéki csoport szerint a főváros Tripoli mecsetjeinek imámjai megtagadták a központilag előírt prédikációk előadását. Líbiában a hatalom szigorú ellenőrzés alatt tartja a vallást is. (BBC)
A Szalmaníja kórházban tartózkodó Nick Kristof, a New York Times publicistájának jelentése szerint a kórházba érkezők sérülései alapján valószínűsíthető, hogy a hadsereg nem éles lőszerrel, hanem gumilövedékkel lőtt a tüntetők közé. "De így is szörnyű, tátongó sebek, talán közelről lőttek" - írta.
A líbiai tüntetéseket szervező Sabab Líbia ifjúsági mozgalom twittere szerint Dernából a rendőrségtől zsákmányolt fegyverekkel felszerelt tüntetők indultak Bengáziba, ahol állítólag "afrikai" (értsd, szubszaharai, nem arab) zsoldosokat vetett be a rezsim a tüntetők leverésére. "Ez már háború" - írják.
Az alábbi felvételeket egy "Líbiai vagyok" nevű felhasználó töltötte fel a YouTube-ra a csütörtök éjszakai zavargásokról. A felvételeken erőszakos cselekmények, sérültek és feltehetően halottak is láthatók.
A líbiai tüntetéseket szervező ifjúsági csoport, a Sabab Líbia jelentései szerint egyre több beszámoló érkezik hozzájuk arról, hogy "afrikai zsoldosok" érkeztek Bengáziba, ahol válogatás nélküli mészárlásba kezdtek.
Egybehangzó sajtóhírek szerint a bahreini rendőrség megkezdte a tüntetők oldalára állt Szalmaníja kórház ostromát. Nick Kristof, a New York Times a kórházban tartózkodó publicistája szerint folyamatosan özönlenek a sérültek az épületbe, amit a rendőrök folyamatosan könnygázgránátokkal bombáznak. A Szalmaníja kórház orvosai kedden szolidarítási tüntetést tartottak, és ők közöltek először híreket halálos áldozatokról.
Szalmaníja kórház nagyobb térképen való megjelenítése
A CNN jelentése szerint százezer ellenzéki vonult az utcákra Líbia második legnagyobb városában. A tüntetéseket szervező fiatalok twittere szerint a tüntetők biztosak a sikerükben, azt beszélik, hogy éjszaka átveszik a hatalmat Bengáziban is. A közeli al-Bajdát péntekre feladta a hatalom, kivonta a hadsereget a városból, ahol a rendőrök egy része is a tüntetők oldalára állt.
A Guardian egyik, megbízható forrásnak bizonyult bahreini kommentelője szerint hirtelen sok sérült jelent meg a szalmaníjai kórháznál, ahol a sérült tüntetőket ápolják a velük szimpatizáló orvosok. A kórházat magát is támadás érte. Az orvosok azt állítják, hogy a hadsereg nem engedi a kórházhoz a sérült tüntetőket szállító mentőautókat.
Az AP helyszíni tudósítója szerint véres fordulatot vettek az események Bahreinban, ahol a hadsereg alakulatai páncélozott szállító harcjárműveik légvédelmi nehézgépfegyvereivel nyitottak tüzet az ellenzéki tüntetőkre. A tüntetők nem adtak okot a támadásra, virágokat akartak adni a teret elfoglaló kormánypárti tüntetőket védő rendőröknek.
Bengáziban a tüntetők felgyújtották az uralkodó rezsimet szolgáló Forradalmi Tanácsok bengázi központját, jelentette a líbiai tüntetők twitteroldala.
A CNN helyszíni tudósítója, Nick Robertson is megerősítette, hogy harcok robbantak ki Manamában. "Nehézgépfegyverekkel lőnek, tíz mentőautó érkezett" - írta tweetjében.
Nick Kristof jelentése szerint a rohamrendőrök lerohanták az ellenzéki tüntetőket, akik közül sokan egy kórházba menekültek. Ez nem gátolta meg a rendőröket abban, hogy oda is könnygázgránátokat lőjenek. "Pánik" - írja Kristof.
Nick Kristof, a New York Times pubicistájának helyszíni jelentése szerint a hadsereg tüzet nyitott az ellenzéki tüntetőkre Bahreinban.
Egy bengázi lakos telefonon tájékoztatta az al-Jazeerát a városban történtekről. Beszámolója szerint legalább 28-an vesztették életüket a csütörtök este tartó zavargásokban, 13 áldozat temetését már meg is tartották. A tüntetések a rendőri erőszak ellenére folytatódnak, az ellenzékiek a városi bíróság elé vonultak. "Nők, gyerekek, bírók, ügyvédek, mérnökök - ez egész Líbiai nép az utcákon van" - nyilatkozta.
A kormány erőszakos fellépése ellen tiltakozva lemondta a hónap végére tervezett bahreini látogatását Christian Wulf német államfő. Szóvivője, Olaf Gläseker szerint "Bahreinnak teljes mértékben garantálnia kell a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát". (Guardian)
Elvi megállapodásra jutottak az Európai Unió nemzetei, hogy, amennyiben Egyiptom ezt kérné, befagyasztják a bukott Hoszni Mubarak és családja országukban elhelyezett vagyonát. (AFP)
A jelentések szerint több fogoly is megszökött Bengázi egyik börtönéből, miután lefegyverezte őreit. (BBC)
Egyszerre több tüntetést is szerveznek Algériában az ellenzéki csoportok a hétvégére. A Guardian helyszíni tudósítója szerint az a társadalmi szervezetekből, független szakszervezetekből és kisebb politikai pártokból álló ellenzéki ernyőszervezet Abdelaziz Buteflika elnök elnyomó hatalma ellen tiltakoznának. Algériában a tervek szerint még februárban feloldják az 1992 óta érvényben lévő szükségállapotot, bár erre kevés jel utal. A nagyvárosokban erős a katonai jelenlét, a fővárosban, Algírban minden gyülekezést betiltottak. A múlt hétvégén kétezer tüntetőre harmincezer rendőr jutott.
A Guardian bahreini embere szerint az ellenzéki tüntetők a pénteki temetések után úgy döntöttek, nem kísérlik meg visszafoglalni tüntetéseik eddigi helyszínét, a Gyöngy teret, amit kormánypárti demonstrálók szálltak meg pénteken. A kormánypárti tüntetőket biztonsági erők gyűrűje védi, így a tér visszafoglalása minden bizonnyal vérfürdőbe fulladna. Szombatra mindenesetre tüntetést szerveznek a környékre.
Miután mindkét szomszédos országban, Egyiptomban és Tunéziában is elzavarták a vezetőt, a líbiai fiatalok is felbátorodtak, és tüntetni kezdtek az 1969 óta hatalmon lévő Moamer Kadafi ellen. Nekik azonban még nehezebb dolguk van.
Bahreinben a királyi családé a kormány és a hadsereg, a szunnitáké pedig a hatalom. A síita többség régóta küzd a jogaiért, kaptak is kedvezményeket az elmúlt években, de az arab világ forradalmi hangulata most nagy lökést adott a tiltakozásnak. A kormány csütörtökre virradóra brutálisan nekitámadt a tüntetőkre, a helyzet kezd eldurvulni.
Márciusban Bahreinban kezdődne a Forma–1-es idény. Bernie Eccleston, a sorozat igazgatója reményét fejezte ki, hogy a futamot rendben megtarthatják. Az esetleges halasztásról a jövő héten döntenek. (BBC)
Több százan tüntettek a biztonsági erők ellen Szíria, a Líbia utáni legkeményebb arab diktatúra fővárosában, Damaszkuszban. A tüntetés apropóját az adta, hogy a rendőrök megvertek egy fiatalt. "A szír nép nem lesz megalázva" - skandálták a tüntetők. Szíriában már volt próbálkozás tüntetések szervezésére, eddig sikertelenül. (BBC)
A Reuters jelentésével szemben az AFP francia hírügynökség szerint két halálos áldozata és 27 sérültje volt a taizi gránáttámadásnak Jemenben. Az AFP helyi egészségügyi forrásokra hivatkozik.
Az ellenzék Tahrír téri ünneplésével párhuzamosan a múlt héten megbukott Mubarak elnök hívei is tüntetnek Kairóban. A Nílus a Tahrír térrel átellenes oldalán, az Opera téren kétezer mubarakista gyűlt össze, hogy kifejezze szimpátiáját a bukott elnök mellett. (Guardian)
Életét vesztette Taizban egy ellenzéki tüntető. A városban egy elhaladó autóból hajítottak kézigránátot a tüntetők közé. A korábbi hírek szerint a támadásban 22-en sérültek meg, ám a halálos áldozatról jelentő Reuters szerint a halotton kívül hét sebesültje volt a támadásnak.
Tüntetések kezdődtek a líbiai Tobrukban is, ahol videós beszámolók érkeztek a Zöld Könyv emélkmű ledöntéséről. A Zöld Könyv Kadafi elnök ideológiai alapvetése, minden polgár kötelező olvasmánya. (Guardian)