A hágai Nemzetközi Büntetőbíróság képviselője csütörtökön azt mondta az AP hírügynökségnek, hogy "100 százalékig biztos" abban, hogy a líbiai felkelők elleni támadások kivizsgálása után Kadhafi kormánya ellen emberiesség elleni bűntettek miatt lehet majd vádat emelni.
A vasárnapi tüntetések eredetileg békésnek indultak Marokkóban, de végül összecsapások robbantak ki, összesen pedig 53 városban vonultak utcára tüntetők. A marokkói Atlantic Radio egyik riportere szerint az erőszak még hétfőn is folytatódott Fes városban. A tüntetések szervezői elítélték az erőszakot, és provokátorokat vádolnak az összecsapások miatt. (Guardian)
A rendőrség elmenekült a fővároshoz közeli Zavija városából, ahol így káosz van, állítják szemtanúk, akik már a szomszédos Tunéziába menekültek. (AFP)
"Alig várom, hogy Kadafi is kövesse Ben Ali és Mubarak példáját. Ő a legőrültebb diktátor a világon. Líbia gazdagodni fog utána" - írja Váel Gonim, az egyiptomi tüntetéseket szervező egyik ifjúsági vezető a Twitteren.
Aref Ali Najed, Líbia egyik magas rangú vallási vezetője, egyben a Warfla törzse tagja azt mondta a BBC-nek, hogy szerinte a törzsek egyesülnek majd Kadafi ellen. Szerinte az egyesült Líbia elérhető közelségbe került. (BBC)
Szalem Gnan, az egyik líbiai ellenzéki párt Londonban élő szóvivője azt mondta, hogy több tüntetővel is beszélt telefonon. A Tripoliban utcára vonuló tüntetők azt állítják, hogy hajnalban Kadafi villáját is körbevették a fővárosban, heves tűzharc tört ki, és legalább nyolcvanan meghaltak.
A beszámoló szerint a tüntetők a harcok után visszavonultak, azonban mindkét oldal tudja, hogy Tripoliban döntő összecsapások jöhetnek. A szemtanú szerint a tüntetők a végsőkig kitartanak majd. (Guardian)
A líbiai Kurina lap szerint kormányellenes tüntetések törtek ki az északi Ras Lanuf városban is, ahol az egyik legfontosabb olajfinomító található. A lap szerint a munkások megpróbálják megakadályozni, hogy a létesítményben kár keletkezzen. (Guardian)
Az Emberi Jogi Szervezetek Nemzetközi Szövetsége (FIDH) szerint már összesen 300-400 ember halt meg a líbiai összecsapásokban. A Human Rights Watch korábban 233-ra tette a halálos áldozatok számát.
Egyre több rendőr és katona átállásáról érkeznek hírek, mondta a líbiai helyzetről Jon Leyne, a BBC kairói tudósítója. Szerinte már szinte az összes fontosabb törzsi vezető és fontos vallási vezetők is az ellenzék mellé álltak. Az ország keleti része felett szinte teljesen elveszítette az irányítást a kormányzat, írja.
Egy ellenzéki aktivista azt állította a BBC-nek, hogy a tüntetők kezében van a kormánypárt székháza Tripoliban. Ezt ugyanakkor más források nem erősítették meg.
A portugál kormány egy katonai repülőt küldött Tripoliba az ott tartózkodó EU-tagországok állampolgáraiért. Egy második gép is készen áll arra, hogy Bengáziból kimenekítsen ötven portugál állampolgárt. (BBC)
Több százan töltötték a jemeni főváros, Szana központi terén az éjszakát, és az egyiptomi Tahrír térhez hasonlóan sátrakat és dobogókat is felállítottak. A tüntetők átvizsgálták a közeli utcákról érkezőket. Taiz városban is több tízezren gyülekeznek. "Nem megyünk haza, amíg a rezsim meg nem bukik" - mondta Ahmed Gilán aktivista. (AP)
Már vasárnap is voltak olyan pletykák, hogy Moamer el-Kadafi elnök elmenekült Tripoliból, és a BBC-n is elhangzott, hogy több forrás szerint Kadafi már nincs a fővárosban. Ugyanakkor egyelőre biztos forrásból nem erősítették meg ezt az információt.
Hazafias dalokat és élő betelefonálós műsort adnak a líbiai állami tévében, amelyben Kadafi elnök támogatói beszélnek, írja a BBC. A betelefonálók Kadafit méltatták, a tüntetőket pedig ügynököknek és zsoldosoknak nevezték, megígérték, hogy megvédik Kadafit és a forradalmat.
Több tízezren tüntetnek az észak-jemeni Szadában Ali Abdulláh Száleh kormányának lemondását követelve, mondták helyi törzsi vezetők az AFP-nek.
Tripoli keleti városrészében lángol egy rendőrőrs, számolt be róla a Reuters. A tüntetők vasárnap este is több rendőrőrsöt megrohamoztak.
A bengázi rendőrfőkapitány megerősítette az al-Dzsazírának, hogy a rendőrök csatlakoztak a tüntetőkhöz a városban. Már korábban is olyan hírek érkeztek, hogy több rendőr és katonák is a tiltakozók mellé álltak.
Vasárnap óta több mint 2300 Líbiában élő tunéziai hagyta el az országot a zavargások miatt, jelentette a líbiai állami hírügynökség. (AFP)
A London School of Economics felülvizsgálja kapcsolatait a líbiai kormányzattal, jelentették be. Szaif al-Iszlam Kadafi, a líbiai elnök vasárnap este tévébeszédet mondó fia az LSE-n szerzett PhD-t 2009-ben, és az egyetem fejlesztési alapját is támogatta. (BBC)
Hamarosan Egyiptomba érkezik David Cameron brit miniszterelnök, aki Mohamed Husszein Tantavi, az országot irányító katonai tanács vezetője és Ahmed Safík miniszterelnök mellett Mubarak-ellenes ellenzéki vezetőkkel is találkozik. Cameron a szükségállapot feloldásáról tárgyal majd a vezetéssel. A Muzulmán Testvériséggel azonban nem folytat megbeszéléseket. (BBC)
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő bejelentette, hogy a mostani "A"-ról "A-"-ra rontja vissza Bahrein adósbesorolását, és további leminősítést helyezett kilátásba az egy hete tartó kormányellenes tüntetések miatt. (BBC)
Az Egyesült Államokat aggasztják a Líbiából érkező felkavaró hírek és felvételek, mondta Phillip Crowley, a külügyminisztérium szóvivője. Egy másik tisztviselő szerint a kormányzat vizsgálja Szaif al-Iszlám Kadafi vasárnap esti beszédét, hogy abból milyen lehetőségek következnek a lényegi reformokra. "Minden szükséges lépést megtesznek" - áll közleményükben. (Guardian)
Marokkóban öt ember meghalt a vasárnapi tüntetéseken az ország északi részében található al-Hukejma városában. Egy felgyújtott bankban találtak az áldozatok összeégett holttesteire. (BBC)
A bahreini fővárosban, Manamában hétfőn is tízezren tiltakoztak a Gyöngy téren, gyors politikai reformokat követelve. A tüntetőket támogatta a legnagyobb tanári szakszervezet sztrájkfelhívása is, számos iskola zárva maradt. (Guardian)
Nem indul újra a 2015-ös elnökválasztáson Omar el-Besír szudáni elnök, jelentette be a Nemzeti Kongresszus (NCP), a kormánypárt egyik tisztviselője. A lépés állítása szerint az ország demokratizálását célzó reformok része. Az ellenzék szerint a kormányzat csak az esetleges utcai tüntetéseket próbálja elkerülni a bejelentéssel.
Több magas rangú líbiai diplomata is lemondott tisztségéről a Kadafi-kormányzat reakciója ellen tiltakozva. Az ország indiai nagykövete tiltakozott, amiért külföldi zsoldosokat vetettek be a nép ellen, és távozott posztjáról Líbia pekingi nagykövete is. Csatlakozik a forradalomhoz, jelentette be Abdel Moneim al-Honi, aki az Arab Ligában képviseli Líbiát. (BBC)
Tűzoltók próbálják oltani az Általános Népi Kongresszus, a líbiai parlament épületét Tripoliban, számolt be róla a Reuters tudósítója.
A Tripoliban utcára vonuló töübb ezer tüntető hétfő hajnalban megtámadta az állami tévé székházát is, ezért a tévé adása is megszakadt egy időre. Hétfő délelőtt azonban már zavartalan volt az adás.
A BBC helyszíni tudósítója szerint hétfő délre úgy tűnt, a biztonsági erők visszaszerezték az irányítást az utcákon Tripoliban, ugyanakkor nehéz pontos képet kapni a líbiai fővárosban zajló eseményekről. A keleti országrész legnagyobb városából, Bengáziból nem érkeztek újabb összecsapásokról hírek, a település és környéke a tüntetők kezén van.
„Az elejétől fogva világossá tettük, nem akarunk látni semmiféle erőszakot a tüntetőkkel szemben" - mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter az ABC News This Week című műsorában a bahreini eseményekről. „Azt akarjuk, hogy biztosítsák a tüntetők alapvető emberi jogait, így a gyülekezési és szólásszabadságot is."
Míg Líbiából arról érkeznek a hírek, a hatalom milyen kegyetlenül lépett fel az ellenállókkal szemben, Marokkóban egész más a hangulat. Jó az idő, erőszak nincs, így egyre több ember érkezik a marokkói tüntetésekre a Guardian szerint. Több ezren tüntetnek, a helyszíni riportok alapján pedig még az állami tévé is jelen van, hogy a vezetés így fejezze ki, egész máshogy kezeli a tüntetőket, mint a térség többi részében.