A bahreini összecsapások egyik szemtanúja szerint a hadsereg minden előzetes figyelmeztetés nélkül nyitott tüzet rájuk péntek este Manamában, a Gyöngy tér közelében. "Csak golyók, nem figyelmeztettek, hogy elmenekülhessünk, csak lőttek" - mondta. (al-Jazeera)
A BBC szerint az összes líbiai ENSZ-diplomata nemzetközi beavatkozást kért. Az ENSZ-nagykövet helyettese például a líbiai kormány által elkövetett népirtásnak nevezte a történteket. Az arab diplomata megtiltatná a repülést a főváros, Tripoli fölött, nyilván nem függetlenül azoktól a meg nem erősített hírektől, hogy a tüntetőket vadászgépekről is tűz alá vették volna.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár azt üzente Kadhafinak, hogy azonnal véget kell vetni az erőszaknak Líbiában, és széleskörű párbeszédre szólított fel, jelentette be a szervezet egyik szóvivője.
A líbiai légierő vadászgépeiről lövik a tüntetőket Tripoliban, számolt be meg nem erősített forrásokra hivatkozva az al-Dzsazíra. A tévé szerint ugyanakkor egyre több helyről érkeznek hírek káoszról a líbiai fővárosból.
Többen is lövésekről számolnak be Tripoliból a Twitteren. Ahmed Elgazír, egy emberi jogi aktivista azt mondta az al-Dzsazírának, hogy a Libya News Centre, egy genfi szervezet segélykérő telefont kapott egy asszonytól, aki azt állította, hogy mészárlás kezdődött a líbiai fővárosban, ezzel egyidőben pedig lekapcsolták a vonalas telefonokat. (al-Dzsazíra)
Brit diplomaták megerősítették, hogy William Hague külügyminiszter nem a médiában terjedő pletykákra hivatkozott, amikor arról beszélt, látott olyan információkat, miszerint Kadhafi úton lehet Venezuelába, írja a Reuters. A hírügynökség ugyanakkor hozzáteszi, hogy Hugo Chávez venezuelai elnök kormányának magas rangú tisztviselő tagadták, hogy Kadhafi Venezuelába tartana. (Guardian)
Reptéri források szerint franciáknak mondják magukat a Máltára leszállt helikopterekkel érkező emberek, a hatóságok vizsgálják a személyazonosságukat. A miniszterelnöki hivatal közleménye szerint nem egyértelmű, hogy az őket kísérő vadászgépek pilótái kérnek-e menedékjogot. (Reuters)
William Hague brit külügyminiszter halott olyan híreket, amelyek szerint Kadhafi Venezuela felé tart, írja a Reuters. A BBC már kora délután beszámolt ezekről a pletykákról, a mostani nyilatkozatból nem egyértelmű, hogy a brit külügyminiszter megbízhatóbb forrásokra utalt volna. Azóta sem erősítették meg hivatalos források, hogy Kadhafi valóban elmenekült volna Tripoliból.
Eltemettek tizenegy katonát, akik megtagadták, hogy a civilekre lőjenek, ezért végeztek velük, számolt be egy nyugalmazott bíróra hivatkozva egy török újságíró a Twitteren. Az elmúlt napokban több temetésen is összecsapások robbantak ki, több embert megöltek a kormányerők a kelet-líbiai városban, ahol először kezdődtek el a tüntetések.
Nem lesz Forma-1-es verseny március 11. és 13. között Bahreinben, mert az ország nem vállalja a rendezést - közölte hétfő délután a pálya honlapja.
Két helikoptert kísértek a Máltán landoló vadászgépek, a helikopterek hét utasa közül csak egynek volt útlevele. A hatóságok az összes utast őrizetbe vették. Málta felkészült arra, hogy több külföldi állampolgárt is a szigetre evakuálnak Líbiából. (al-Dzsazíra)
Váratlanul két líbiai vadászgép szállt le Máltán, mondták szemtanúk a BBC-nek. A máltai külügyminisztérium vizsgálja, hogy miért landoltak a gépek.
Nem lesz hivatalos Forma-1-es teszt március 3-6. között Bahreinben az országban uralkodó politikai káosz [1] miatt - értesült a skysports.com. Az istállók képviselői hétfőn, a barcelonai gyakorlás közben ültek le tárgyalni, állítólag egyhangúan a közel-keleti utazás ellen szavaztak. Helyette Barcelonában maradnának.
A tüntetők hétfő estére újabb demonstrációkat szerveznek a Zöld térre és Moamer el-Kadhafi elnök villájához, írja az AP. Napközben több meg nem erősített forrás is azt állította, hogy Kadhafi elmenekült Tripoliból, erről ugyanakkor azóta sem tudni biztosabbat. A hírügynökség szerint vasárnap este is hasonló menetekből alakultak ki összecsapások Kadhafi hívei és az elnök ellen tüntetők között.
Hétfőn bezártak az iskolák, a kormányzati intézmények és a boltok többsége is Tripoliban, miközben a rezsim támogatói fegyveres csoportokban vadásztak a kormányellenesekre, állította egy tüntető.
Ötszzánál is több diák tüntet Algírban, összecsapásokról egyelőre nem érkeztek hírek az algériai fővárosból. (Guardian)
Egyre több meg nem erősített hír érkezik arról, hogy a rezsim megpróbál lecsapni a tüntetőkkel szimpatizáló tisztviselőkre és katonai vezetőkre. Egy volt tisztviselő szerint a líbiai hadsereg egyik parancsnokát házi őrizetbe helyezték, miután a tüntetők mellé állt. (BBC)
A líbiai biztonsági erők állítólag körbevették Dzsuma al-Uszta, a líbiai kereskedelmi- és iparkamara főtitkárának házát. Azzal fenyegetőznek, hogy felgyújtják, miután bírálta Kadhafit egy al-Dzsazírának adott interjúban. (al-Dzsazíra)
A Fitch nemzetközi hitelminősítő is BBB+-ról BBB-re rontotta Líbia adósi besorolását, és további leminősítést helyezett kilátásba. (BBC)
Három dolgozó, köztük egy tolmács és egy portás is felmondott Líbia stockholmi nagykövetségén, mivel állításuk szerint elítélik az országban folyó népirtást, álszentnek éreznék, ha tovább dolgoznának. (Guardian)
Az egyiptomi példára egymilliós menetet szerveznek Líbiában, jelentette az al-Dzsazíra. Egyelőre nem tudni, hogy pontosan melyik szervezet hirdette meg az óriástüntetést, mindenesetre Líbiában egy ilyen demonstrációhoz a lakosság több mint egyhatodának utcára kellene vonulnia.
Egy líbiai diplomata azt mondta az al-Dzsazírának, hogy a líbiai védelmi miniszter is lemondott. Korábban a Kurina lap azt állította, hogy az igazságügyi miniszter távozott posztjáról, ugyanakkor egyik információt sem erősítették meg más források.
Mihail Gorbacsov volt szovjet vezető a Szovjetunió bukásához hasonlította az arab világban gyűrűző tüntetéseket. "Szükségünk volt azokra a változásokra" - mondta az általa 1989-ben bevezetett reformlépésekrúl. "Most ugyanez játszódik le a Közel-Keleten." Szerinte az európai országoknak és az Egyesült Államoknak meg kell vizsgálniuk a történteket, az ENSZ-t is be kell vonniuk hozzá. (Guardian)
Négy helikopter köröz a Zöld tér fölött, amely a Tripoliban utcára vonulók gyülekezőhelye lett az elmúlt napokban. (al-Dzsazíra)
A Statoil bezárja tripoli irodáját, az OMV pedig külföldi munkavállalóit küldi haza. Az al-Dzsazíra szerint az öbölbeli Nafoora olajcég dolgozói sztrákolnak, ezért kényszerültek a kitermelés korlátozására. A Repsol és az Eni ugyanakkor eddig nem jelezték, hogy bármi változna a bizonytalanság erősödésével; a spanyol Repsol az ország déli részén fekvő, mindentől távol lévő mezőt termel ki. A British Petroleum (BP) hétfőn tájékoztatott arról, hogy szünetelteti kutatási tevékenységét Líbiában. A BP ugyanakkor tudatta: tengeri tevékenységét nem érinti az intézkedés. Két dollárral emelkedett a Brent olaj hordónkénti ára a líbiai
összetűzések hatására. A Mol bruttó 5 forinttal emeli a benzin és 2
forinttal a gázolaj nagykereskedelmi listaárát a tőzsdei üzemanyag
jegyzésárak múlt heti emelkedése miatt.
Bahreinben nem robbantak ki újabb összecsapások, azonban hétfőn belehalt sérüléseibe egy 32 éves fiatal, aki még pénteken sérült meg a harcokban. Ezzel már legalább nyolc halálos áldozata van a Bahreinben kitört tüntetéseknek. (BBC)
Az egyiptomi főügyész elrendelte Hoszni Mubarak volt elnök, a felesége és fia vagyonának zárolását, jelentette az al-Arabíja.
Oroszország is az erőszak beszüntetésére szólított fel Líbiában, arra sürgettek minden oldalt, hogy kezdjenek nemzeti párbeszédbe. (BBC)
A Kurina líbiai lap szerint lemondott az ország igazságügyi minisztere, mivel erőszakot alkalmaztak a tüntetők ellen, állítja a Reuters. A Kurina állítólag telefonon beszélt a miniszterrel, egyelőre más források nem erősítették meg az információt. (Guardian)
Szemtanúk szerint még mindig ég egy rendőrőrs Tripoliban, miközben a biztonsági erők tagjai bankokat és kormányzati épületeket fosztogatnak a fővárosban, jelentette az al-Dzsazíra.
Ötvennél valamivel több tüntető gyűlt össze Liverpoolban, ahol Kadafi lemondását követelik. "Szabadságot Líbiának!", "42 év - betelt a pohár" skandálják a jelszavaikat. (BBC)
Megint tiltakozók vonulnak a tüntetők által megszerzett kelet-líbiai Bengázi utcáin, írja az eredeti tüntetéseket szervező Sabab ifjúsági mozgalom a Twitteren. Szerintük a Tripoliban tiltakozókkal szolidarítanak.