Nyugaton már a szélsőjobb sem antiszemita
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
A szélsőjobb előretörése a norvég ámokfutó támadása után újból az európai média egyik legfontosabb témája lett, itthon pedig Anders Behring Breivik magyar származású barátja, illetve a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalomnak a mészárlás előtt írt emailje miatt a Blikk már arról cikkezett, hogy az ámokfutó magyar barátai is képesek lehetnek arra, “hogy égő pokollá változtassák Budapestet”. Eközben a szélsőjobboldali portálokon arról cikkeztek, hogy Breivik valójában cionista szabadkőműves volt, vagyis köze sincs a radikális jobboldali mozgalmakhoz.
A norvég tragédia mellett szinte észrevehetetlen volt a hír, hogy konfliktus lehetett Morvai Krisztina és a Jobbik között, miután a párt EP-képviselője előzetes egyeztetés nélkül belépett az osztrák FPÖ új nemzetközi, euroszkeptikus pártszövetségébe, amely nyíltan iszlámellenes és Izrael-párti.
![SZT3784](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/227/2271/22717/2271704_bdfd79f3e67702503569186cad4265cc_wm.jpg)
A politikus végül kihátrált az új európai mozgalomból, de a norvég mészárlás magyarországi utóélete mellett Morvai Krisztina és a Jobbik vezetőinek állítólagos pengeváltása is rámutatott arra, hogy Nyugat-Európában még a szélsőjobb is más, mint nálunk, és a sajtó mellett a kelet-európai radikális mozgalmak sem nagyon tudnak mit kezdeni azzal, hogy a lehetséges nyugati testvérpártok és mozgalmak a hasonló felszín és a külsőségek alatt nagyon másképp gondolkozhatnak.
A szlogenek széles palettájáról
Az elmúlt ötven évben is értek el sikereket a szélsőjobboldali pártok a nyugat-európai országokban, de az utóbbi években a gazdasági válságot és az eurózóna válságát is kihasználva különösen előretörtek, miközben a vezető politikusok tehetetlenségét hangsúlyozták.
A CNN külpolitikai elemzője szerint a szélsőjobboldali pártok és mozgalmak szabadon válogatnak a populista szlogenek adott halmazából, azonban Nyugat-Európában a hagyományos antiszemitizmus helyett elsősorban a multikulturalizmus elutasítása, a bevándorlóellenesség, valamint az iszlamista radikálisok térnyerésének rémképe volt az utóbbi időben a hajtóerő.
A bevándorlásellenes skandináv szélsőjobboldali pártok sorra aratták a történelmi győzelmeket. A szélsőjobboldali Dán Néppárt a 179-ből 25 helyet szerzett legutóbb a parlamentben, a Svéd Demokrata Párt 5,7 százalékkal először került be a parlamentbe a 2010-es választáson, míg Finnországban az Igazi Finnek 19 százalékot szereztek áprilisban, alig kevesebbet, mint a választásokon győztes konzervatívok. Norvégiában a konzervatív jobboldali Haladás Párt erősödött az ország második legnagyobb pártjává többek között bevándorlásellenes retorikájának köszönhetően.
![000 Par3322782](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/227/2271/22717/2271708_1af29dee7d785dc6e38cb5a3cc5e0a16_wm.jpg)
Kelet-Európában a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) - részben Robert Fico balos-populista Smer pártja miatt - sok szavazatot veszített a legutóbbi parlamenti választásokon, a Jobbik viszont 17 százalékot elérve került be a magyar parlamentbe, és a bolgár Ataka is egyik legjobb eredményét érte el a 2009-es parlamenti és EP-választásokon.
A különbségek ellenére Tamás Pál szociológus, a Magyar Tudományos Akadémia Szociológia Kutatóintézetének vezetője szerint a nyugat-európai és a kelet-európai radikális mozgalmak sikerei ugyanazokra az okokra vezethetők vissza.
A gazdasági válság hatására egyre többen félnek attól, hogy csökken a létbiztonság, és újonnan érkező csoportokkal kell osztozniuk az állami ellátórendszereken. Az ismeretlentől való félelem és az irigység, a források féltése irányítja az embereket a szélsőjobb felé. Az pedig már csak az aktuális helyzettől függ, hogy a szélsőjobb éppen a keresztény roma kisebbségben, vagy a muszlim bevándorlókban látja meg az ellenségképet, vélte a szakértő.
Cameron új politikát hirdetett
A szélsőjobboldali pártok megerősödésével a politikai centrumnak is lépnie kellett, Nicolas Sarkozy francia elnök például szavazatszerzésre akarta felhasználni a burka és a nikáb betiltását. A multikulturalizmus kérdése ugyanakkor egyre több szakértőt oszt meg, Franciaországban például komoly vita kezdődött a párizsi külvárosokban kitört 2005-ös zavargások után az egykori bevándorlók gyerekeinek integrálásáról.
David Cameron brit miniszterelnök februárban úgy vélte, hogy új hozzáállásra van szükség, és figyelmeztette a muszlim csoportokat, hogy ha nem támogatják a nők jogait, vagy az integrációt, akkor elveszíthetik kormányzati támogatásukat, írja az Independent.
Sokszínű ideológiák
Egyes gondolatok felhasználásával egészen új szövetségek és ideológiai egyvelegek is létrejöttek Nyugat-Európában, az egyik dán szélsőjobboldali párt egyik vezetője például ateista marxistának nevezte magát az NPR amerikai rádiónak.
Egy Dániában végzett kutatásból kiderült, hogy a szélsőjobboldali csoportok ideológiai szempontból meglehetősen sokszínűek. Többen modern nacionalistáknak vallották magukat, akik az iszlám térnyerése ellen küzdenek, miközben próbálták elhatárolni magukat a náci felhangoktól. A fontosabb európai szélsőjobboldali pártok kivétel nélkül elítélték Anders Behring Breivik tettét, de ideológiai szempontból több elemző szerint is szimpatizálhatnak a tömeggyilkos 1516 oldalas dokumentumának számos pontjával.
Izrael-barát és szélsőséges
Amivel a kelet-európai szélsőségeseket igencsak összezavarta, hogy Breivik iszlámellenes jobboldali filozófiát képvisel, potenciális szövetségesének tekinti a kelet-európai radikális mozgalmakat is, de egyben támogatja Izraelt, sőt stratégiai szövetségesnek tartja egy, az iszlám világ ellen indított európai háborúban. A merénylő például Jeruzsálem jövőjéről is ír a hosszadalmas dolgozatban, és a város egyik felét a zsidók, míg a másik felét a keresztények ellenőrzésére bízná, vagyis a muszlimoknak semmi sem jutna.
![000 Par6409877](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/227/2271/22714/2271430_765c49bb712a75c47309585976faae2b_wm.jpg)
Az elsősorban az Izraelen kívül élő zsidóknak szóló JTA nemzetközi hírportál szerint az 1516 oldalas dokumentumában Breivik egy úgynevezett „keresztes nacionalista filozófiát” népszerűsített, amely több irányzat összemosása mellett deportálná a muszlimokat Európából, valamint Ciszjordániából és a Gázai övezetből is. A dokumentum szerint Breivik támogatja az izraeli nacionalizmust, de például az indiai hindu nacionalistákkal is közös pontnak tartja a muszlimellenességet. Felsorol négy lehetséges politikai szövetségest is az izraeli pártok közül: a Likudot, a Jiszráel Béténut, a Saszt és a Nemzeti Uniót.
Breivik álláspontja egyáltalán nem szokatlan Nyugat-Európában, az elmúlt időszakban több európai jobboldali populista párt és radikális mozgalom is nyitott Izrael felé, miközben hevesen ellenezte az európai multikulturális társadalmat. Morvai Krisztina is egy ilyen, iszlámellenes, de Izrael-barát mozgalomhoz csatlakozott, majd lépett ki abból. Ennek alapítója az az osztrák FPÖ (Szabadságpárt), amely a 2009-es EP-választáson még Izrael-ellenes szlogennel is kampányolt.
"Az arab-izraeli konfliktus jól szemlélteti a nyugati kultúra és a radikális iszlám közötti küzdelmet" - mondta Filip Dewinter, a belgiumi szélsőjobboldali, bevándorlásellenes Vlaams Belang párt vezetője is tavaly decemberben, méghozzá Tel-Avivban, ahová azért utazott, hogy radikális zsidó mozgalmakkal építsen ki kapcsolatokat. Hasonlóan nyitott Izrael felé Rene Stadtkewitz, a német Szabadság Párt vezetője is.
Az ellenségem ellensége
Hajo Funke berlini extremizmus-szakértő szerint sok populista párt taktikai okokból nyit Izrael felé. "Azt mondják: Az ellenségeink már nem a zsidók, a valódi ellenség - ahogy azt mindenki láthatja a világ számos pontján - az iszlám, és nemcsak az iszlám, hanem az iszlámot képviselő emberek" – mondta a JTA-nek.
![Svéd jobboldaliak tüntetnek egy mecset megépítése ellen](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/227/2271/22717/2271792_ae86ff75f6c06d05bcea57bad6368b76_wm.jpg)
Fontos azonban, hogy nem csak az ellenségem ellensége az én barátom hittétel munkál a Nyugat-Európai radikális mozgalmak vezetőiben, amikor izraeli pártokkal keresik a kapcsolatot.
A Nyugat-Európai radikális mozgalmak érvrendszerében ugyanis gyakran feltűnik, hogy az iszlámmal szemben háborút viselő Izrael tulajdonképpen a konzervatív állam mintapéldája a vallást messzemenőkig elismerő társadalmi berendezkedésével, vagy éppen a kötelező sorkatonasággal, és az állandó hadi készültséggel.
Túlléptek a második világháborún
Tamás Pál radikalizmus-szakértő szerint a legfontosabb különbség a nyugat-európai és a közép-európai jobboldali mozgalmak között az, hogy Nyugaton a radikálisoknak nagy törést jelentett a második világháború, és az ötvenes évektől újraszerveződő mozgalmak mindig is nagyon vigyáztak arra, hogy távol tartsák magukat a fasizmustól és természetesen a holokauszttól.
Amíg Nyugat-Európában az antifasiszta erőfeszítések miatt a jobboldali radikalizmus is új utakat keresett önmaga meghatározására, addig Közép-Európában a rendszerváltás után ezek a mozgalmak a harmincas-negyvenes évek retorikájához és szimbólumrendszeréhez nyúlnak vissza. Talán azért, mert a kommunizmus antifasiszta erőfeszítéseit zárójelbe tette, hogy egy diktatúra harcolt egy diktatúra ideológiája ellen.
![j37](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/227/2271/22717/2271702_ba455403d8b8d9b48adda25b80828e49_wm.jpg)
Nyugat-Európában például az elszigetelt kis csoportokon kívül senkinek nem jutna eszébe, hogy mondjuk a szvasztikát válasszák jelképnek, és közben azzal érveljenek, hogy tulajdonképpen ősi jelkép. A valójában történelmi zászlóként használt, de a nyilas terror alatt kompromittálódott árpádsávos zászlónál pedig éppen így hangzik a Jobbik érve.
Az NPR szerint az egyik dán szélsőjobboldali csoport, a Danskernes Parti honlapján a kommentekben őrültnek nevezték Breiviket, nem pedig nacionalistának, emellett a szabadkőművesek tagjaként a zsidók pártfogásával is vádolták, éppen úgy, ahogy arról a legnagyobb magyar radikális nemzeti portál is cikkezett.
Ez is arra utal, hogy azért vannak még antiszemita radikálisok Nyugat-Európában is, ezek közül több is főként zsidóellenes összeesküvés-elméletekkel foglalkozik, Németországban is van néhány ilyen csoport néhány száz taggal, de ezek az ideológiák a parlamenti helyekért küzdő radikális pártok többségénél már rég nem szalonképesek, ezért a klasszikus antiszemita ideológiákhoz vonzódók is inkább az iszlámellenes pártok szavazóbázisát erősítik.
Erőszakos integráció vs. kirekesztés
A második világháborúval való szembenézés és a sötét örökséggel való leszámolás még egy nagy különbséget szül a kelet-európai és a nyugat-európai radikális mozgalmak között. Tamás Pál szerint amíg Nyugaton a szélsőjobb inkább erőszakos integrációval akarja megoldani a kisebbségeknek tulajdonított problémákat, addig Közép-Európában inkább a kirekesztést és a szegregációt tartják megoldásnak. Amíg például Franciaországban azt akarják elérni, hogy ne lehessen burkában állami iskolába járni, és még a muszlim gyerekek is együtt járjanak világi iskolákba a francia többséggel, addig itthon inkább az elkülönített iskolákban látja sok radikális a megoldást.